Zamknij
REKLAMA

Kirke - epicka powieść z wątkami mitologicznymi - czy warto?

21:52, 30.07.2018 | (.)
Skomentuj

Mitologia grecka to szkolna lektura obowiązkowa, lecz Kirke to zupełnie nowa opowieść. Osadzona w mitologicznym świecie fabuła z jednej strony wydaje się być tak dobrze znana, a z drugiej - zupełnie nieprzystająca do mitów, zebranych przez Parandowskiego. Czy warto przeczytać Kirke?

Bogini niczym śmiertelniczka

Tytułowa Kirke to bogini, której rodzicami są Helion, bóg słońca i Perseida. Jednak los okazuje się być przewrotny. Kirke bardziej przypomina śmiertelniczkę, a jej boskość ogranicza się do boskiego pochodzenia. Rodzina odtrąca boginię - brak magicznych zdolności jej wyśmiewany, a niekochana i poniżana Kirke rozpoczyna odkrywanie własnego ja. Bohaterka poszukuje szczęścia i akceptacji na własną rękę, co sprawia, że udaje się jej odkryć magiczne umiejętności. Siła bogini staje się coraz większa, przez co Kirke staje się zagrożeniem dla bogów zasiadających na Olimpie. Czy nieakceptowana i odrzucona przez bliskich bohaterka zemści się na bogach i tytanach? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak kończy się historia osadzona w mitologicznym świecie, sprawdź np. w nieprzeczytane.pl dostępność książki Kirke.

Ponadczasowa historia

Historia Kirke to opowieść ponadczasowa, która - choć osadzona w mitologicznej rzeczywistości, może mieć miejsce w każdym miejscu na świecie, w każdym czasie i w każdej rodzinie. Tak jak książkowa bogini, każdy człowiek może doświadczyć odrzucenia i niekochania, jednak tylko od niego zależy, jak dalej potoczy się jego życie. Tytułowa Kirke wydaje się należeć zarówno do świata śmiertelników, jak i do świata bogów, a jej upór w dążeniu do celu jest niezmienny pomimo przeciwności losu i upokorzeń.

Czy warto przeczytać Kirke autorstwa Madeline Miller? Z pewnością jest to książka, która wciąga i niesie ze sobą wiele emocji, które towarzyszą człowiekowi na co dzień. Mitologiczna bogini jest bardziej ludzka niż można by przypuszczać, choć jej magiczne zdolności wskazują, że to nie ludzie są jej prawdziwą rodziną. Niczym zagubiona nastolatka, Kirke uczy się, czym jest miłość, choć sama jej nie doświadczyła. Książkę czyta się lekko, a utożsamienie się z główną bohaterką zajmuje kilka chwil.

Dla jednych historia mitologicznej bogini może być banalna, jednak takie właśnie jest życie - pełne banałów, za którymi kryją się wielkie uczucia, trudne wybory i ogromne poświęcenia. Kirke doświadcza upokorzeń, lecz walczy o godność i nieustannie marzy, że los się do niej uśmiechnie. Książkę warto przeczytać, by wypełnić swój umysł pozytywnymi myślami i siłą do pokonywania przeciwności.

((.))

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone