Zamknij

Praca na wysokości – kiedy mamy z nią do czynienia?

19:33, 02.12.2022 . Aktualizacja: 19:33, 02.12.2022
Skomentuj

Prace na wysokości uznawane są jako jedne z najniebezpieczniejszych form robót. Wymagają ogromnego nakładu skupienia i przede wszystkim organizacji dopiętej na ostatni guzik. Każda praca z różnicą poziomów powyżej 1 metra wzwyż jest uznawana za pracę na wysokości. Mowa tu między innymi o pracy na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, stropach, drabinach czy podwyższeniach. Jednak definicja nie jest tak prosta jak wydaje się z początku – ustawodawca wyłączył bowiem kilka przypadków, ustanawiając że praca powyżej 1 metra od posadzki nie jest pracą na wysokości wtedy, gdy miejsce jest osłonięte ze wszystkich stron pełnymi ścianami na wysokość 1,5 metra i wyżej, a także gdy miejsce wyposażone jest w stabilne konstrukcje będące w stanie ochronić pracownika przed wypadnięciem.

Bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości – co warto wiedzieć?

Powierzchnie pracy i przejścia na poziomie powyżej wspominanego 1 metra od powierzchni posadzki lub ziemi powinny być wyposażone w zabezpieczenia krawędziowe. Często w takich przypadkach stosuje się barierki budowlane tymczasowe bądź balustrady o konkretnej konstrukcji (poręcze ochronne umieszczone na wysokości 1,1 metra wzwyż, krawężniki o wysokości 15 centymetrów wzwyż, poprzeczka pomiędzy poręczą a krawężnikiem zapobiegająca wypadnięciu osoby pracującej na wysokości). Nadzór nad pracami na wysokości sprawują osoby kierujące pracownikami, nie zaś osoby z BHP – właśnie z tego powodu w każdym zakładzie powinno się indywidualnie określić szczegółowe wymagania podczas prac na wysokości. Aby tego dokonać, należy w pierwszej kolejności sporządzić listę prac spełniających definicję pojęcia „pracy na wysokości”, następnie przeanalizować w których miejscach można wprowadzić środki dzięki którym możliwe będzie wyłączenie tych prac z definicji. Jeżeli wśród prac wciąż będą znajdować się te spełniające odgórną definicję pracy na wysokości, należy zastanowić się nad zastosowaniem konkretnych zabezpieczeń i środków ochrony indywidualnej. Proces przygotowania do pracy powyżej 1 metra od powierzchni powinien być przemyślany w każdym szczególe, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka zawodowego. Sprzęty ochrony na wysokości zakupić można między innymi w firmie STRUMIN – największe w Polsce przedsiębiorstwo oferuje wysokogatunkowe konstrukcje stalowe i zabezpieczenia budowlane odgrywające olbrzymią rolę w trakcie wszelkich procesów aranżacyjnych, zwłaszcza gdy pracownicy ekipy budowlanej wznoszą wysoki budynek wielopiętrowy.

Brak zabezpieczeń najczęstszym wypadkiem na budowie

Praca na wysokości prowadzona bez odpowiednich zabezpieczeń to jedna z najczęstszych przyczyn tragicznych wypadków na budowie. Szacuje się, że ponad połowa wypadków spowodowana jest ludzką nieuwagą lub nieznajomością przepisów BHP. Jako inne przyczyny spadków z wysokości podaje się niezabezpieczone krawędzie stropów, dachów, studzienek oraz rusztowań. Bywa i tak, że osoby pracujące na niższych piętrach (stale mieszczące się w definicji „pracy na wysokości”) ulegają uszkodzeniom z powodu wypadków spowodowanych przez spadające przedmioty. Skuteczne działania wynikające z wiedzy to wręcz konieczność do wyrobienia w sobie zdolności przewidywania i oceny ryzyka. Posiadając takie umiejętności nie tylko jesteśmy w stanie ochronić siebie, lecz też innych.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%