Zamknij
REKLAMA

Co wyróżnia dobre kamery inspekcyjne?

15:10, 05.09.2018 | materiały partnera
Skomentuj

Badanie sieci optycznych jest dzięki kamerom inspekcyjnym prostsze, tańsze i dokładniejsze niż kiedykolwiek. Jednak poszczególne modele dość znacznie różnią się od siebie funkcjonalnością, ceną i przeznaczeniem. Mimo wszystko pewne cechy są wspólne dla wszystkich dobrych kamer.

Pojemny akumulator

Jedną z najczęstszych bolączek kamer inspekcyjnych z niższej półki są bardzo słabej jakości akumulatory: albo takie, które wyjściowo mają mała pojemność, albo takie, które szybko ją tracą. Efekt? Praca w terenie jest możliwa godzinę, a czasem nawet jeszcze krócej. Do zlokalizowania pojedynczej awarii po wstępnym zawężeniu obszaru sieci może to wystarczyć, ale na pewno nie będzie dość czasu na poszukiwanie usterek na większym obszarze.

Za rozsądne minimum należy przyjąć – w zależności od realnych potrzeb – akumulator, który starcza na co najmniej 4 lub nawet 8 godzin. Samo sprawdzenie pojemności przy tym nie wystarczy, ponieważ zużycie baterii będzie zależne od konfiguracji sprzętu.

Wygodny układ obrazowania

Sama kamera może być wyposażona w systemy automatycznego centrowania, ale jeszcze ważniejszym elementem zestawu jest wyświetlacz. Z jednej strony nie może być zbyt duży, aby sprzęt pozostał poręczny, ale z drugiej, jego wielkość musi pozwalać na wyświetlanie wyraźnych obrazów. Czytelność monitora współpracującego z kamerą inspekcyjną jest zawsze ważna. Co prawda można zapisywać zdjęcia w pamięci urządzenia i później przejrzeć na komputerze, ale jeśli jakość podglądu na żywo jest kiepska, to nie ma nawet możliwości wybrania miejsca, w którym należy wykonać fotografię albo przeprowadzić test sprawności odcinka sieci.

Praca na działającej instalacji

W przypadku tańszych kamer często pojawia się poważny problem, gdyż instalacje optyczne muszą być wyłączane na czas diagnostyki. Oczywiście, w pewnych przypadkach trzeba to będzie zrobić, nawet jeśli dysponuje się najlepszym sprzętem, ale wszystkie dobrej jakości kamery inspekcyjne pozwalają na działanie na pracującej sieci, a większość z nich wykona w tym stanie także podstawowy test sprawności.

Intuicyjna obsługa

Każda kolejna funkcja komplikuje budowę urządzenia i jego funkcję. Można jednak spojrzeć na kamery w serwisie https://www.interlab.pl/produkty/kamery-inspekcyjne.html. Sądząc po wyglądzie, obsługa nie powinna być trudna i tak jest w rzeczywistości: najlepsze kamery często mają mnóstwo dodatkowych funkcji, a ich obsługa jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna niż kamer z dolnego przedziału cenowego. Okazuje się więc, że dobry projekt urządzenia i odpowiednie oprogramowanie kamery inspekcyjnej mogą być jedną z najważniejszych cech przesądzających o użyteczności takich narzędzi diagnostycznych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone