Zamknij
REKLAMA

W co wyposażyć pomieszczenie socjalne w miejscu pracy?

12:46, 05.09.2018 | materiały partnera
Skomentuj

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi godziwe warunki w miejscu pracy. Zobacz jakie wyposażenie powinno mieć pomieszczenie socjalne.

Pracodawca powinien zadbać o dobre samopoczucie, komfort oraz bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy. Prawne regulacje mówią, że wszelkie pomieszczenia, ich wyposażenie, a także znajdujące się w nich urządzenia higienicznosanitarne powinny być dostosowane do rodzaju stosowanej technologii, ogólnego charakteru pracy, ewentualnych zagrożeń mogących wystąpić na terenie zakładu pracy, a także do ilości zatrudnionych pracowników. Pokój socjalny również musi być urządzony wedle tych norm.

Niezbędniki pokoju socjalnego

Aneks kuchenny – powinien być możliwie minimalistyczny i prosty, dopasowany do możliwości pomieszczenia socjalnego. Ważne jest także, aby był on łatwy w utrzymaniu czystości. Na aneks kuchenny powinny składać się: zamknięte szafki, zlewozmywak, kosz na śmieci, czajnik elektryczny, mikrofalówka, lodówka, naczynia, sztućce i łatwo dostępne środki czystości między innymi takie jak płyn do naczyń i gąbka. Pamiętajmy również, że pracodawca ma obowiązek udostępnić swoim pracownikom nieodpłatne napoje. W tym przypadku dobrze sprawdzi się łatwo dostępny dystrybutor wody.

Stół i krzesła – Stabilny stół i bezpieczne krzesła dostosowane pod względem ilości zatrudnionych pracowników znacznie podnoszą komfort podczas przebywania w miejscu pracy. Stół i krzesła – tak jak i aneks kuchenny - również powinny być minimalistyczne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Urządzenia sanitarnohigieniczne i środki higieny osobistej - Przepisy prawne mówią, że każdy pracownik ma prawo mieć swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju urządzeń sanitarnohigienicznych, a także do środków higieny osobistej. Urządzenia powinny być nieustannie utrzymane w czystości, a środki higieny należy uzupełniać na bieżąco. Niestety istnieją firmy nieprzestrzegające tak podstawowych prac pracowniczych. A pamiętajmy, że są to jedne w wielu określonych prawnie zasad BHP, których niezwłocznie należy przestrzegać.

Apteczka – niezbędny element miejsca pracy. Ilość apteczek, ich wyposażenie, a także miejsce przechowywania może być różne w zależności od rodzaju i miejsca pracy. Ponadto umiejscowienie apteczki powinno być oznakowane zgodnie w obowiązującymi normami prawnymi. Pamiętajmy również, że przy apteczkach musi znajdować się czytelna instrukcja udzielania pomocy przedlekarskiej.

Szafy ubraniowe – Bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników nie mógłby mieć miejsca, gdyby nie zamykane szafy ubraniowe. Jest to niezwykle istotny element wyposażenia pokoju socjalnego. Dlatego? Bowiem szafy ubraniowe umożliwiają swobodne przechowywanie ubrań, kosztownych przedmiotów (telefon, portfel, zegarek zdejmowany na czas pracy), a także innych prywatnych rzeczy pracowników.

Praktyczne szafy ubraniowe dla pracowników, szafy na dokumenty do biura, a także różnego rodzaju niezbędne wyposażenie magazynowe znajdziemy na stronie http://www.fami.com.pl/.

(materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone