Zamknij

Zatrucie czadem ? obniżaj jego ryzyko, regularnie zapraszając kominiarza

09:17, 01.11.2018 (.) Aktualizacja: 09:19, 01.11.2018
Skomentuj

Powietrze potrafi być jednym z najsprytniejszych i najbardziej skutecznych zabójców – oczywiście wówczas, gdy zostanie wzbogacone o pewne niebezpieczne substancje. Do takich niepożądanych substancji z całą pewnością należy tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Wystarczy wziąć pewną liczbę oddechów, żeby doświadczyć konsekwencji – bardzo groźnych dla zdrowia, a nawet życia.
 

Zatrucie czadem – jak mu zapobiec?

Co roku, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, wiele mówi się o tym, że należy zwrócić uwagę na to, czy piece ogrzewające domy czy mieszkania są w pełni sprawne. Nie można jednak zapominać także o tym, że bezpieczeństwo osób przebywających w danym budynku zależy także od tego, w jakim stanie jest system wentylacji.

Prawdopodobieństwo, że dojdzie do zatrucia ulatniającym się tlenkiem węgla wzrasta, jeżeli przewód kominowy jest:

  • nieszczelny,
  • uszkodzony,
  • niedrożny.

Właśnie dlatego wizyta kominiarza, który skontroluje stan wentylacji, jest niezbędna przynajmniej raz do roku. Ten obowiązek należy wypełniać częściej (nawet cztery razy do roku), jeśli chodzi o wolnostojący dom, ogrzewany opałem spalanym w kotłowni.

Zatrucie czadem to poważny problem, który nadchodzi niezapowiedziany – ponieważ tlenek węgla jest bezwonny i w żaden sposób nie daje o sobie znać. O tym, że znajduje się w powietrzu, człowiek orientuje się dopiero wówczas, gdy zaczyna odczuwać objawy zatrucia: to bóle i zawroty głowy, połączone z nudnościami i zaburzeniami równowagi. Podejrzewając zatrucie tlenkiem węgla, trzeba koniecznie zadbać o dostęp do świeżego powietrza i wezwać pomoc – osoba zatruta czadem może w pewnej chwili stracić przytomność i sama nie będzie w stanie się uratować. Żeby zminimalizować ryzyko, że takie zagrożenie stanie się realne, trzeba przede wszystkim regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa. Jednak najważniejszy punkt takiej profilaktyki to regularne zapraszanie specjalisty, który będzie w stanie wychwycić wszystkie nieprawidłowości, jakie mogą pojawić się w przestrzeni wentylacji i komina.

Każdy budynek, który zostaje dopuszczony do użytku, to znaczy do tego, by ludzie w nim mieszkali lub przebywali w wyznaczonych godzinach, zostaje dopuszczony do eksploatacji przez eksperta – stan techniczny komina może się jednak zmieniać wraz z upływem czasu. System kominowy może ulegać korozji albo innym zniszczeniom, a przede wszystkim może tracić drożność. I trzeba pamiętać, że ryzyko jest równie wysokie przez cały rok – choć przypominamy sobie o nim głównie w tej najchłodniejszej porze roku.

Więcej przydatnych informacji na temat usług kominiarskich znajdziesz tutaj: http://www.uslugikominiarskie.com.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%