Zamknij

Najczęstsze błędy w e-deklaracji PIT-36

16:45, 23.01.2019 (.) Aktualizacja: 16:51, 23.01.2019
Skomentuj

PIT-36 można przygotować w wersji elektronicznej, korzystając z tak zwanych e-deklaracji. Komputerowa forma pracy pozwala uniknąć wielu błędów, w szczególności tych wynikających z niewypełnienia niektórych pól – system w wielu przypadkach może pomóc zapominalskim podatnikom prawidłowo i w pełni wypełnić ich PIT. Nadal jednak w wypełnianych formularzach pojawia się sporo pomyłek – na czym polegają i jak uniknąć ich w tym roku?

3 typowe błędy w e-PIT-36

Większość popełnianych w deklaracjach błędów, niestety wynika z nieuważności podatników, braku czasu oraz czasami rutyny w wypełnianiu deklaracji. Tak jak tradycyjna forma PIT, również e-PITy doczekały się niechlubnej listy najczęściej popełnianych błędów. Ze względu na inną formę pracy oraz specyficzne jej warunki, nieścisłości również mogą pojawiać się inne niż w tradycyjnych PIT-36.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów z powodu rutyny, jest wykorzystywanie nieaktualnych formularzy. Może wydawać się to niemożliwe, w przypadku elektronicznej wersji, podczas pracy na komputerze. Jednakże ustawodawca zmienia formularze, w tym formularz PIT-36. Przyzwyczajeni do pracy na swoim ulubionym programie księgowym, podatnicy często korzystają z zainstalowanych rok temu lub jeszcze wcześniej aplikacji, nie wprowadzając aktualizacji. To często jest błędem. Nieaktualizowane aplikacje oraz praca na starym oprogramowaniu może skutkować przygotowaniem nieaktualnego formularza PIT-36.

Drugim dość częstym błędem jest mylenie adresów zamieszkania i zameldowania oraz nieaktualizowanie adresów w PIT-36. Należy pamiętać, że adres podatnika skutkuje wyborem właściwego organu podatkowego. O ile przesłanie deklaracji elektronicznej nie wzbudzi w podatniku konieczności poszukiwania odpowiedniego adresu do urzędu skarbowego, powinien on pamiętać, że zobowiązania podatkowe wpłaca się na konkretne numery rachunków bankowych. Jeżeli podatnik błędnie określi swój adres, może to skutkować wpłatą podatku na nieprawidłowy rachunek bankowy. Warto pamiętać, że wiążącym dla podatnika adresem, jest jego adres zamieszkania (nie zameldowania). W przypadku przeprowadzek, itp., powinien wybrać adres aktualny w ostatnim dniu danego roku podatkowego (roku którego obejmuje deklaracja).

Błędny transfer dokumentu elektronicznego – niestety wiele osób po kliknięciu „wyślij”, nie czeka na rezultat tej operacji. W przypadku obłożenia systemów i serwerów organów podatkowych warto poczekać, czy przesłany przez podatnika PIT-36 został prawidłowo złożony. Dowodem złożenia PIT-36 jest dopiero wygenerowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Podsumowanie i rekomendacje

Popełnienie błędów w deklaracji podatkowej może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla podatnika. Błędne obliczenie zobowiązania podatkowego może skutkować poszkodowaniem budżetu państwa. Dlatego w każdym przypadku wykrycia błędów, w tym również w deklaracji PIT-36, należy je jak najszybciej poprawić w formie odpowiedniej korekty deklaracji, zaś ewentualnie niedopłacone zobowiązanie podatkowe uiścić (zapłacić), uwzględniając i samodzielnie naliczając prawidłowe odsetki. By nie popełnić błędów, po pierwsze warto skorzystać z różnych, nowoczesnych rozwiązań wspomagających rozliczenie PIT - na przykład aplikacji do pracy na e-deklaracjach. Po drugie, rekomendowanym rozwiązaniem jest zagwarantowanie sobie odpowiedniej ilości czasu na spokojną pracę i możliwość sprawdzenia zeznania przez jego przesłaniem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%