Zamknij
REKLAMA

Manekiny krawieckie i ich zastosowanie w szyciu i projektowaniu

12:18, 08.10.2018 | Materiał Partnera

Manekiny krawieckie wielu osobom kojarzą się wyłącznie z szyciem. Tymczasem produkty te wykorzystywane są również przez projektantów. Poznaj historię manekinów krawieckich i dowiedz się, w jaki sposób stosowane są w tej chwili.

Manekiny w modzie minionych wieków

Jakie było pierwotne wykorzystanie manekinów w modzie? Produkty te służyły do prezentacji ubrań, ale w zupełnie innej formie niż by nam się to współcześnie wydawało. Pierwsze manekiny bardziej przypominały mini lalki. To właśnie na takich niewielkich modelach projektanci umieszczali kopie swoich kreacji i wysyłali je do dam dworu. Jeżeli dana suknia spodobała się była ona zamawiana. Pierwotnie więc manekiny zastępowały współczesne katalogi mody. Często krążąc po całym świecie, sprawiały, że projektant zyskiwał ogromną sławę. Współczesne manekiny niczym nie przypominają pierwotnych lalek, a jednak ich funkcja jest podobna. Prezentując gotowe ubrania lub też służąc krawcom jako modele, które sprawiają, że w sklepach pojawiają się coraz ciekawsze ubrania.

Od projektu do pokazów mody, czyli tworzenie nowych trendów

Projektowanie, pokazy mody a ostatecznie nowe trendy — wszystko to dzieje się nie tylko dzięki samym artystom. Początkowo prosty rysunek z czasem może stać się niezwykłą kreacją. Manekiny krawieckie odgrywają tutaj dużą rolę, gdyż pozwalają krawcowym na urzeczywistnienie pomysłów projektanta. Zwykły szkic staje się realny a uzupełniony o dodatki i poszczególne poprawki stopniowo staje się dziełem sztuki. Wynik tych prac możemy podziwiać na pokazach mody, gdzie prezentowane są najnowsze trendy. Krytycy oceniają jakość oferowanych ubrań, po części decydując o tym, co założymy na siebie w nadchodzącym sezonie. Jak więc widać manekiny wykorzystywane są nie tylko w małych butikach czy salonach krawieckich, ale również w pracowniach na światową skalę.

Manekiny krawieckie i wystawowe czym się różnią

Manekiny bardzo często pełnią nie jedną funkcję. W wielu wypadkach wykorzystywane są jednakowo jako modele do szycia, jak i służące do prezentacji ubrań. Jednym z producentów manekinów jest firma my-mannequins.pl. Nie zmienia to jednak faktu, że zakup uniwersalnego manekina, który mógłby spełniać obydwie te funkcje, jest niezwykle trudne. Wynika to głównie z faktu, że modele przeznaczone do szycia wykonane są z innych materiałów oraz prezentują się w odmienny sposób. W celu prezentacji ubrań najlepiej sprawdzają się modele całościowe, które pozwalają na spojrzenie na dany strój z perspektywy. W przypadku manekinów wykorzystywanych w krawiectwie liczy się możliwość ich regulacji, która umożliwia dopasowanie do wymiarów klienta bądź powszechnie obowiązujących rozmiarówek.

(Materiał Partnera)
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone