Zamknij
REKLAMA

Program księgowy i magazynowy – niezbędnik przedsiębiorcy

10:41, 05.07.2018 | (.)
Skomentuj

Współczesny przedsiębiorca chcąc nie chcąc musi korzystać z nowoczesnych technologii, w tym z różnych programów, zwłaszcza księgowego i magazynowego.

Rezygnacja z programów tego typu wiąże się z koniecznością ponoszenia większych kosztów, bo wykonywanie i zorganizowanie niektórych czynności wymaga wówczas większego nakładu czasu i pracy. Proces wdrożenia programu księgowego i magazynowego wiąże się z jednorazowym kosztem wprowadzenia systemu i przeszkolenia pracowników. Następnie przedsiębiorca ponosi tylko okresowe wydatki związane z rozwojem systemu i aktualizacjami, ale jest to oczywiście fakultatywne.

Program magazynowy – fakturowanie i ewidencja magazynowa

Program magazynowy Alfa EM jest przeznaczony dla handlowych i usługowych przedsiębiorstw. Użytkownik może za jego pomocą ewidencjonować przychody i rozchody, prowadzić kartoteki magazynowe i kontrolować odroczone płatności. Program Alfa EM znacznie ułatwia fakturowanie, ewidencjonowanie obrotu towarów oraz prowadzenie kartotek magazynowych. Jego głównym zadaniem jest uproszczenie zarządzania środkami finansowymi i należnościami oraz zawartością magazynów. Przedsiębiorca korzystający z niego ma lepszą kontrolę nad płatnościami odroczonymi oraz mniejsze ryzyko błędnego naliczenia odsetek za opóźnienie czy nawet przedawnienia przysługujących mu wierzytelności. Kolejną funkcją programu Alfa EM jest możliwość łatwego generowania dokumentów związanych z księgowością, na przykład:

  • wezwań do zapłaty
  • faktur VAT
  • korekt faktur VAT

i wielu innych pism wykorzystywanych w codziennej pracy przez księgowych. Sporządzanie każdorazowo tego typu pism bez wzorów jest bardzo czasochłonne. Program księgowy Alfa EM może skrócić czas ich przygotowywania nawet do 50% sprawiając, że praca jest bardziej efektywna.

Analiza informacji – pełna wiedza o kondycji firmy

Warto zwrócić uwagę także na funkcję ewidencyjną i analityczno – informacyjną programu księgowego. Dla przedsiębiorcy istotne są informacje na temat pojedynczych spraw, ale jeszcze większe znaczenie mają informacje o charakterze zbiorczym, pogrupowane według kategorii, które dają mu obraz sytuacji finansowo – gospodarczej jego przedsiębiorstwa. Program Alfa EM tworzy rejestry sprzedaży i zakupów VAT oraz rejestr kasowy w sposób wysoce z automatyzowany. Użytkownik wprowadza dane i ma możliwość ich korygowania oraz usuwania, a resztą (systematyzowanie, przechowywanie, analizowanie) zajmuje się program. Program dostarcza przedsiębiorcy informacje w zakresie zysku, rentowności i analizy obrotów towarami w wielu aspektach, więc ma on pełną wiedzę na temat kondycji swojej firmy i to bez większego wysiłku czy nakładu czasu. Przedsiębiorca może wybrać jednostanowiskową wersję Alfa EM, albo oprogramowanie służące do pracy w sieci lokalnej, w zależności od zapotrzebowania. Alfa EM współpracuje z drukarkami fiskalnymi i przydaje się w czasie inwentaryzacji.

Cyfrowa księga podatkowa, czyli Alfa KP

O ile teoretycznie bez programu magazynowego można prowadzić przedsiębiorstwo (z różnym skutkiem), o tyle bez księgi podatkowej przedsiębiorca raczej zbyt długo nie utrzyma się na rynku ukarany przez administrację skarbową. Obecnie księgi podatkowe są prowadzone już niemal wyłącznie w formie cyfrowej. Jedną z takich form jest Alfa KP – oprogramowanie przeznaczone do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w postaci księgi przychodów i rozchodów. Można je wykorzystać także wtedy, gdy przedsiębiorca z uwagi na wybrany sposób opodatkowania ma obowiązek prowadzenia księgi ryczałtu. Dodatkowymi funkcjami Alfa KP jest obliczenie wysokości należnego podatku, analiza i wyszukiwanie danych, możliwość wypełnienia deklaracji vat-owskich i jednolitego pliku kontrolnego, a także ich wysłania drogą elektroniczną.

Nie tylko dla działu księgowości

Oprogramowanie przeznaczone do prowadzenia księgi podatkowej zostało opracowane w wersji dla jednego przedsiębiorstwa, kilku przedsiębiorstw (polecane np. w przypadku grupy spółek), a także w wersji dla biura rachunkowego. Ostatnia z wersji jest najbardziej rozbudowana – można za jej pomocą obsługiwać księgowość nawet do 999 podmiotów. Oprogramowanie Alfa KP oferuje także szereg dodatkowych funkcji istotnych z perspektywy księgowości – m.in. listę opisów zdarzeń gospodarczych i listę kontrahentów. 

((.))

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone