Zamknij

Czym jest akredytowane laboratorium badawcze?

16:19, 29.11.2018 (.) Aktualizacja: 16:19, 29.11.2018
Skomentuj

Kilka lat temu pojęcia „akredytacja” używaliśmy głównie w odniesieniu do dyplomatów bądź dziennikarzy. Dzisiaj używamy je również w odniesieniu do laboratoriów badawczych i wzorcujących. W odniesieniu jednak do nich znaczenie słowa „akredytacja” ma jednak inny kontekst.

Co to znaczy, że laboratorium ma akredytację?

Laboratorium, które otrzymało akredytację jest podmiotem, w którym został wprowadzony odpowiedni system kontroli jakości. Temu celowi służy ciągłe monitorowanie autorytatywnych wyników badań, które były przez te laboratoria wykonywane. Laboratorium, które otrzymało akredytację zostało formalnie uznane za takie,które w pełni zasługuje na zaufanie. Oznacza to, że praca laboratorium przebiega zgodnie z systemem zarządzania. Jest jednocześnie potwierdzeniem, że jest ono kompetentne do tego, aby wykonywać badania bądź wzorcowania.

Dlaczego laboratoria badawcze powinny starać się o akredytację?

Rynek usług laboratoryjnych rozwija się w naszym kraju wyjątkowo prężnie. W dobie bardzo dużej konkurencji te laboratoria, które chcą utrzymać się na rynku muszą przekonać swoich potencjalnych klientów do tego, aby zechcieli skorzystać z ich właśnie usług. Wdrożenie w laboratorium systemu zarządzania, który jest zgodny z normą PN-EN ISO/IEC 17025 to pierwszy krok do tego, aby klienci zechcieli wybrać właśnie to laboratorium badawcze czy wzorcujące. Po wprowadzeniu systemu zarządzania opartego o wspomnianą normę laboratoria te mogą ubiegać się o certyfikat akredytacji. Jest on nadawany przez Polskie Centrum Akredytacji. Polskie Centrum Akredytacji zostało stworzone na bazie wcześniej działającego Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Zostało ono powołane do życia 3 kwietnia 1993 roku na mocy ustawy sejmowej. Nowe ustawa przyjęta przez sejm 28 kwietnia 2000 roku sprawiła, że Polskie Centrum Badań i Certyfikacji przestało istnieć. W jego miejsce powołano Polskie Centrum Akredytacji. Proces akredytacji jest w naszym kraju dobrowolny. Jest on dostępny dla wszystkich laboratoriów niezależnie od tego, jaka jest ich wielkość, ilość pracowników, których zatrudniają. W procesie akredytacji mogą wziąć udział wszystkie laboratoria niezależnie od dziedziny, którą się zajmują i statusu prawnego. Uzyskanie akredytacji jest konieczne tylko w przypadku, gdy laboratorium zamierza starać się o notyfikację. W trakcie wdrażania systemu zarządzania zgodnego z normą PN-ENISO/IEC 17025 i ubiegania się o akredytację dużego znaczenia nabierają takie działania jak między innymi sterowanie jakością badań. Laboratoria, które zamierzają ubiegać się o akredytację powinny zapoznać się z dokumentem „Opis systemu akredytacji”. Dokumentem niezwykle ważnym dla laboratoriów badawczych, które zamierzają ubiegać się o akredytację jest także dokument DAB-07. Zawarto w nim wymagania akredytacyjne, w tym zasady przeprowadzania oceny. Jakie są prawa i obowiązki akredytowanego laboratorium można zapoznać się na podstawie dokumentu DA-08.Obszar działalności, na które laboratorium chce uzyskać akredytację jest przez nie określane samodzielnie.

Sprawdź również: https://hamilton.com.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%