Zamknij

Lęk przed współżyciem można leczyć! Sprawdź, czym jest pochwica i jak można sobie z nią poradzić

12:57, 30.10.2018 (.) Aktualizacja: 13:01, 30.10.2018
Skomentuj

Często psychika ma ogromny wpływ na jej fizjologię. Pochwica (Vaginismus, zespół Mariona-Simsa), czyli mimowolny skurcz mięśni otaczających wejście do pochwy jest tego doskonałym przykładem. Chociaż wciąż znaleźć można bardzo mało informacji na ten temat, jest to problem dość powszechny, dotykający około 2% kobiet (mówi się też o 3% do 17%). Bariera emocjonalna może być przyczyną niezawierania nowych albo nawet zrywania istniejących już związków. Czy kobiety są na nią skazane? Otóż wcale nie.

Terapia psychologiczna w kwestii lęku przed współżyciem

Przyjmuje się, że podłoże psychogenne, które stoi za tą dysfunkcją, dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, rozpoczynających współżycie. Nie jest to jednak regułą i czasem pary z wieloletnim stażem zwracają się po poradę do specjalisty w tej sprawie. Aby pokonać pochwicę, leczenie powinno być prowadzone zarówno przez ginekologa, jak i seksuologa. Zadaniem tego pierwszego będzie przede wszystkim wykluczenie wad anatomicznych pochwy (zarośnięcie, przegrody), czy zmian hormonalnych prowadzących do atrofizacji śluzówki, jej nadmiernej suchości z możliwymi otarciami lub ewentualnymi infekcjami intymnymi. Jako objaw mający podłoże związane z psychiką i zaburzeniami w sferze własnej seksualności dalszą część terapii powinno się przeprowadzić u seksuologa, psychologa lub psychiatry. Proces terapeutyczny zacząć trzeba od ujarzmienia przyczyn, a tych może być bardzo wiele – strach przed pierwszym stosunkiem, przebyte molestowanie seksualne, głęboko zakotwiczone przekonania religijne bądź zbyt purystyczne wychowanie. Bywa, że kobiety próbują radzić sobie same, przetrzymują ból mimo wszystko, ulegając zbliżeniu, ale jest to droga donikąd. Warto wiedzieć, że terapie stosowane przez seksuologów mają prawie stuprocentową skuteczność. O pochwicy, zdrowych zwyczajach seksualnych i przełamywaniu tabu w związkach warto zapoznać się z na portalu kobiecość.info.

Poznaj siebie

Pierwszym krokiem w przełamaniu się jest zwykle poznanie samej siebie, swojego ciała, szczególnie w strefach intymnych i przełamanie oporu przed spojrzeniem na siebie z tej drugiej strony. Należy próbować odkrywać przyjemności w dotyku – często zalecana przez specjalistów jest masturbacja. Nie da się w związku przełamać tych barier bez zrozumienia i czynnego udziału partnera. Dla młodych, rozpoczynających współżycie kobiet dobrą „kuracją” jest oswojenie się z widokiem nagiego mężczyzny, poznania go. W żadnym wypadku nie należy posądzać o jakiekolwiek działanie terapeutyczne alkoholu – ten w tym przypadku nie zadziała.

Przełamać tabu

W pewnym wywiadzie dotyczącym pochwicy z 2014 r. pani seksuolog M. Kosińska powiedziała w kwestii dostępności do informacji o tym zjawisku, że „Pierwszy artykuł drukowany ukazał się dopiero dwa lata temu”. Kropka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%