Zamknij
REKLAMA

Jak dopasować małą architekturę do ogrodu?

10:29, 18.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj
Architektura ogrodowa decyduje o funkcjonalności ogrodu.

Jak dopasować małą architekturę do ogrodu? Jak wybrać meble? Jaką wiatę lub zadaszenie zastosować w naszym ogrodzie? Zajrzyj na bloga gdzie dowiesz się, jak powinieneś wybrać małą architekturę?

Architektura ogrodowa

Architektura ogrodowa pozwala nam funkcjonalnie i wygodnie urządzić nasz ogród. To dzięki małej architekturze ogrodowej, ogród stwarza nam wiele możliwości wypoczynku i spędzania czasu. Pod pojęciem małej architektury kryją się wszelkie elementy wyposażenia ogrodu, które nie są roślinami czy nawierzchniami. W każdym ogrodzie to wyposażenie składa się z innych elementów, ale najczęściej pojawiają się w ogrodzie meble tarasowe, meble ogrodowe, budowle ogrodowe - takie jak zadaszenia tarasu, altany i pergole. Praktycznym rozwiązaniem są wiaty, domki ogrodowe czy domki narzędziowe.


Drewniany domek ogrodowy z oferty sklepu Ogrodolandia

Konstrukcje towarzyszące roślinom ogrodowym- czyli donice, czy te z trejaże, albo kratownice. W ogrodzie, w którym mają pojawiać się dzieci, z pewnością zaobserwujemy również różnorodne urządzenie zabawowe, takie jak piaskownica, domki zabaw, huśtawki. Jako małą architekturę rozumiemy również wszelkie instalacje - jak zbiorniki wodne, oświetlenie.

W każdym ogrodzie wszystkie elementy, jakie się w nim znajdują, powinny do siebie doskonale pasować. Niezależnie więc, czy zastanawiamy się nad budową wiaty, czy kupnem donic ogrodowych, musimy pamiętać o tym warunku.

Ogród składa się z 3 najważniejszych elementów : roślin, nawierzchni i małej architektury. Elementy te wpływają na styl ogrodu, dobrze skomponowane będą go podkreślić i nadać przestrzeni charakter.

Domek ogrodowy jest funkcjonalny, ale również może stanowi dekorację ogrodu.

Jeżeli wyposażenie ogrodu będzie zbyt różnorodne, to styl ogrodu będzie trudny do wyczucia. Bardzo często przestrzenie takie wyglądają na zabałaganione, niepożądane. Ogrody, w jakich zgubiliśmy styl, będą dla nas źródłem frustracji, złości. Jeżeli efekt nie będzie taki, jak sobie zmierzyliśmy, a nasz ogród nie będzie zgadzał się z wyobrażeniem wymarzonego ogrodu, to wypoczynek w nim wcale nie będzie przyjemny.

Jak więc wybrać małą architekturę do ogrodu? Na co się zdecydować?

Funkcja ogrodu

Funkcja ogrodu to dominujące kryterium, jakie oddziałuje na to, co w nim ustawimy. Nie powinniśmy kierować się w tym wypadku modą, tylko uwzględnić potrzeby i pragnienia wszystkich domowników, którzy będą z ogrodu korzystać.

Nasze upodobania, sposób spędzania wolnego czasu,a także nasza rodzina, będą dominować, jakie elementy powinniśmy mieć w ogrodzie.

Jeżeli lubimy wypoczywać w ogrodzie, niezależnie od pogody, urządzać przyjęcia czy grillować to powinniśmy zaplanować wiatę, altanę lub zadaszenia tarasu, który nam na to pozwoli. W altanie umieścimy wtedy wygodne meble stołowe, stół ogrodowy i wygodne krzesła ogrodowe, a w pobliżu altany zbudujmy grill.

Jeżeli lubimy czytać, wypoczywamy leżąc , wygrzewając się na słońcu, to powinniśmy mieć w ogrodzie taras, na którym ustawimy wygodny narożnik czy też leżaki ogrodowe.

Każdy, kto ma dzieci nie wyobraża sobie ogrodu bez miejsca do zabawy - miejsce to dopasowujemy do wieku dzieci, młodsze ucieszą się piaskownica i huśtawki, dla starszaków idealny będzie domek, zjeżdżalnia, a może nawet boisko z bramkami.

Kto lubi pracować w ogrodzie, musi mieć miejsce na przechowywanie wszystkich swoich niezbędnych narzędzi i urządzeń. W takim przypadku w ogrodzie musimy zaplanować domek ogrodnika, najlepiej z oknami, które będą doświetlania rozsady roślin, posadzonych wczesną wiosną.

Jeżeli chcemy uprawiać ogród, a naszym marzeniem jest zajadanie się zdrowymi własnymi warzywami i owocami, to doskonale sprawdzi się u nas ogrodowa szklarnia, czy też rabaty w skrzyniach, wyniesione ponad poziom gruntu.

Sposób użytkowania ogrodu, nasze upodobania i upodobania naszych najbliższych będą określać nam jakie wyposażenie powinniśmy mieć w ogrodzie. Kiedy już zdecydujemy co kupić, zastanówmy się w jakim stylu i z czego ma być wykonane?

Donica z betonu architektonicznego oraz ściana betonowa, są nowoczesne i atrakcyjne.

Tworzywa w ogrodzie

Szukając mebli ogrodowych,czy pomysłu na altanę, musimy uwzględnić kilka kryteriów, które wskażą nam, jak i z czego mają być wykonane te elementy. Przede wszystkim o rodzaju wyposażenia decyduje styl ogrodu. Styl ogrodu i domu powinien być spójny,

dlatego warto jest połączyć je poprzez zastosowanie w wyposażeniu i wykończeniu podobnych tworzyw oraz zbliżonej kolorystyki. Doskonałym pomysłem jest stworzenie palety kolorów, która będzie dominować w naszym ogrodzie. W nowoczesnych założeniach ogrodowych możemy łączyć śnieżną biel, szarość, czerń i mocniejszy akcent jak czerwień, pomarańcz, coś co będzie kontrastowe. W ogrodach swobodnych, tradycyjnych, wiejskich lepiej połączyć barwy ziemi - brązy, beże, złamane biele czy kolory pastelowe, zielenie.

Drewno jako wyposażenie ogrodu

Drewno jako wyposażenie ogrodu to klasyczna propozycja, jednak obecnie możemy obserwować je również w nowoczesnej odsłonie. Wszystko zależy od formy i koloru drewna, które łatwo jest dopasowywać do otoczenia ogrodu, dzięki jego łatwej obróbce.

Drewniane elementy, zwłaszcza te wykonane z rodzimego drewna mają jedną wadę - trzeba je regularnie impregnować. W przeciwnym wypadku drewno brzydko się starzeje, porasta mchem, grzybami, koroduje. Inaczej zachowuje się drewno egzotyczne, które staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza nawierzchnię tarasu czy w wykonaniu mebli ogrodowych. Jego trwałość jest wiekowa, a samo drewno nie musi być impregnowane. Drewno może stanowić nawierzchnię ogrodową, albo schody ogrodowe, prowadzące na taras, do domku ogrodowe.

Beton w przestrzeni ogrodowej

Beton architektoniczny jest tworzywem nowoczesnym, i minimalistycznym designie. Surowa struktura pozuje, że staje się ładnym tłem dla roślin. Beton może służyć jako nawierzchnia w ogrodzie, ale z betonu wykonuje się również ozdobne panele elewacyjne czy też donice ogrodowe. Donice z betonu są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, beton nie potrzebuje impregnowania. Jest to więc materiał idealny dla zapracowanych posiadaczy ogrodu, którzy nie będą musieli pamiętać o jego pielęgnacji. Elementy betonowe możemy łączyć z drewnem, ocieplając go, lub ze szkłem i metalem, podkreślając jego industrialny, nowoczesny design.


Naturalna płyta betonowa z oferty Artcorestudio.pl

W ogrodzie możemy zastosować podpory dla roślin - najczęściej wykonane z drewna.

?

Aranżacja ogrodu z tworzywa sztucznego

Wiele elementów wyposażenie ogrodu, jak donice , meble ogrodowe, czy też niektóre nawierzchnie, są wykonane z tworzywa sztucznego. Zalet tworzywa sztucznego jest wiele - przede wszystkim ma ono ogromną trwałość, która zapewnia nam wieloletnie użytkowanie . Tworzywa sztuczne nie wymagają impregnowania, a do ich czyszczenia najczęściej wystarcza woda z płynem do naczyń i miękka gąbeczka. Dodatkowo tworzywo sztuczne może imitować drewno, beton, czy wiklinę, może mieć również wiele kolorów. Taka różnorodność pozwala nam dopasować małą architekturę idealnie do siebie.

Gwarancją satysfakcji z zakupu wyposażenie jest zdecydowanie się na elementy wysokiej jakości. Zwróćmy uwagę jakie tworzywa zostały wykorzystane i jak wykonano meble, czy donice. Najlepiej w ogrodzie sprawdza się polipropylen, polietylen, laminaty.

Metal w ogrodzie

Metal to tworzywo, które najczęściej występuje w nowoczesnej formie. Zarówno konstrukcje budowli, jak też mebli, wykonane z metalu, mają proste kształty. Stworzone z metalowych słupów, kątowników, czy innych kształtowników, są bardzo solidne i eleganckie. Metal musi zostać zabezpieczony przed korozją, za pomocą malowania proszkowego. Taka izolacja z farby chroni go przed rdzewieniem.

Inna formą są meble i architektura z żeliwa. Żeliwne pawilony, zdobione ornamentami, są wykonywane na zamówienie, najczęściej do ogrodów pałacowych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone