Zamknij
REKLAMA

Materace najlepsze dla najmłodszych

21:36, 05.12.2018 | (.)
Skomentuj

Materace dla dzieci to szeroka gama produktów, wśród których rodzice z pewnością znajdą coś w sam raz dla swoich dzieci. Producenci starają się tak bardzo, że niektórzy klienci mają wręcz problem z dokonaniem wyboru. Jak wybierać materace dla najmłodszych, aby zapewniały im zdrowy sen i jednocześnie służyły jak najdłużej?

Materace dostosowane do wieku

Pierwszy materac w życiu dziecka to ten wkładany do łóżeczka. Powinien być średnio twardy, najlepiej korzystać z pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. To najbardziej innowacyjne materiały ostatnich lat. Wykonane z nich materace łagodnie dostosowują się do kształtów ciała małego człowieka. Nie uciskają, zapewniając zarazem wsparcie oraz ochronę przed zapadaniem w materac.

Pierwszy model jest dosyć cienki, ma też prostą budowę. Jeżeli rodzice liczą, że posłuży dziecku kilka lat, to lepiej zainwestować w nieco bardziej rozbudowaną konstrukcję. Przykładowo materace uzupełnione warstwą kokosu lub lateksu można odwrócić, kiedy dziecko podrośnie. Posłużą nawet do piątego roku życia.

- Nie ma tu jednak reguły. Dzieci są różne, rozwijają się też w odmiennym tempie. Trzeba brać to pod uwagę, nie tylko wybierając im kolejne materace, ale również oceniając przydatność tych już posiadanych - radzi przedstawiciel sklepu z materacami Sleeptime.pl. W późniejszych etapach życia materac zmienia się wraz z dzieckiem. Takie produkty dopasowuje się do wagi młodego człowieka, pozycji w jakiej najchętniej śpi, a także stanu jego zdrowia. Najmłodsi członkowie społeczeństwa często zmagają się z alergiami. Warto też pamiętać o ich dopiero rozwijającym się kręgosłupie oraz układzie kostno-stawowym. Warunki snu, w tym głównie materace i uzupełniające je stelaże, odgrywają tu ogromną rolę. Mogą pomóc, ale nieodpowiednio dobrane także bardzo zaszkodzić.

Materace przyjazne alergikom

Kolejnym istotnym czynnikiem podczas wyboru materaca dla dziecka jest antyalergiczność takiego produktu. Latami uznawano, że najmłodszym najbardziej służą naturalne materiały. Są przecież znane od dawna, sprawdzone, a co za tym idzie także bezpieczne. Jednak najnowsze badania, a także obserwacje samych konsumentów, przynoszą często zupełnie inne wnioski. Materace wykonane z naturalnych materiałów, jak chociażby gryka czy trawa morska, mogą powodować uczulenia różnego typu.

Reakcje alergiczne czasami występują jako odpowiedź na kontakt z samym materiałem, często są także efektem rozwijających się we wnętrzu takiego materaca drobnoustrojów. Brak optymalnej wentylacji prowadzi do podniesienia temperatury oraz wyższego poziomu wilgotności. To natomiast idealne warunki do rozwoju roztoczy, bakterii czy grzybów. Pod tym względem materace z tworzyw sztucznych, jak chociażby pianka, są znacznie przyjaźniejsze dzieciom. Przepuszczają powietrze, odprowadzają wilgoć, a z uwagi na ich sztuczny charakter nie są też pożywką dla szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Co więcej, materace z nowoczesnej pianki termoelastycznej zapewniają też dziecku komfort termiczny. I to już od pierwszych chwil życia.

Optymalna twardość materaca

Wbrew często słyszanym opiniom, dzieci nie powinny spać na bardzo twardych powierzchniach. Polecane są im natomiast materace o średnim poziomie twardości. Rodzice powinni też obserwować zachowanie swoich dzieci, na jego podstawie można przekonać się, czy łóżeczko spełnia potrzeby najmłodszych. Za bezsenność, trudności z zasypianiem i częste budzenie się w nocy, często odpowiadają właśnie źle dobrane, za twarde lub za miękkie materace. Nie należy wówczas zbytnio zwlekać z ich wymianą.

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone