Zamknij

Transport płynnych artykułów spożywczych wymaga szczególnych rozwiązań

15:55, 04.02.2019 (.) Aktualizacja: 15:55, 04.02.2019
Skomentuj

Wiele lubianych przez nas produktów musi przebyć bardzo długą drogę, zanim trafi na nasze stoły. Proces ich produkcji wymaga niekiedy transportu dużych ilości substancji płynnych, takich jak np. mleko, masło, oleje, soki, czy czekolada. Ze względy na skalę tej produkcji trudno sobie wyobrazić stosowanie do tego celu nawet dużych pojemników ładowanych na uniwersalny samochód dostawczy czy ciężarowy. Nieodzowne są tu więc odpowiednie cysterny i procedury zapewniające zachowanie jakości przewożonych towarów.

Specjalny ładunek wymaga specjalnych zasad

Wraz z upowszechnieniem się współczesnych środków transportu i komunikacji, zadanie pokonywania odległości dzielących wytwórców i konsumentów artykułów spożywczych, a także poszczególne zakłady, w których przeprowadza się kolejne zabiegi składające się na proces powstawania końcowego wyrobu, stało coraz bardziej istotne. Już od dawna nie spożywamy wyłącznie tego, co powstało w naszej najbliższej okolicy. Niejeden produkt, zanim będzie mógł cieszyć nasze podniebienie, musi pokonać ogromne odległości, często w bardzo niesprzyjających warunkach, jak np. wysokie temperatury w upalne lato.

Transport tego rodzaju substancji uregulowany jest więc zapisami umowy ATP podpisanej w 1970 roku w Genewie, do której Polska przystąpiła w 1984 roku. Jej zapisy określają warunki, jakie muszą być spełniane przez wykorzystywane do tego cysterny. Niezwykle istotna w przypadku wielu rodzajów przewożonych wyrobów jest temperatura, jaka będzie panować w takim zbiorniku, co oznacza np. konieczność stosowania skutecznych izolacji. Oczywistą potrzebą jest także skuteczne zadbanie nieskazitelną czystość, a więc dokładne usuwanie jakichkolwiek zabrudzeń nie może być kłopotliwe. Każda taka cysterna musi być poddawana regularnym badaniom potwierdzającym sprawność systemów odpowiadających za mycie i dezynfekcję, a ich wyniki dokumentowane.

Każdy przeładunek musi przebiegać prawidłowo

Póki zawartość zamknięta jest w prawidłowo eksploatowanej i sprawnej technicznie cysternie odpowiedniego rodzaju, nic jej nie grozi. Każda podróż ma jednak swój kres. Krytycznymi momentami są więc wszelkie przeładunki. Bardzo ważne jest tu zarówno zachowywanie odpowiednich procedur, jak i stosowanie właściwego wyposażenia. Koniecznie jest więc usuwanie pozostałości innych ładunków, naprawy ewentualnych defektów, czyszczenie zbiornika, weryfikacja poprawności działania wszystkich elementów odpowiadających za zachowanie jakości jego zawartości i zadbanie o odpowiednią temperaturę. Samo przelewanie jest ułatwione dzięki zastosowaniu specjalnego połączenia określanego mianem mleczarskiego. Tego typu złącze DIN, w które wyposażyć się można np. korzystając z oferty dostarczającego różnorodne wyposażenie techniczne sklepu MiDaTech, charakteryzuje się nie tylko pewnością mocowania. O jego przydatności w tego rodzaju zastosowaniach decyduje także łatwość sterylizacji, konieczna do uchronienia przelewanych artykułów żywnościowych przed zanieczyszczeniem. Są one więc odporne na wysokie temperatury, a także nie posiadają chropowatych elementów. Dzięki takim właśnie, nieszczególnie skomplikowanym, ale dopracowanym w każdym szczególne rozwiązaniom, każdego dnia tysiące ton produktów spożywczych bezpiecznie trafia do miejsc swojego przeznaczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%