Zamknij

Czapka uszanka i jej tajemnicza historia

19:26, 02.12.2022 . Aktualizacja: 19:26, 02.12.2022
Skomentuj

Powstanie popularnej dziś czapki uszanki po dziś dzień nie zostało skonkretyzowane. Najstarsze zapiski odnośnie tej czapki pochodzą z okresu mongolskiego ataku na Ruś Kijowską. Atakujący nosili na głowach czapki o ciekawym kształcie, które wykonywane były najczęściej ze skóry i futra zwierzęcego. Rusini zorientowali się wtedy, że doskonale chronią one głowy przed chłodem, dlatego też zaczęli je nosić. Doprowadziło to do ich rozpowszechnienia na terenie całej Europy, natomiast na wskutek różnych zawirowań militarnych czapka uszanka przestała być używana jedynie przez wojsko, stając się nakryciem głowy dla cywili. Było tak aż do uzyskania niepodległości przez Finlandię po I wojnie światowej – rząd tego państwa wprowadził uszankę jako element zimowego nakrycia głowy każdego żołnierza fińskiego. 1939 rok przywiódł kolejne zmiany, tym razem w wojskach ZSRR; noszona przez żołnierzy Związku budionówka (szpiczasta czapka z czerwoną gwiazdą) została zastąpiona przez uszankę, głównie ze względu na fakt, iż skuteczniej zapewniała ona ciepło. W Polsce zaś czapki te były noszone przez służby publiczne, takie jak policja, nazywana w tamtejszych czasach milicją. Jak jest współcześnie?

Uszanka, zwana uszatką – obecny trend w modzie męskiej

Dziś znowu powracamy do czasów, w których uszanki noszone były przez zwykłych obywateli. Oczywiście, ich wygląd uległ zmianie na bardziej nowoczesny, jednak stale posiadają te same funkcje, za które docenione zostały przez Finów lata temu. Zimy stają się coraz bardziej mroźne, a bez właściwej ochrony głowy człowiek narażony jest na choroby i odmrożenia (szczególnie uszu, uchodzących za wyjątkowo wrażliwy element ludzkiego ciała). Uszatka skutecznie chroni przed mroźnymi powiewami wiatru, mrozem i śniegiem. Dziś jednak odbiega się od wykorzystywania do jej tworzenia skór i futer pochodzenia zwierzęcego – w wielu krajach polowanie w celach tworzenia ubrań czy czapek jest zakazane, ze względu na szacunek do przyrody. Dlatego też obecnie mamy do czynienia z uszatkami, które od środka wyłożone są polarem zaś na zewnątrz ich pokrycie jest bardzo zróżnicowane; począwszy od sztruksu po akryl. Moda męska charakteryzuje się tym, że nie zmienia się tak szybko jak kobieca – dlatego też uszatki na stałe wpisały się do codziennych męskich stylizacji na zimę. Gdzie współcześnie można znaleźć tego rodzaju dodatki? Szczególnie poleca się poszukania ich w sieci; wiele sklepów online posiada je w swojej ofercie. Przykładowe uszatki znajdują się pod linkiem https://pamami.pl/pol_m_On_Czapki-meskie-164.html. Czy warto jest zakupić uszankę? Oczywiście! Jakością nie odbiega ona od tych, które były produkowane wieki temu; ponadto po dziś dzień uznawana jest za jedno z najlepszych nakryć głowy, skutecznie wytrzymujących mrozy.

Uszatka jako obowiązkowy dodatek w szafie każdego mężczyzny

Panowie cenią sobie przede wszystkim produkty przydatne, które rzeczywiście poprawiają komfort życia. Nie powinien więc dziwić fakt, że tak wielu z nich nawet współcześnie sięga po uszanki, dziś nazywane czapkami-uszatkami. Skąd w ogóle pochodzi ich nazwa? Otóż wzięła się ona z dwóch kawałków futerka lub materiału, które całkowicie zasłaniają uszy. Niemieccy żołnierze zwali ją w wolnym tłumaczeniu „niedźwiedzią łapą”, nawiązując przy tym do zwierzęcia na stałe wpisanego w historię ZSRR. Dziś niewiele osób zwraca na to uwagę, jednak jest to swoista ciekawostka, którą można przekazać osobom noszącym. Uszatki w kilku wersjach kolorystycznych oferuje między innymi firma PaMaMi. Zapewnienie sobie doskonałej ochrony na zimę pozwoli na przetrwanie jej bez poważniejszych chorób. Uszanka sprawdzi się też podczas wycieczek turystycznych w góry. To doskonały prezent zarówno dla stylowych mężczyzn, jak i tych uwielbiających długie wyprawy.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%