Zamknij

Co zrobić aby poprawić swoją kondycję?

14:27, 01.06.2018 Redaktor Aktualizacja: 18:39, 02.06.2018
Skomentuj

Raporty WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) są więcej, niż niepokojące. Wynika z nich, że w chwili obecnej połowa ludzi na świecie ma problemy z nadwagą. Co więcej, mimo postępu medycyny – zdrowotność jest znacznie niższa.

Co przyczynia się do spadku zdrowotności?

Problem spadku zdrowotności najczęściej jest wynikiem dwóch czynników:

  • niezdrowego i nieregularnego odżywiania się
  • siedzącego trybu życia

Żyjemy zbyt szybko, sięgamy po niezdrowe produkty i spędzamy zbyt dużo czasu przed telewizorem/komputerem. Wszystko to sprawia, że ogólny stan kondycji społeczeństwa szybuje ku dołowi.

Jak poprawić kondycję własnego ciała? 5 wskazówek.

Pragniemy zauważyć, że proces odbudowy kondycji nie jest łatwy. Każdego, kto zaniedbał swój organizm czeka mnóstwo pracy. Nie mniej jednak, w przypadku odpowiedniego zaangażowania i samodyscypliny – możemy mieć pewność, że uzyskane rezultaty będą satysfakcjonujące.

Po pierwsze: zmiana nawyków żywieniowych

Uwielbiasz fast-foody? Ochoczo sięgasz po napoje gazowane i słodycze? Wiedz, że kryje się w nich mnóstwo szkodliwych substancji dla Twojego organizmu. Nie dość, że stanowią prawdziwe „bomby kaloryczne”, to są źródłem ogromnej ilości toksyn.

Wybieraj takie produkty, których skład jest najkrótszy. Im mniej uzupełniaczy oraz środków chemicznych (substancji oznaczonych symbolem „E”), tym lepiej. Pamiętaj o tym, by jeść regularnie, w równych odstępach czasu i dostosowanych porcjach (bilans diety obliczymy korzystając z wzoru na CPM – całkowitą przemianę materii).

Po drugie: więcej ruchu

Uwielbiasz spędzać czas przed komputerem lub telewizorem? „Lenistwo” to Twoje drugie imię? Nie dziw się, że nie masz sił. Mięśnie, które nie są stymulowane – mówiąc kolokwialnie – słabną i nie mają sił.

Wprawiaj swoje ciało w ruch codziennie. Ustal plan treningowy, który uwzględni co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Spaceruj, odkurz swój rower i biegaj. Wykorzystuj pełnię potencjału swojego ciała.

(sprawdź jak wybrać skuteczne suplementy na odchudzanie - https://byc-zdrowym.pl/suplementy-na-odchudzanie/)

Po trzecie: badaj się

Czy wiesz, że w przypadku zdecydowanej większości chorób i infekcji – czas zdiagnozowania ma największe znaczenie? Z tego też względu, aby uniknąć poważnych kłopotów zdrowotnych – regularnie badaj się.

Prócz podstawowych badań laboratoryjnych (krew, kał, mocz) kobiety powinny regularnie poddawać się mammografii, a mężczyźni badaniu prostaty.

Po czwarte: śpij zdrowo!

Nie wysypiasz się? Budzisz się z lekkim bólem głowy? Rano nie potrafisz się skoncentrować i bardzo długo się wybudzasz? Prawdopodobnie – nie śpisz zdrowo.

Zadbaj o to, aby Twój rytm dobowy był możliwie regularny. Przede wszystkim, wstawaj i zasypiaj o stałej porze. Niech Twój sen trwa co najmniej 7-8 godzin.Pamiętaj również o tym, aby odpowiednio przygotować sypialnię (wywietrzyć, zaciemnić i zadbać o odpowiednią temperaturę).

Po piąte: eliminuj stres!


Mało kto zdaje sobie sprawę, że za wiele problemów zdrowotnych odpowiadają czynniki stresogenne. Wpływają one nie tylko na sferę mentalną, umysłową i emocjonalną, ale także na fizjologiczne procesy.

Stres najlepiej eliminować poprzez: regularną aktywność fizyczną oraz relaks. Formy relaksacyjne są dowolne – ważne, aby były „zdrowe” i nie wywierały negatywnego wpływu na naszym organizmie.

(po więcej porad zapraszamy na bloga o zdrowiu i dobrej kondcji - https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/)

Powrót do optymalnej kondycji – jak długo trwa?

Praca nad kondycją nie jest kwestią dni, ani nawet tygodni. Zaniedbany, niezdrowo prowadzony organizm niekiedy wymaga nawet kilkunastomiesięcznej terapii. Wszak, zmiany zachodzące bywają naprawdę poważne. Z zasady: im dłużej zaniedbujemy swój organizm, tym trudniej o powrót do optymalnej kondycji.

Warto przy tym jednak zaznaczyć, że proces odbudowy kondycji musi być realizowany stopniowo. Nie można przeprowadzać metamorfozy – mówiąc kolokwialnie – „na hurra!”. Wszelakie zmiany – czy to dotyczące diety, czy aktywności fizycznej – muszą być wprowadzanie powoli. Tak, aby organizm mógł swobodnie zaadaptować się do „nowych” warunków funkcjonowania.

Więcej porad na temat zdrowia, urody i odbudowy kondycji znajdą Państwo w serwisie https://byc-zdrowym.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%