Zamknij
REKLAMA

Jak odpowiednio dobrać rozmiar butów?

12:01, 08.11.2018 | (.)
Skomentuj

Odpowiedni rozmiar użytkowanego przez nas obuwia ma fundamentalne znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Źle dopasowane buty mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, a nawet doprowadzić do wielu nieprzyjemnych urazów. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać rozmiar butów.

Rozmiar na metce nie zawsze musi się zgadzać

Jeżeli zazwyczaj kupujesz buty w rozmiarze 42, nie oznacza to wcale, że możesz śmiało wybierać obuwie w ciemno, spoglądając tylko na metkę. Rozmiarówka w przypadku poszczególnych producentów może się różnić. Zazwyczaj są to niewielkie różnice, jednak nawet kilka milimetrów za dużo lub za mało będzie skutkować poczuciem dyskomfortu, którego wolelibyśmy uniknąć.

Jak wykonać pomiar stopy?

Już wiesz, że w czasie wyboru idealnych butów powinieneś zwrócić uwagę na długość wkładki, a nie rozmiar napisany na metce. Chcąc uzyskać dokładne wymiary naszej stopy, musimy zmierzyć ją centymetrem krawieckim. Dla pewności możemy również zmierzyć wkładkę w butach, których aktualnie używamy i które wydają nam się bardzo wygodne. Znając wymiary swojej stopy warto zapoznać się z tabelą rozmiarów danego producenta, którego oferta nas najbardziej interesuje. Buty przymierzajmy zawsze w takich skarpetkach, z jakich najczęściej korzystamy na co dzień, chyba że mamy do czynienia z obuwiem, do którego skarpetki nie są wskazane, np. klapki. Co ciekawe, podczas wykonywania pomiarów dobrze jest uwzględnić obie stopy, ponieważ mogą się one nieznacznie od siebie różnić, co jest czymś zupełnie naturalnym.

Wolna przestrzeń w butach

Przez dopasowane obuwie nie zawsze mamy rozumieć buty, które idealnie przylegają do stopy. Często warto zadbać o to, by w butach znalazła się odrobina wolnej przestrzeni. Tutaj sporą dozą dokładności wykazać się muszą przede wszystkim osoby, które poszukują obuwia sportowego. Intensywna aktywność fizyczna może skutkować delikatną opuchlizną stóp. Jeżeli więc nie chcemy kończyć boleśnie każdego treningu i mieć problemów z układem krążenia, postarajmy się, żeby w butach pozostał centymetr wolne przestrzeni.

Wybór rozmiaru butów – praktyczne porady

W celu uzyskania precyzyjnych wymiarów stopy, zmierz ją centymetrem krawieckim. W ten sposób łatwo i szybko ustalisz długość wkładki, dzięki czemu będziesz w stanie wybrać buty w optymalnym dla ciebie rozmiarze.

  • Pół centymetra wolnej przestrzeni w bucie to dobry sposób, by uniknąć problemów w przypadku intensywnego użytkowania obuwia. Po całym dniu stopy mogą być opuchnięte, a co za tym idzie, idealnie dobrane obuwie w takiej sytuacji stanie się dla nas bolesnym problemem.
  • Kupując w sklepie stacjonarnym zawsze przymierzaj buty, które chcesz kupić. Kierowanie się rozmiarem z metki nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku zakupów w sklepie internetowym zapoznaj się dokładnie z tabelą rozmiarów.

Zdjęcia do artykułu dostarczył sklep Sizeer

 

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone