Zamknij
REKLAMA

Nowoczesne sposoby ogrzewania domu

19:55, 09.08.2017 | Pismak
Skomentuj

Najnowsze trendy w budownictwie zmierzają do ograniczenia zapotrzebowania na energię, dlatego domy są dobrze ocieplone, a zastosowane rozwiązania techniczne idą w kierunku odzyskiwania energii. Domy energooszczędne i pasywne są nie tylko tanie w eksploatacji, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska.

Ekologiczne sposoby ogrzewania

O ile w nowych obiektach zastosowanie ekologicznego ogrzewania nie nastręcza większych trudności, o tyle w starszych obiektach jest to trudniejsze.

Stale wzrastające ceny nośników energii powodują, że wielu właścicieli zamienia stare kotły c.o. na znacznie tańsze i bardziej ekologiczne baterie solarne. Ich ceny są wysokie, ale dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich można uzyskać częściowy zwrot kosztów, a dalsza eksploatacja będzie darmowa.

Nieco bardziej skomplikowanym sposobem są wiatraki, tutaj trzeba dostosować się do obowiązującego prawa energetycznego.

Tradycyjne ogrzewanie

Niestety nie wszyscy mogą korzystać z tanich i ekologicznych metod ogrzewania. Z różnych względów skazani są na kotły c.o na paliwa stałe. Trzeba jednak pamiętać, że im nowocześniejszy kocioł, tym bardziej ekologiczny, wydajny i nie wymagający obsługi.

Fot. Funkcjonalne Piece oraz Kotły C.O od firmy Kotly-Bialek.pl

Wszystkie te kryteria spełniają kotły c.o. z podajnikiem. Przystosowane są do spalania ekogroszku lub miału. Dzięki zastosowaniu metody spalania współprądowego są ekologiczne i osiągają wysoką sprawność cieplną (ok. 88% nominalnej). Automatyzacja procesu spalania sprawia, że kotły tego typu ograniczają ich obsługę do minimum. Wystarczy raz na kilka dni dosypać opał do pojemnika, a resztę załatwi sterownik mikroprocesorowy regulujący obroty podajnika ślimakowego i dopływ powietrza. Cały proces spalania jest bardzo efektywny i nieszkodliwy dla środowiska.

Nieco gorszym rozwiązaniem są piece dolnego spalania, ale ich przystosowanie do różnego rodzaju paliwa stałego i wysoka sprawność cieplna sprawiają, że stanowią konkurencję dla strych piewców górnego spalania wymagających obsługi co kilka godzin i wydalających do środowiska wiele szkodliwych substancji.

Artykuł ekspercki

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%