Zamknij
REKLAMA

Polisa na wakacje potrzebna także w Unii Europejskiej

07:40, 26.07.2018 | (.)
Skomentuj

Zagraniczne podróże stały się o wiele łatwiejsze, odkąd Polska należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Podróżowanie po wielu krajach na Starym Kontynencie jest możliwe nawet bez paszportu, a długie kolejki na granicach stały się przeszłością. Ponadto tanie linie lotnicze i obniżka cen w biurach podróży zachęcają do wyjazdów nawet kilka razy w roku. Jeżeli spędza się wakacje w UE, powinno się jednak pamiętać, że karta EKUZ zapewnia jedynie częściowe pokrycie kosztów ewentualnego leczenia.

Koszty leczenia w krajach UE a NFZ

NFZ pokrywa część kosztów za leczenie w krajach należących do Unii Europejskiej, jednak zgodnie z prawem w większości państw członkowskich obowiązuje udział własny pacjenta w kosztach udzielonych świadczeń medycznych. Jest to koszt nierefundowany, który pacjent jest zobowiązany pokryć z własnej kieszeni - jego wysokość zwykle wynosi do 20 procent pełnych kosztów świadczenia. Jeżeli pacjent posiada dodatkowe ubezpieczenie, nierefundowane koszty leczenia pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przykładowo, Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa częściowo koszty wszystkich wizyt w przychodniach lekarskich, dopłat do leków wydawanych na receptę oraz leczenia szpitalnego. Refundacją nie są objęte koszty ratownictwa medycznego udzielanego w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, transportu medycznego do kraju oraz korzystania ze świadczeń medycznych w placówkach prywatnych. Jeżeli pacjent posiada polisę wykupioną na Insurance Choice, może korzystać z pomocy medycznej bez ograniczeń, a koszt wszystkich świadczeń nierefundowanych przez NFZ zostanie pokryty przez ubezpieczyciela.

Polisa turystyczna a sporty ekstremalne

Polacy często wyjeżdżają na zagraniczne wakacje, by uprawiać sporty ekstremalne. Zalicza się do nich miedzy innymi windsurfing i nurkowanie, które chętnie uprawiają turyści odwiedzający greckie i włoskie wyspy na Morzu Śródziemnym. Jeżeli wykupuje się travel insurance for medical conditions https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/, powinno się wybrać opcję polisy przeznaczoną dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia problemów zdrowotnych, powstałych w trakcie uprawiania niebezpiecznych dyscyplin. Jeśli zamierza się uprawiać jedynie bezpieczne sporty, np. grać w siatkówkę, piłkę nożną i ćwiczyć na siłowni, wystarczające jest wykupienie standardowego ubezpieczenia.

((.))

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone