Zamknij

5 zdrowych i skutecznych nawyków żywieniowych

15:56, 05.02.2019 (.) Aktualizacja: 16:01, 05.02.2019
Skomentuj

Zdrowa i zbilansowana dieta, a także właściwe nawyki żywieniowe to gwarancja dobrego zdrowia, kondycji oraz samopoczucia.

Podstawą zdrowej diety jest urozmaicenie spożywanej żywności. Codzienny jadłospis powinien dostarczać odpowiednie ilości białek, tłuszczów i węglowodanów.

Nieracjonalne żywienie przyczynić się może do wielu, często bardzo poważnych chorób. Warto więc wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków żywieniowych.

Jedz regularnie

Staraj się jeść 4-5 niewielkich posiłków dziennie, o w miarę regularnych porach. Regularne odżywianie sprawia, że organizm pobiera energię z tego, co aktualnie spożywa.

Nie ma konieczności magazynowania jej pod postacią tkanki tłuszczowej. Nieregularne jedzenie przyczynia się do tego, że organizm magazynuje wszystko, co się do niego dostaje, aby wykorzystać później.

Staraj się jeść wszystkie posiłki powoli. Zanim informacja o tym, że jesteś najedzony dotrze do Twojego mózgu minie mniej więcej 20 minut.

Dlatego nie warto spieszyć się podczas posiłków. Jedzenie w pośpiechu sprawi, że zjesz więcej niż potrzebujesz.

Codziennie jedz warzywa i owoce

Nie zapominaj o warzywach i owocach w codziennym jadłospisie. Powinny one być podstawą zdrowej diety. Zawierają wiele cennych witamin i składników mineralnych, a także błonnik i substancje aktywne.

Mimo że w piramidzie żywienia warzywa i owoce znajdują się w tym samym miejscu. To na 5 porcji warzyw i owoców, w ciągu dnia, przynajmniej 3 porcje powinny stanowić warzywa. Jedną porcję można spożyć w postaci różnego rodzaju soków lub jako koktajle odchudzające.

Owoce również są zdrowe i nie może ich zabraknąć w codziennej diecie. Jednak pomimo wielu cennych witamin, składników mineralnych i błonnika, zawierają także sporo cukrów.

Wyeliminuj z diety cukier i słodycze

Obecnie cukier można znaleźć w niemal każdym produkcie. Poza oczywistymi, takimi jak czekolada, ciastka czy lody, cukier obecny jest w różnego rodzaju gotowych sosach czy nawet pieczywie.

Często produkty będące źródłem cukru dostarczają nam jedynie pustych kalorii, które zostają zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Nadmierne spożywanie cukru oraz słodyczy prowadzić może do wielu, często poważnych konsekwencji, takich jak nadwaga, otyłość czy zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz cukrzycy typu 2.

Cukier i słodycze najlepiej w ogóle wyeliminować z diety. Przekąski tego typu zamienić można na owoce oraz niesolone orzechy czy też nasiona – słonecznika lub dyni.

Już niewielki dodatek orzechów i nasion w codziennej diecie wpłynie pozytywnie na stan zdrowia oraz zmniejszy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Z orzechami nie można też jednak przesadzać, bo są dosyć kaloryczne.

Wybieraj produkty nieprzetworzone

W zdrowej diecie nie ma miejsca na produkty wysoko przetworzone, dania typu fast food, dania gotowe czy żywność w proszku.

Produkty wysoko przetworzone to bogate źródło różnego rodzaju konserwantów, barwników oraz wzmacniaczy smaku i zapachu. W produktach przetworzonych znajdują się również duże ilości soli.

Wszystkie te składniki wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie, dlatego powinniśmy ich unikać.


Ponadto żywność przetworzona jest uboga w witaminy oraz składniki mineralne. Zamiast soli wskazane jest dodawanie do potraw różnego rodzaju ziół oraz przypraw.

Pij odpowiednią ilość płynów

Woda jest niezbędna do zachowania dobrego zdrowia. Do organizmu dostarczyć ją można razem ze spożywaną żywnością oraz z wypijanymi płynami.

Organizm człowieka nie jest w stanie gromadzić jej większych ilości, w związku z tym nie wypijanie odpowiedniej ilości wody szybko doprowadzić może do odwodnienia. Ponadto pijąc odpowiednią ilość płynów łatwiej zachować smukłą sylwetkę.

Specjaliści zalecają picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. W okresach wzmożonej aktywności lub podczas upałów nawet więcej!

Do uzupełniania płynów najlepsza jest woda mineralna niegazowana. Poleca się również różnego rodzaju zdrowe koktajle. Wyeliminować należy natomiast wszelkie napoje słodzone.

Picie wody zalecane jest nawet wtedy, gdy nie odczuwa się jeszcze pragnienia. Warto pamiętać, że w momencie, gdy już czujemy pragnienie, jest to oznaką lekkiego odwodnienia.

Dlatego nie należy ich spożywać więcej niż 200-300g. W przeciwieństwie do warzyw taka przekąska złożona z owoców jest już często dosyć kaloryczna

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%