Zamknij

Zagrożenia związane z obsługą maszyn i urządzeń technicznych

19:25, 02.12.2022 . Aktualizacja: 19:25, 02.12.2022
Skomentuj

Urządzenia techniczne i maszyny stosowane w zakładach pracy powinny spełniać dokładne wymogi w kwestii bezpieczeństwa, higieny pracy oraz ergonomii przez cały okres ich użytkowania. Jeżeli zaś urządzenia posiadają uszkodzenia powodujące ich niesprawność lub ograniczoną sprawność, powinny one zostać natychmiastowo wycofane z użytku. Niestety, w wielu zakładach pracy zdarzają się wypadki, których można było uniknąć poprzez oddanie częściowo działającej maszyny do serwisu. Szacuje się, że ludzka nieuwaga i lekceważące podejście do użytkowania uszkodzonego sprzętu powodują największą ilość wypadków. Brak umiejętności związanych z obsługą danego sprzętu, niewiedza i brawura sprawiają, że wiele osób traci całkowitą sprawność, a nawet życie.

Zapobieganie usterkom i ich rozpoznawanie na przykładzie sprzętów spalinowych

Sprzęty spalinowe obecnie zajmują wysokie miejsca w rankingach najniebezpieczniejszych urządzeń technicznych. Ilość wypadków związanych właśnie z nimi z roku na rok wzrasta – stale utrzymuje się przekonanie, że niepotrzebny jest fach w ręku, aby móc obsługiwać dany sprzęt. Niestety, w większości przypadków wśród głównych powodów tragedii wymienia się między innymi brak uprawnień czy odpowiedniego przeszkolenia w sprawie sprzętu technicznego. Często w obliczu takich wypadków mówi się, że mogło być inaczej. Faktem jest, że może być inaczej – jeżeli znane będą podstawowe zasady obsługi sprzętów spalinowych. Za przedmiot wyjątkowo niebezpieczny uznaje się dziś pilarkę. Na jej przykładzie można w kilku punktach przedstawić czynności jakie powinno się wykonać przed uruchomieniem sprzętu.

  • Odzież robocza nie powinna być luźna, zaś poły bluzy i jej mankiety nie powinny zwisać luzem. Podczas pracy z urządzeniem piłowym należy nałożyć na nogi pełne buty wyposażone we wkładkę antyprzepięciową i podnosek, którego zadaniem jest ochrona palców u stóp. Dodatkowo zaleca się stosowanie ochronników słuchu i okularów ochronnych. Rękawice robocze to równie ważna konieczność, jakiej nie należy pominąć. Posiadaczom długich włosów zaleca się ich spięcie; przed przystąpieniem do pracy powinno się zapoznać z treścią obsługi sprzętu.
  • Stanowisko pracy powinno być uporządkowane, zaś teren przy pilarce równo i nieśliski. Odpowiednie oświetlenie i wentylacja w pomieszczeniu to rzecz wskazana, tak samo jak stabilne stanowisko.
  • Pilarka powinna posiadać osłonę tarczy i napędu, a także osprzęt, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla tego rodzaju prac. Elementy sterownicze maszyny muszą mieć konkretne barwy; kolor zielony lub biały jako elementy uruchamiające, zaś czerwony kształt przypominający grzybka na żółtym tle ma oznaczać zatrzymanie maszyny.

Zepsuta maszyna? Biegnij z nią do serwisu!

Kategorycznie zabrania się korzystania z uszkodzonych maszyn. Jeżeli widzisz, że obsługiwany przez ciebie sprzęt wydaje podejrzane dźwięki, dymi się lub sterowanie nim jest znacznie utrudnione z niezrozumiałych dla ciebie przyczyn – koniecznie zgłoś się do serwisu. Usługi serwisowe sprzętu ogrodniczego oferuje między innymi firma FORMUR. Działające od dekady przedsiębiorstwo prócz montażu ogrodzeń własnego autorstwa zapewnia wsparcie w naprawie maszyn i urządzeń technicznych. Samodzielne wykonywanie naprawy w przypadku, gdy nie wie się o jej przyczynie uznawane jest za wyjątkowo niebezpieczne. Oszczędź swój czas i zdrowie, korzystając z pomocy ekspertów. Nie lekceważ niebezpieczeństw, nawet jeśli nie wydają się one dla ciebie zagrażające.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%