Zamknij

Folie grzewcze, czyli jak ogrzać pomieszczenie za pomocą podczerwieni

12:23, 05.10.2018 (.) Aktualizacja: 12:24, 05.10.2018
Skomentuj

Energooszczędne budownictwo z roku na rok staje się poważniej traktowane przez inwestorów. Użytkownicy stają się bardziej świadomi kosztów eksploatacyjnych, a także szkód środowiskowych, jakie wynikają z nieodpowiedzialnej polityki energetycznej. Z pomocą nadchodzą odnawialne źródła energii. Jedną z najnowszych ciekawostek na rynku są folie grzewcze.

Czym jest folia grzewcza oraz jak to działa?

Folia grzewcza jest alternatywnym typem doprowadzenia ciepła do pomieszczenia – stanowi zastępstwo dla centralnego ogrzewania. Folia grzewcza jest wielowarstwowa, przy czym warstwą funkcjonalną jest powłoka z karbonu. Pozostałe warstwy chronią folię grzewczą przed uszkodzeniem mechanicznym i wilgocią.

Zasada działania folii grzewczej jest następująca: do warstwy funkcyjnej doprowadzana jest energia elektryczna. Z jej udziałem emitowane jest promieniowanie podczerwone. Decyduje ono o nagrzaniu się przegród oraz elementów znajdujących się w budynku. Następnie promieniowanie jest reemitowane do wnętrza pomieszczenia co zapewnia komfortową temperaturę. Folia grzewcza jest więc specyficznym rodzajem ogrzewania podłogowego.

Dlaczego folia grzewcza jest lepsza od klasycznego kaloryfera?

Odpowiedzi jest kilka. Zacznijmy od tego, że folia grzewcza nie nagrzewa powietrza w pomieszczeniu, tak jak robi to grzejnik. Ciepłe powietrze podlega procesowi konwekcji i z czasem ciepła masa powietrza wędruje ku górze, natomiast chłodniejsza pozostaje tam, gdzie funkcjonują domownicy. Promieniowanie podczerwone emitowane przez folię grzewczą sprawia, że rozkład ciepła jest równomierny.

Folia grzewcza jest tania zarówno w montażu, jak i w eksploatacji. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów oraz kosztownych elementów, takich jak kocioł, pompa, armatura czy grzejniki. Folię grzewczą można kłaść zarówno w trakcie budowy domu, jak i podczas prac remontowych.

Bardzo dużą zaletą folii grzewczych jest niski koszt eksploatacyjny. Instalacja podpodłogowa nie wymaga dodatkowych zabiegów. Folia grzewcza potrafi być też samowystarczalna energetycznie, gdy połączymy ją na przykład z energią słoneczną – panelami zlokalizowanymi na dachu. Produkowany za pośrednictwem promieniowania słonecznego prąd posłuży do emisji promieniowania podczerwonego, które w efekcie ogrzeje nam pomieszczenie.

Zapoznaj się ze szczegółami: www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/folie-i-maty-grzewcze.html

W jakiej formie występuje na rynku folia grzewcza?

Folia grzewcza ma postać pasków o regularnej szerokości 50 cm. Długość pasków jest dostosowana do indywidualnych potrzeb, lecz może ona dochodzić nawet do kilkunastu metrów. Jest to więc rewelacyjne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie nie tylko dla budownictwa jednorodzinnego – folie grzewcze sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej, biurach czy obiektach sportowych.

Folia grzewcza nie musi stanowić obiektu powierzchniowego i wypełniać całego pola pomieszczenia. Można z powodzeniem zastosować ją jako typ ogrzewania punktowego, czyli w miejscach pomieszczenia, w których wyjątkowo chcielibyśmy osiągnąć komfort termiczny (przy biurku, wypoczynku, łóżeczku dziecięcym).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AndrewAndrew

0 0

Ja mam u siebie pompę ciepła firmy Fonko i dzięki niej mam zawsze komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu. Polecam taki sprzęt każdemu, bo jest niezawodny i energooszczędny. 13:23, 01.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%