Zamknij

Jak pożyczki udzielane poza systemem bankowym rozwinęły się w Polsce?

19:43, 12.06.2018 (.) Aktualizacja: 19:49, 12.06.2018

Pożyczki bez udziału banku pojawiając się po raz pierwszy na polskim rynku nie zdobyły wielkiego uznania w opinii publicznej. Bowiem wiązało się z nimi zbyt wiele nieuczciwych praktyk. Od tamtej pory zmieniło się jednak bardzo wiele, a pożyczanie pozabankowe stało się modnym produktem sektora finansowego.

Różnorodność ofert czyni pożyczki pozabankowe dostępnymi dla każdego

Od czasu pojawienia się chwilówek, rynek coraz skuteczniej dostosowywał się do potrzeb klienta, czego jednym z efektów było pojawienie się w ofercie pożyczek pozabankowych całej listy możliwości i udogodnień.

Chwilówki pozostały krótkoterminowymi pożyczkami do kwoty ok 5 000 zł, natomiast jako ich dalsze rozwinięcie, instytucje pożyczkowe wprowadziły dodatkowy produkt, umożliwiający spłatę zobowiązania ratalnie i długoterminowo. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy potrzebują więcej pieniędzy lub dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala zwrócić gotówki w jednej racie po 30 dniach.

Prawdopodobnie najważniejszym ukłonem w kierunku nowych klientów było zdaniem badaczy z E-Busines http://www.e-busines.info.pl/pozyczki-online-pozabankowe-chwilowki/pierwsza-za-darmo/ wprowadzenie darmowych pożyczek. Pozwoliły one bardzo wielu pożyczkobiorcom zrealizować swoje potrzeby bez ponoszenia kosztów własnych.

W ofercie instytucji pozabankowych pojawiły się również linie pożyczkowe odnawialne, czyli stały dostęp do gotówki nawet przez rok lub więcej – opcja pozwalająca wypłacać pieniądze wtedy kiedy są nam potrzebne i dokładnie w takiej kwocie jaka nas interesuje. Co ciekawe, podpisanie umowy i posiadanie dostępu do pożyczki nic nie kosztuje. Opłaty pojawiają się dopiero w momencie skorzystania z debetu.

Kolejnym udogodnieniem, szczególnie dla osób bez zdolności kredytowej, jest umożliwienie zaciągnięcia pożyczki zabezpieczonej autem dłużnika. Kwoty pożyczek sięgają do 80 % wartości samochodu, a maksymalna kwota potrafi dojść do 100 000 zł.

Łatwiej jest osiągnąć zdolność kredytową pożyczając pozabankowo

Zdolność kredytowa jest kluczowym elementem każdej weryfikacji klienta, co wynika z ustawy o kredycie konsumenckim. Ta jednak dokładnie nie określa kiedy klient ją ma a kiedy nie. Banki są zobowiązane do bardzo wnikliwej analizy zdolności kredytowej klientów czego powodem jest obracanie pieniędzmi deponentów.

Instytucje pożyczkowe natomiast ryzykują swoim własnym prywatnym kapitałem pożyczając bez BIK, dlatego też mogą zdolność kredytową oceniać nieco innymi zasadami lub takimi samymi, jednak próg akceptacji może być na innym poziomie.

Wielu klientów firm pozabankowych nie miałoby zdolności kredytowej w opinii banków. Jedyną grupą, która jest wyeliminowana z możliwości uzyskania pożyczki pozabankowej bez BIK są osoby stale niepracujące (jednak nie osoby pracujące bez umowy).

Większe bezpieczeństwo, niższe ceny pożyczek

Z uwagi na spore poruszenie nieregulowanym systemem działania pożyczek pozabankowych, w ostatnim czasie intensywnie pracowano nad ustawą, która zamknie kwestię lichwiarskich kosztów w niektórych firmach. Efektem prac jest ustawa antylichwiarska, która w życie weszła w marcu 2016 roku. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie kosztów chwilówek oraz uregulowanie kwestii windykacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%