Zamknij

Ocieplanie ścian od wewnątrz ? skuteczne metody i materiały izolacyjne

13:02, 28.08.2018 (.) Aktualizacja: 13:11, 28.08.2018
Skomentuj

Ocieplanie ścian to niezwykle ważny element budowy lub remontu domu. Pozwala zredukować koszty ogrzewania, zwiększając komfort życia mieszkańców. Zazwyczaj polecane jest izolowanie ścian od zewnętrznej strony, jednak w niektórych przypadkach jedyną możliwością jest ocieplenie ścian od środka. Coraz częściej wybieranym materiałem izolacyjnym jest pianka poliuretanowa. Dowiedz się, kiedy ocieplać dom, jakie są zalety stosowania pianki PUR i o czym warto pamiętać, wybierając tego typu rozwiązanie.

Kiedy ocieplać ściany od wewnątrz?

Wiele osób zastanawia się, kiedy ocieplać dom i czy faktycznie jest to potrzebne? Jeśli dużą część budżetu domowego, w szczególności w okresie zimowym, przeznaczasz na rachunki za ogrzewanie, izolacja ścian to doskonały pomysł. Ocieplanie ścian od wewnątrz to rozwiązanie w sytuacji, kiedy wykonanie izolacji zewnętrznej nie jest możliwe. Jeśli nie chcesz zniszczyć wcześniej położonej elewacji, mieszkasz w domu bliźniaczym lub szeregowym warto rozważyć ocieplanie ścian od środka. To jedyna możliwość również wtedy, kiedy budynek objęty jest nadzorem konserwatora lub jest określony jako zabytkowy.

Przed przystąpieniem do pracy warto wykonać projekt, który określi odpowiedni poziom izolacji i pozwoli uniknąć zbierania się pary wodnej. Nieprawidłowo wykonane ocieplanie ścian od wewnątrz zabiera cenne miejsce i naraża mieszkanie lub dom na uszkodzenia związane z zawilgoceniem.

Proces izolacji polega na wywierceniu małych otworów, które wypełniane są pianką. Montaż nie jest czasochłonny i pozwala uniknąć długiego sprzątania po pracy. Pamiętaj, że ocieplanie od wewnątrz powinien wykonywać fachowiec, który zaznajomił się z metodą wznoszenia ścian w określonym budynku.

 Materiały do ocieplania ścian wewnętrznych

Dotychczas materiałami najczęściej wykorzystywanymi do izolacji była wełna mineralna lub bloczki z betonu komórkowego. Coraz większą popularność zyskuje jednak pianka poliuretanowa. W zależności od zastosowania, na rynku budowlanym spotkać można materiały do ocieplania ścian wewnętrznych i zewnętrznych, o otwartej lub zamkniętej strukturze komórek.

Do izolacji wewnętrznej przeznaczone są zarówno materiały otwartokomórkowe, jak i zamkniętokomórkowe. Produktami tego typu są np. pianki poliuretanowe do ociepleń ścian wewnętrznych Purios E i Purios F (systemy otwartokomórkowe) i Purios H (system zamkniętokomórkowy).

Przeczytaj również: „Ocieplanie ścian od wewnątrz – czym i kiedy wykonać”

Czy to naprawdę działa? Zalety pianki poliuretanowej

Zmniejszenie rachunku za ogrzewanie to nie jedyna zaleta zastosowania pianek PUR. Te materiały do ocieplania ścian wewnętrznych charakteryzują się m.in. niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu warstwa izolacyjna jest cienka i nie zabiera miejsca w pomieszczeniu – wymienione zalety posiada piana zamkniętokomórkowa. Cechują się także trwałością i w niezmienionej formie chronią dom przez kilkadziesiąt lat. Pianka poliuretanowa do ociepleń ścian wewnętrznych pozwala na dyfuzję wody, dzięki czemu elementy konstrukcji nie mają kontaktu z wodą i nie ulegną zniszczeniu.

Kiedy ocieplać ściany od wewnątrz? Wtedy, gdy chcesz wzmocnić konstrukcję przegrody budowlanej i wygłuszyć pomieszczenie. Pianka poliuretanowa wycisza ścianę działową i wpływa na akustykę. Doskonale nadaje się do domowego zacisza, jak również klas w szkołach, pokojów w biurach, salach wykładowych czy obiektach publicznych. Ponadto, pianki PUR zapobiegają powstawaniu grzyba i pleśni, nadaje się do izolacji pomieszczeń, w których przebywają osoby ze skłonnością do alergii i jest bezpieczna dla zwierząt i środowiska.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%