Zamknij

Poziomy językowe

10:51, 27.11.2018 (.) Aktualizacja: 10:52, 27.11.2018
Skomentuj

Stopnie znajomości języka obcego są podzielone na poziomy. Najbardziej popularnym i uniwersalnym podziałem jest ten zaproponowany przez Radę Europy, to jest Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ lub z ang. CEFR). W oparciu o tę klasyfikację zazwyczaj dzieli się grupy w szkołach językowych, przygotowuje podręczniki oraz materiały do nauki.

Podział na poziomy

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego wyróżnił 6 poziomów językowych: A1, A2, B1, B2, C1 i C2. Poziom A1 to poziom początkujący, C2 – profesjonalny. Nie jest to oczywiście jedyny funkcjonujący podział. Na przykład Szkoła Językowa Berlitz korzysta z bardziej rozbudowanej skali 10 poziomów berlitz.pl/poziomy-jezkowe-berlitz.

Poziom podstawowy

Opanowanie poziomu podstawowego (A1, A2) pozwala na komunikowanie się w prostych sytuacjach codziennych, opisanie siebie, miejsca, rodziny, otoczenia.

Poziom średniozaawansowany

Opanowanie poziomu B1 i B2 pozwala porozumieć się w większości tematów komunikacyjnych, np. podczas podróży. Pozwala również na konstruowanie własnych wypowiedzi, opinii, planów.

Poziom zaawansowany

Opanowanie poziomu C1 i C2 pozwala na swobodną komunikację na każdy temat, rozumienie prowadzonych rozmów, publiczne wystąpienia.

Lepsze dopasowanie umiejętności danej osoby do grupy, do której należy, sprzyja bardziej efektywnej nauce wszystkich osób. Więcej poziomów, to również mniejsze dysproporcje pomiędzy kursantami.

Test sprawdzający stan wiedzy

Zapisując się do szkoły na naukę języka, z którym już wcześniej mieliśmy kontakt, dobrą praktyką jest napisanie testu sprawdzającego jego wiedzę. Dzięki temu zostaniemy umieszczeni w odpowiedniej grupie. Jeśli naukę zaczynami od początku oczywiście nie ma takiej konieczności i zostajemy zapisani do grupy początkującej. W Szkole Językowej Berlitz test można napisać online, co jest bardzo wygodną opcją. Wystarczy dostęp do komputera i ok. 40 min wolnego czasu.

Test sprawdza umiejętności z zakresu gramatyki, rozumienia ze słuchu, słownictwa, czytania ze zrozumieniem. Wynik przedstawi poziom znajomości języka. Jeśli interesuje nas zapisanie się na kurs językowy, rezultat testu należy wydrukować i zabrać ze sobą do siedziby szkoły językowej.

Po ukończeniu kursu językowego na danym poziomie i chęci kontynuowania nauki dalej, również warto sprawdzić poziom wiedzy uczestnika. Pozwoli to zweryfikować poczynione postępy i zasadność przejścia do kolejnej bardziej zaawansowanej grupy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%