Zamknij

Energetyka słoneczna w Polsce

16:24, 20.12.2018 (.) Aktualizacja: 16:25, 20.12.2018
Skomentuj

Energetyka słoneczna w ostatnich latach dynamicznie się rozwija – pod koniec 2017 roku w Polsce zainstalowanych było już prawie 30 tysięcy systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 300 MW. Mimo prężnego rozwoju, często jeszcze można spotkać się z opiniami, że wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest zbyt niska, ponieważ nasz kraj ma zbyt małe nasłonecznienie. To mit, a jaka jest prawda?

  • Działanie instalacji fotowoltaicznej 
  • Nasłonecznienie w Polsce
  • Liderzy fotowoltaiki na rynku europejskim

Działanie instalacji fotowoltaicznej

Podstawową wielkością charakteryzującą promieniowanie słoneczne jest nasłonecznienie, mierzone na określonej powierzchni i w określonym czasie. Aby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo, musi być jasno – promienie słoneczne padają na panele wykonane z krzemu, które zamieniają je w darmową energię elektryczną, a wydajność paneli jest mierzona poprzez ilość wyprodukowanej energii. 

Nasłonecznienie w Polsce

Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2/rok, a największe wartości możemy zaobserwować w centralnej i południowo-wschodniej części kraju. Nie oznacza to jednak, że na pozostałych obszarach odnotowuje się zbyt niskie wartości nasłonecznienia – fotowoltaika jest opłacalna niezależnie od tego, gdzie znajduje się Twój dom, ponieważ systemy te produkują podobną ilość energii w całym kraju i są w stanie realnie obniżyć rachunki za prąd. 

Liderzy fotowoltaiki na rynku europejskim

Mogłoby się wydawać, że liderem fotowoltaiki w Europie jest kraj notujący całoroczne wysokie temperatury, np. Hiszpania. Nic bardziej mylnego – są nim Niemcy znajdujące się na tej samej szerokości geograficznej co nasz kraj. Upały, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie służą panelom fotowoltaicznym ani sieci energetycznej. Ekstremalne temperatury przegrzewają ogniwa, a to wpływa na spadek ich sprawności i produktywności.

Wg Columbus Energy, w ciągu najbliższych dwóch lat fotowoltaika może stać się jedną z wiodących technologii w naszym kraju – głównym czynnikiem jest położenie geograficzne Polski, stanowiące bardzo dobre miejsce dla inwestycji w tym sektorze. Odpowiednio zaprojektowane i zamontowane panele słoneczne są w stanie wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia wszystkich sprzętów elektrycznych w gospodarstwie. Prąd, który nie zostanie wykorzystany na bieżąco, będzie magazynowany w zakładzie energetycznym, a nadwyżkę tę będziemy mogli wykorzystać, odbierając 80% energii, np. nocą lub w ciemne zimowe dni. 

Źródło: Columbus Energy

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%