Zamknij

Czy kontrakt B2B jest lepszy niż umowa o pracę?

09:49, 31.01.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:49, 31.01.2023
Skomentuj

Choć umowa o pracę jest domyślnym sposobem współpracy z pracownikami, to polskie prawo zapewnia pracodawcom dużo większy wybór formy zatrudnienia. Mogą oni skorzystać z umowy zlecenie lub umowy o dzieło, ale znacznie większą popularnością cieszą się tzw. umowy B2B. To właśnie one najbardziej opłacają się finansowo – ale tylko od określonej kwoty zarobków. Czym jest kontakt B2B i czy faktycznie jest on lepszy od umowy o pracę?

Kontrakt B2B – co to jest?

Zgodnie z polskim prawem jedynym sposobem na zatrudnienie pracownika jest umowa o pracę. Zapewnia ona dostęp do szeregu benefitów socjalnych, w tym płatnych urlopów i zwolnień lekarskich. Ich faktyczny koszt ponosi zatrudniający. Dlatego wielu pracodawców proponuje pracownikom inne formy współpracy, omijające przepisy prawa pracy – a jedną z nich jest właśnie B2B. To świetne rozwiązanie dla najlepiej zarabiających, choć ma ono też kilka poważnych wad. Co to jest kontrakt B2B i kiedy opłaca się ta forma współpracy?

Kontakt B2B to ogólne określenie na współpracę między dwoma firmami. Jak wygląda to w praktyce? Osoba zatrudniona zakłada własną działalność gospodarczą i rozlicza się z pracodawcą na podstawie umowy o współpracy, wystawiając mu co miesiąc faktury. Jako przedsiębiorca nie podlega się przepisom Kodeksu pracy – w świetle prawa mamy do czynienia ze współpracą dwóch niezależnych od siebie firm. Jakie są najważniejsze zalety umowy o pracę oraz kontraktu B2B?

Umowa o pracę – zalety i wady

W przypadku umowy o pracę pracownik ma możliwość skorzystania z szeregu benefitów socjalnych. Najważniejsze z nich to prawo do urlopu wypoczynkowego oraz częściowo płatnych zwolnień lekarskich, ale są też inne, równie ważne zalety. Wynagrodzenie jest dodatkowo zabezpieczone od strony prawnej, a umowa o pracę zapewnia ochronę osób zbliżających się do wieku emerytalnego. Okres wypowiedzenia to od dwóch tygodni do trzech miesięcy, dzięki czemu zwolniony pracownik ma czas na znalezienie nowej pracy.

Najpoważniejszą wadą umowy o pracę są wysokie koszty. Pod względem finansowym jest to najmniej korzystna ze wszystkich dostępnych form współpracy. Co więcej, im wyższa pensja, tym umowa się mniej opłaca. W wielu przypadkach różnica wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych. Ale to nie koniec, umowa o pracę wymaga dużo większego wysiłku ze strony pracodawcy. Koszty administracyjne mogą być spore, szczególnie w przypadku dużej liczby pracowników.

Kontrakt B2B – zalety i wady

Najważniejszą zaletą kontraktów B2B jest dużo wyższe wynagrodzenie na rękę, przy takiej samych kosztach pracodawcy, ale jedynie w przypadku zarobków przekraczających ok. 7500 złotych miesięcznie brutto. To właśnie od tej sumy kontrakt B2B staje się bardziej atrakcyjną opcją od umowy o pracę – a im większe zarobki, tym większe korzyści finansowe. Osoby zarabiające 20000 złotych miesięcznie mogą zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Kontakty B2B mają też kilka wad, choć część z nich można zniwelować lub wręcz wyeliminować. Osoby zatrudnione na B2B nie mają możliwości skorzystania z benefitów socjalnych. A przynajmniej tak jest w teorii, bo w praktyce do umowy ramowej można wpisać właściwie dowolne warunki współpracy – w tym także prawo do urlopu czy płatnego zwolnienia w razie choroby. Ponadto w przypadku B2B trzeba samodzielnie opłacać wszystkie składki i zadbać o księgowość. To zawsze dodatkowy koszt, choć usługi księgowej to ok. 200-250 złotych miesięcznie, a więc raczej niewiele.

Warto też pamiętać, że wypowiedzenie kontraktu B2B jest dużo trudniejsze niż umowy o pracę – wszystko zależy od uzgodnionych z pracodawcą zapisów. W umowie ramowej często znajdują się też wysokie kary umowne za niedotrzymanie terminów. Czasami można negocjować ich wysokość, ale nie wolno o nich zapominać. Ponadto banki mniej chętnie patrzą na osoby zatrudnione na B2B – w ich oczach najważniejszy jest stabilny dochód, a ten zapewnia umowa o pracę.

Kontrakt B2B czy umowa o pracę – co wybrać?

Wybór pomiędzy kontraktem B2B oraz umową o pracę powinien zależeć od indywidualnych preferencji, ale też wysokości osiąganych zarobków. Dla ułatwienia załóżmy, że mówimy o pracowniku, który zarabia 10000 zł brutto. Jeśli najważniejsze są dla niego kwestie finansowe i zależy mu na zwiększeniu wynagrodzenia, to kontrakt B2B będzie najlepszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli pracownik ceni bezpieczeństwo socjalne oraz stabilność, to powinien wybrać umowę o pracę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%