Zamknij

Schorzenia tarczycy

13:10, 07.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:11, 07.06.2018
Skomentuj

Tarczyca jest bardzo ważnym narządem w organizmie człowieka. Do jej głównych zadań należy produkcja ciepła, wytwarzanie i uwalnianie hormonów oraz regulacja czynności wielu tkanek. Pracą tarczycy kieruje przysadka mózgowa, która pobudza gruczoł do produkcji hormonów. Mają one wpływ na metabolizm oraz gospodarkę fosforowo-wapniową organizmu.

Objawy chorej tarczycy

Dużo osób zmaga się z rożnymi chorobami tarczycy, co na początku jest bardzo trudne do wykrycia z powodu bezobjawowości. Jednak różne niepokojące objawy powinny powinny wzmóc czujność. Są to m.in.: łysienie, nadmierne tycie lub chudniecie, problemy z układem nerwowym, zwolniona akcja serca, zaparcia, ucisk w okolicy szyi. Każdy z tych symptomów powinien skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania podstawowych badań krwi i tych bardziej szczegółowych.

Guzki

Tarczyca choruje z wielu powodów, ale zazwyczaj głównym z nich jest nadmiar lub niedostateczna ilość produkowanych hormonów, zapalenia, nieprawidłowe tkanki w jej obrębie oraz powiększenie gruczołu. Często pojawiają się guzki wypełnione płynem (torbiele) lub komórkami (lite) i można je wyczuć podczas badania szyi. Niektóre zmiany są wykrywalne tylko dzięki badaniu USG, ale wtedy nie nazywa się ich guzkami. Dlaczego powstają? Powodów jest kilka. Niektóre osoby dziedziczą tę przypadłość genetycznie, inne nabawiają się jej z powodu niedoboru jodu czy choroby Hashimoto, (wtedy głównym objawem może być niedoczynność tarczycy). Trzeba podkreślić, że guzki pojawiają się zazwyczaj u kobiet, a ryzyko ich powstania rośnie wraz z wiekiem.

Jeśli chory wykryje  jakieś nieprawidłowości na szyi lub zaczynają mu doskwierać ww. objawy, należy udać się na badanie ultrasonograficzne do przychodni czy specjalistycznego centrum chirurgii, np. takiego chirurgia-onkologia.com.pl. Generalnie warto szukać takich miejsc, gdzie można spotkać się z poszerzoną ofertą diagnostyczno-terapeutyczną oraz miłą, fachową obsługą.

Inne badania

Kolejnym badaniem guzków tarczycy jest biopsja, polegająca na pobraniu fragmentu gruczołu za pomocą nakłucia igłą. Pobrany odcinek wysłany jest do badań histopatologicznych, w celu określenia wielkości i rodzaju zmiany. Czasami bada się przeciwciała przeciwtarczycowe i przeciwciała przeciwko receptorowi TSH. Natomiast diagnostykę guzków toksycznych (wydzielających w nadmiarze hormony) bada się za pomocą scyntygrafii tarczycy.

Leczenie guzków

Jeśli są to zmiany niepodlegające leczeniu operacyjnemu (nie uciskają innych narządów i są niezłośliwe), wtedy podlegają obserwacji i okresowemu badaniu. Lekarz zleca leki hamujące wydzielanie hormon ów tarczycy oraz te, które zmniejszają objawy. Czasami choremu zostaje zlecona terapia jodem promieniotwórczym.

Warto choć raz w roku wykonać badanie TSH w celu wykluczenia dolegliwości tarczycowych. Wczesne wykrycie guzków i zażywanie odpowiednich leków, chroni przed odczuwaniem uciążliwych skutków choroby, związanej z nadczynnością czy niedoczynnością tarczycy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%