Zamknij

Alkotest - bądź świadomym i odpowiedzialnym kierowcą...

15:26, 21.12.2018 (.) Aktualizacja: 15:27, 21.12.2018
Skomentuj

Jazda samochodem po nocnej imprezie zakrapianej alkoholem to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Aby czuć się pewnie za kierownicą i uniknąć drogowych zdarzeń, jakie może spowodować ograniczenie percepcji po uprzednim spożywaniu alkoholu, dobrze jest sprawdzić jego poziom w naszym organizmie. Jak to zrobić? Można kupić drogi, kosztujący kilkaset złotych alkomat, jednak od niedawna na rynku pojawiła się dużo tańsza alternatywa – jednorazowe alkotesty dostępne na większości stacji benzynowych i w wielu aptekach. Jak działają i czy warto je w ogóle kupować?

Jednorazowe alkotesty – co to takiego?

Alkotesty jednorazowe, za pomocą których możemy orientacyjnie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to doskonała alternatywna dla drogich alkomatów elektronicznych. Dzięki nim będziemy mieć pewność, czy nasz organizm zdołał już wydalić spożyte „procenty” i czy możemy tym samym bezpiecznie prowadzić auto. Według ustawy dopuszczalne normy zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2‰. Wyższy wskaźnik powoduje automatycznie, że jesteśmy traktowani jako osoby po spożyciu alkoholu, a powyżej 0,5‰ − jako osoby nietrzeźwe. Prowadzenie samochodu w stanie po spożyciu alkoholu może wiązać się z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów, karą grzywny, punktami karnymi, a nawet pozbawieniem wolności do 30 dni. Jeśli nie czujemy się pewnie lub podejrzewamy, że możemy być jeszcze nietrzeźwi, jako odpowiedzialni kierowcy powinniśmy sprawdzić, czy możemy wsiadać za kółko. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z profesjonalnego alkomatu, pomocne mogą być jednorazowe alkotesty, które znajdziemy na najbliższej stacji benzynowej i zapłacimy za nie góra 10 złotych.

Jak to działa?

Alkotesty jednorazowe zbudowane są ze szklanej rurki, w której umieszczone są kryształki substancji mierzącej poziom alkoholu oraz granulatu absorpcyjnego. Substancja mierząca pod wpływem oparów alkoholu zmieni kolor na czerwony. Intensywność wybarwienia kryształków pozwala ocenić, czy w naszym organizmie jest jeszcze alkohol, czy jesteśmy trzeźwi. W celu wykonania testu należy nieprzerwanie dmuchać przez ok 10 sek. przez specjalną, dołączoną nasadkę. Po 2 minutach należy odczytać wynik testu, porównując kolor kryształków z dołączoną do testu skalą barwną.

Jeśli barwa kryształków się nie zmieni, oznacza to, że jesteśmy trzeźwi i zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest równa 0,0‰. Jeśli substancja wybarwi się na czerwono, oznaczać to będzie, że w naszym organizmie cały czas jeszcze znajduje się alkohol. Dołączona do opakowania skala kolorów pozwoli nam oszacować, jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. Im bardziej intensywna barwa, tym ilość promili będzie większa.

By uzyskać najdokładniejszy wynik testu, należy wykonać pomiar najwcześniej po 20 minutach od ostatniego spożycia alkoholu. Ponadto należy powstrzymać się od jedzenia, picia, palenia tytoniu, żucia gumy lub używania płynów do higieny jamy ustnej, gdyż mogą one zaburzyć prawidłowy wynik testu.

Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi to podstawowe zadanie każdego kierowcy, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka jednorazowych alkotestów np. marki Moje Auto, które możemy przechowywać w samochodowej apteczce lub schowku. Więcej na temat tego oraz innych produktów zapewniających bezpieczeństwo przeczytać można na stronie: www.moje-auto.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%