Zamknij
REKLAMA

Jak zastrzec nazwę firmy w UK?

09:42, 12.04.2019 | (.)
Skomentuj

Aby założyć spółkę limited, konieczne jest zarejestrowanie jej w Companies House. Inkorporacja oprócz wielu innych danych, wymaga wybrania nazwy dla spółki. Musi ona być unikalna i kończyć się słowem Limited lub Ltd. Jak sprawić, by nasza nazwa była unikalna i nikt inny jej nie wykorzystał?

Unikalność nazwy

Aby nazwa spółki została zarejestrowana, nie może być taka sama jak innej firmy, zarejestrowanej wcześniej. W tym celu należy sprawdzić jej dostępność w wykazie zastrzeżonych w Companies House nazw. Różnice nie mogą polegać na dodaniu znaków interpunkcyjnych, czy specjalnych. Podobnie, jak słowa lub znaki wyglądające podobnie lub o podobnym znaczeniu lub wymowie, zostaną uznane za taką samą nazwę, jak już istniejąca. Jeżeli nazwa spółki będzie zawierała słowo lub znak, powszechnie stosowany w nazwach firm w UK,  to również zostanie odrzucona. Podobieństwo nazwy do innej zarejestrowanej firmy, może grozić złożeniem przez nią skargi, a w konsekwencji koniecznością zmiany na inną. Zastrzeżenie nazwy w Companies House gwarantuje, że nikt inny nie zarejestruje firmy o tej samej nazwie w całej: Anglii, Szkocji lub Walii.

Pozostałe zasady dotyczące nazwy spółki.

Nazwa firmy nie może być obraźliwa. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, upewnijmy się, że w danym języku i kulturze, nie ma ona obraźliwego znaczenia. Zwroty sugerujące powiązania z rządem, królową, instytucjami państwowymi, władzami lokalnymi, wymagają pozwolenia. W przypadku, gdy podobna nazwa została zarejestrowana wcześniej, firma ta ma 12 miesięcy na zgłoszenie sprzeciwu. Jeżeli to zrobi, Sekretarz Stanu nakaże nam zmianę nazwy. Jeżeli firma ta zarejestrowała nazwę, jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym, może wystąpić z powództwem o naruszenie go. 

Zastrzeżenie nazwy

Zgodnie z prawem, nazwa spółki LTD musi zostać zarejestrowana w Companies House. Jest to warunek, by móc posługiwać się nazwą w adresie i dokumentacji firmy. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie dostępności nazwy w rejestrze firm i upewnienie się, że żadna inna firma jej nie używa. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie nazwy w Trade Marks Register, w którym widnieją zarejestrowane znaki towarowe. Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na to, jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii, która zajmie się także złożeniem dokumentów. Potrzebne będą: wypełniony wniosek o rejestrację oraz akt założycielski spółki limited. Firma zostaje oficjalnie zarejestrowana, a jej nazwa wprowadzona do oficjalnego indeksu nazw spółek. Z pomocą kancelarii zajmie to niewiele czasu, gdyż cała procedura trwa około 24 godzin i jest to najtańszy sposób na zastrzeżenie nazwy firmy. Właściciel otrzymuje świadectwo rejestracji - Certificate of Incorporation i ma prawo posługiwać się nazwą na dokumentach firmowych. Nazwę firmy w niektórych przypadkach można zastrzec, jako znak towarowy, lecz jest to kosztowne i długotrwałe.

Nazwa, a nieaktywna spółka

Aby zastrzec nazwę w Companies House, spółka nie musi być aktywna. Może pozostać zawieszona, bez działalności lub sprzedaży. Jest to korzystne w przypadku doskonałego pomysłu na nazwę, lecz braku czasu czy środków na działalność gospodarczą. Wystarczy dotrzymać wymaganych formalności, by zachować nazwę w rejestrze. W dogodnym dla siebie momencie, można operacyjnie uruchomić firmę pod zastrzeżoną wcześniej nazwą. Zyskujemy pewność, że nikt inny nie skorzysta z naszego pomysłu.

Najprostszym sposobem na zastrzeżenie nazwy firmy jest zgłoszenie jej do Companies House. Można to zrobić szybko i niedrogo, unikając podobieństw i błędów, korzystając z pomocy kancelarii podatkowej zajmującej się rejestracją spółek LTD. 

Porady przygotowała kancelaria Tax Angels.

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone