Zamknij
REKLAMA

Czy polskie areszty i więzienia stają się miejscem tortur, jak za czasów UB?

09:26, 14.05.2018 | Dariusz Stokwiszewski
REKLAMA
Skomentuj
D. Stokwiszewski

Czy polskie areszty i więzienia stają się miejscem tortur, jak za czasów UB?

Według rozporządzenia ministra sprawiedliwości osobiste przeszukanie osadzonego ma wyglądać następująco: Osoba osadzona obowiązana jest opróżnić kieszenie, zdjąć obuwie, odzież i bieliznę. Wszystkie części ubrania i buty są poddawane kontroli. Funkcjonariusz SW dokonuje oględzin jamy ustnej, nosa, uszu, włosów i oględzin ciała, które mogą polegać również na pochyleniu lub przykucnięciu w celu sprawdzenia okolic odbytu i genitaliów.

Co najmniej tak, a prawdopodobnie jeszcze gorzej, traktowany był w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, były już sędzia Krzysztof K. Poza szykanami związanymi z codziennymi kontrolami osobistymi, nie miał też możliwości wizyty u stomatologa; podczas pobytu w tym ZK, mężczyzna stracił dwa przednie zęby.

Krzysztof S., podejrzany jest o udział w grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i przyjmowanie korzyści majątkowych. Prawdopodobnie, miał wziąć, co najmniej 376 tysięcy złotych łapówki, za przygotowanie fikcyjnych, nigdy nie powstałych opracowań. Takie jest stanowisko prokuratury. Sam sędzia utrzymuje, że te opracowania wykonał.

To się nie mieści w głowie, że w XXI w. obywatel Unii Europejskiej, jest narażony na rygory aresztowania, o jakich nie śniło się nawet w komunie. To są właściwie tortury i pokazanie: „ja tu rządzę”, to chęć kompletnego rozbicia psychicznego i upokorzenia osadzonego. Sędziego potraktowano w sposób przerażający, w państwie prawa nigdy nie powinno dojść do takiej sytuacji - mówi Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia „Themis” (podaję za Onet.pl).

Nie jestem adwokatem sędziego, nie wiem też czy stawiane mu zarzuty są prawdziwie. Jednak podobnie jak pani prezes jestem i porażony i przerażony tym, o czym się teraz dowiaduję. Myślałem, że niewiele jest mnie w stanie zadziwić odkąd władzę w Polsce przejęła tzw. „dobra zmiana”. Jednak widzę, tak chyba jak większość z nas, że z dnia na dzień pierścień dyktatury i dyktatorskich metod, zaciska się wokół nas coraz bardziej. To już nie są żarty, to zaczyna pachnieć terrorem; póki co jeszcze w miarę cichym, ale z czasem (gdy reżim poczuje, że „nie ma już nic do stracenia”) stać się on może legalnym narzędziem przywoływania i utrzymania „porządku” w państwie.

Czy zatem zmierzamy wprost do państwa policyjnego, w którym będą funkcjonować polskie łagry, więzienia i areszty wydobywcze, jak ten na warszawskim Mokotowie czy moskiewskiej Łubiance w okresie tzw. zimnej wojny?! Mam nadzieję, że nie, że Polacy się przebudzą i wyrażą swoją wolę zmian, w tegorocznych wyborach samorządowych oraz następnych – do parlamentu. Bez wątpienia polityków i szefów klasy tych, z w/w okresu w PRL i ZSRR już mamy, ale ich działania to na razie swoiste „badanie gruntu”, które ma im pokazać to, jak daleko można się będzie posunąć.

Ludzie ci udają silnych, choć tacy nie są; obstawiają się ochroną, blokującą jakikolwiek dostęp do siebie (nawet w tych miejscach, gdzie mogą czuć się zupełnie bezpieczni. Są słabi oraz nie przestrzegają prawa (w zasadzie powinienem był napisać: „łamią prawo”), próbując wykorzystywać swoją pozycję u władzy, do załatwiania prywatnych rozliczeń z wydumanymi wrogami. Pamiętam, jak jeden z ważniejszych w polskiej polityce oraz opisywanej tu sferze działalności polityków niemal płakał publicznie podczas jednego z wieców, próbując wpłynąć na „uczuciowość” i empatię drugiego z nich, który poczuł się kiedyś przez tego pierwszego (i słusznie) zdradzony. Mężczyzna nie powinien się wstydzić łez, ale tylko wówczas, kiedy jest wzruszony, bo np. zrobił coś ważnego. Nie powinien jednak odwoływać się do uczucia litości u innych, tym bardziej, że niektórym owo uczucie jest obce. Nie wiem czy są tacy teraz, ale jako politolog powołam się na to, co miało miejsce w innym kraju w latach 30. XX wieku. Dyktator ZSRR kazał zgładzić najbardziej ‘wiernych z wiernych’, kiedy mu zaczynali ciążyć. Byli to członkowie tzw. Rady Komisarzy Ludowych (G. Jagoda, N. Jeżow i Ł. Beria). Oczywiście, „zgładzić” nie musi dziś oznaczać dosłownie tego, co oznacza. Słowo to można potraktować np. jako metaforę lub synonim deprywacji czegoś, co dla nas jest bardzo ważne (wolności, zdrowia, pracy etc.).

Nie robię tu żadnych odniesień do nikogo konkretnego; to rozważania publicystyczne, jednakże oparte na faktach historycznych, z których należy wyciągać wnioski (pisałem o tym niedawno).

Problem polega na tym, że tacy ludzie („najwierniejsi” lub, jak ja uważam, najsłabsi duchem i charakterem) są najbardziej niebezpieczni, bo gotowi wykonać każdy rozkaz bez zmrużenia oka, a to jest już groźne dla obywateli danego państwa. Represje kiedyś zostaną rozliczone, bo tak to już po prostu jest! Pol Potowi i czerwonym Khmerom wydawało się, że „złapali Pana Boga za nogi”, a jednak upadli. To samo stało się z innymi ciemiężcami – „wizjonerami”: S. Husajnem, M. Kadafim etc.).

Kilka dni temu uczestniczyłem w „Marszu Wolności” w Warszawie, gdzie zgromadziło się 30 - 40 tysięcy polskich patriotów broniących prawa i konstytucji, które są w Polsce łamane już od ponad dwóch lat. Teraz zastanawiam się nad tym, co by się stało z nami gdyby nie to, że my („zdradzieckie mordy” oraz „targowiczanie”) mamy jeszcze swego rodzaju tarczę ochronną, jaką jest dla nas demokratyczny Zachód i jego instytucje?! Czy chodzilibyśmy jeszcze na wolności, „którą kochamy i której oddać nie umiemy”?! 

Dr Dariusz Stokwiszewski

(Dariusz Stokwiszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (55)

patriotapatriota

14 34

zdjecie z danielem mowi wszysttko za siebie, brak slow, laczymy sie w bolu z panem uciemiezonym ......... 09:58, 14.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

co ?co ?

29 6

Patriota ? a Może idiota ?? 13:02, 14.05.2018


Ewa Ewa

11 25

Czy Krzywonos biednego Darka przytuliła, a Rzepliński skradający się z boku pogłaskał? 11:16, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

41 11

kochani tekst jest świetny a wy żałośni :) 11:36, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żalżal

11 46

Panie Stokwiszewski, po kiego pan sie tak kompromituje? Rozum panu odjęło? 12:12, 14.05.2018

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

litośćlitość

32 9

on się kompromituje ty poj?ny trolu ? zawiśc cie zaślepia ty ?a miernoto 12:49, 14.05.2018


jaja

30 8

żal to ci du..ę ściska przygł ..ie 12:54, 14.05.2018


WasylWasyl

23 9

jak bym ci kopa zasadził głupcze to bys wylądował na ksiezycu ty bezmózgu 12:58, 14.05.2018


żal vel mirosławżal vel mirosław

15 2

jesteś żałosny gnomie i trolu , i bohater bo anonimowy 14:32, 15.05.2018


ha, haha, ha

6 1

tobie popaprańcu rozum odjęło ; ilu ników używasz tchórzu bo wiem ze jestes jeden i obrazasz bez powodu porządnych ludzi ? 16:05, 16.05.2018


sasssassasssas

15 43

Nie miałem opinii o tym panu (Stokwiszewskim) ale czytając (wyrywkowo bo trudno przebrnąć przez ten stek konfabulacji) i oglądając zdjęcia w towarzystwie skompromitowanych aktorów i innych osobników utwierdziłem się w przekonaniu, ze nie należy traktować go poważnie.... 13:00, 14.05.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

baranie ty baranie ty

27 7

Wy to sie odczepiliście od J. Saramonowicza (niedo )rzecznika to przypieliście do tego ,który jest o niebo mądrzejszy , haha *%#)!& 13:08, 14.05.2018


co ?co ?

25 7

jakie konfabulacje? 13:24, 14.05.2018


fdfrrefdfrre

8 22

"Czy polskie areszty i więzienia stają się miejscem tortur, jak za czasów UB?" - po co to straszenie - może niech napisze jeszcze że ręce i nogi wyrywają w więzieniu, tyłek rozpruwają a ze szczęki wszystkie zęby wylatują po włożeniu w nią bliżej niesprecyzowanego obiektu.... i doda asekuracyjnie znak zapytania żeby nikt nie postawił zarzutu o pomówienie.
Znamy te ubeckie metody opluwania i pomawiania... 14:17, 14.05.2018


do fdfrredo fdfrre

14 3

Pomyśl człowieku, jeśli sędziego sądu okregowego potraktowali tak jak w kaźniach ubeckich ,to jak potraktowali by takich zwyczajnych ludzi jak my? Za sędzią już się upominają inni sędziowie a za tobą czy za mną kto napisze prośbe do premiera? Janek 14:59, 15.05.2018


sassasasassasa

13 29

kodziarstwo i ubecja zaczyna już obrażać normalnych forumowiczów, nie dziwię się , widząc jak drą lapy na swoich spędach, szczuci przez tych "artystów" i celebrytów.
Do roboty ny gusy a nie protestować! - chcielibyście doić kasę i drzeć szaty Rzeczpospolitej... 13:04, 14.05.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

he, hehe, he

33 5

saramon darł kase i drze -jedno osobowy dyrektor 13:12, 14.05.2018


tyty

7 1

przecież Darek to ani jedno ani drugie nie należał do żadnej partii z tego co wiem a wiem 08:46, 16.05.2018


fdfrrefdfrre

5 25

Nie strasz nie strasz bo się z....sz! 13:19, 14.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AniaAnia

19 0

Kolego drogi ,przecież ubecja i komuniści to PIS .To tacy jak Piotrowicz czy u was Kłopotowski , który by się sprzedał kazdemu za stanowisko. Są jednak podobni i z drugiej strony , kiedyś rzecznik a teraz radny Saramonowicz i jemu podobni skoczkowie co partie zmieniają jak rekawice. Czy w kutnoskich KO ,PSL czy .N jest lepiej ? Nie jest, bo wszędzie skoczkowie. Nie mówię o wszystkich ale wiem co pisze. 14:46, 15.05.2018


brawo autorbrawo autor

37 10

Świetny tekst panie Dariuszu a trolami proszę się nie przejmować. Myślę że atakują tu pana jedna lub max dwie osoby i to niekoniecznie z pis-da .Nawet mogą to być niby pańscy koledzy ale trutnia dyra ze SP bym nie wykluczała :). pozdrawiam serdecznie . 13:23, 14.05.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dsdsddsdsd

5 26

oczywiście ma pan/pani rację - nie znam pana stokwiszewskiego - nie jestem dyrektorem - ani politykiem - tym niemniej nie podoba mi się zarysowana przez niego "wizja", a także osoby "aktorów" z fotek - mogę sądzić że pan dr jest albo naiwny albo świadomie realizuje jakieś swoje cele. 14:21, 14.05.2018


do dsdsddo dsdsd

26 3

Jeśli pan nie zna autora i jego poglądów to po co pan ma do niego pretensje a tym bardziej do aktorów ? napewno nie jest pan Darek naiwny a celem nie jest jak dla wielu koryto .Człowiek otwarcie pisze i mówi co myśli nie chowa sie pod nikami. Nie każdy by miał odwagę a za to anomimowa krytyka to hulaj dusza piekła nie ma .Pan ma prawo do swoich poglądów ale nie muszą być takie same jak autora . 19:45, 14.05.2018


MirosławMirosław

5 31

Myślę ,że osiągnie jeszcze większą kompromitację kolejnymi tekstami.. Może coś na uspokojenie zszarganych nerwów.? 13:56, 15.05.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

normalnynormalny

0 0

Wczoraj żal dziś Mirosław a tak naprawde trolu kim jesteś ? hahahahahahaha 14:12, 15.05.2018


tyty

0 0

popi..lony cieciu czy naćpałeś się za mocno czy jedziesz na prochach ? jeśli ktos się tu kompromituje to ty szmacia..u . aha i uważaj aby nie pęc z zawiści posr ..cu :) 14:23, 15.05.2018


JankaJanka

1 0

uważam że pan Dariusz to idealny kandydat na prezydenta lub starostę i nie tylko będę na niego głosować ale postaram się przekonać także innych 20:11, 15.05.2018


do miroslawdo miroslaw

27 2

ty porombancu ze szkoły specjalnej osobiscie na ciebie leję z 5 piętra 14:30, 15.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

AniaAnia

29 4

W Kutnie mieszka wielu porządnych ludzi tylko że bardzo wszystkiego się boją i są podatni na wpływy różnych szaleńców i niegodziwców. Od 2 lat studiuję poza miastem ale mam kontakt choćby na fejsie czy eKutno własnie. Kiedy czytam osoby które tak hejtują jak ten Mirosław to wstydzę się za miasto . Zamiast się cieszyć z tego, że są tu ludzie znani, którzy się wyrózniają na tle tej kutnowskiej szarości to nie - robi sie wszystko aby ich stłamsić i zniszczyć dlatego, że sami czegos nie możemy osiągnąć. Obudźcie się i nie pozwalajcie na manipulacje. Pozdrawiam Ania 14:41, 15.05.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

po studiachpo studiach

0 8

No właśnie nie daj się Aniu zmanipulować takim co wyskoczyli jak Filip z konopi i udają wielce uczciwych , prawych a ba nawet doktoratami się chwalą a zmienność poglądów i nastroju taki w moim mniemaniu dyskwalifikuje. Często jest tak a i pewnie w tym przypadku tak wychwalającego tego dr ,że sam się wychwala a to już jest niebezpieczne czyż nie studentko? 06:48, 16.05.2018


ej ej

7 1

jak to wyskoczył jak filip z konopi kiedy mieszka tu od ponad 50 lat i od paru lat skutecznie działa -przeczytaj sobie artykuł na tej stronie o kontroli RIO choćby ...
08:55, 16.05.2018


JanekJanek

25 6

Nie w każdym mieście zdarza sie taki hejt jak u nas w Kutnie. Jestem przerażony,że tu mądrzą sie jacyś idioci krytykując kogos takiego jak p. Darek. Wiadomo dlaczego zawiść i strach. Ale ja myślę że on cos dla nas zrobi a mam tylko watpliowści że związał się z .N i ziółą który go może oszukać. Ważne jest , że jest przyzwoitym facetem a na takich trzeba głosować i tyle. 14:54, 15.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ja wiemJa wiem

4 12

Pan Darek zrobi dużą kupę, na pewno nie zawiedzie! 20:49, 15.05.2018


MariaMaria

22 1

Ja przyjechałam na wakacje, pracuje w okolicach Rzymu jako opiekunka. Już mie się chce wracać jak widzę że nic się nie zmienia tu. Te same twarze u władz, ta sama nienawiśc u luidzi. Czemu wy tacy podli niektórzy jesteście ? To wstyd i nie ładnie.. 15:03, 15.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do Mariido Marii

0 11

Pojechałaś aż do Rzymu zmieniać pampersy ,a przecież w Polsce są też ludzie którymi trzeba się opiekować nie mogłaś? 06:42, 16.05.2018


JankaJanka

18 6

uważam że pan Dariusz to idealny kandydat na prezydenta lub starostę i nie tylko będę na niego głosować ale postaram się przekonać także innych 20:16, 15.05.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Andrzej Andrzej

13 3

Ja popieram w 100 procentach bo jak by tylko spróbował to ma wielkie szanse bo : pis i PO tu praktycznie nie ma a reszta do i tak wymiany . 20:24, 15.05.2018


niestety nieniestety nie

1 8

Niestety nie poprę tego pana w żadnych startach na żadne stanowisko. Startował w poprzednich wyborach i bardzo się na nim zawiodłem.Ludzie należy poznać człowieka a dopiero się wypowiadać . Nigdy nie będzie miał mojego głosu, nigdy. 06:39, 16.05.2018


do: niestety niedo: niestety nie

8 1

A na czym się zawiodłeś? Przecież to jeden z najuczciwszych ludzi wśród kutnian. Startował tylko w wyborach uzupełniających gdzie Saramonowicz i dzielnicowy Walczak niezgodnie z etyka i chyba prawem chodzili i na siłę przekonywali ludzi aby głosowali na Saramonowicza. Byłem w komitecie i widziałem na własne oczy rózne rzeczy. jak możesz takie bzdury opowiadać człowieku. czy ty się Pana Boga nie boisz? Nie znam ani jednej złej rzeczy, co mozna byłoby Darkowi przypisac. Żenujący jest ten hejt i nie ma nic wspólnego z prawdą. 08:32, 16.05.2018


milamila

0 1

W sam raz nadaje, się na operatora Miejskiego Szaletu. 22:29, 29.05.2018


GrzegorzGrzegorz

3 11

"Za rządów PO odsiedział 40 miesięcy bez wyroku. Przerywa milczenie. Oburzył go lament nad Gawłowskim"za niezależna.pl. .Gdzie pan wtedy był?
06:35, 16.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MYMY

10 1

co to za brednie ? osądzać chcecie kogoś za całe zło tego świata ? Do kogo to wogóle jest skierowane? 08:34, 16.05.2018


jaćkajaćka

3 14

Jeszcze jeden pustak kombinuje przed wyborami 07:40, 16.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ty gnojuty gnoju

13 3

przejszyj sie w lusterku 08:42, 16.05.2018


kimonkimon

13 1

Że tesz was skurw...y hejciaże szlag nie trafi bydl..ki. Jesteście zerami że tak zmyslacie i ublizacie . karma wróci padalce !!!! 08:41, 16.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanJan

1 1

Za to ty nie hejtujesz tylko jesteś inteligentny inaczej . Powiem ci tak jak ty innym ty bydlaku. 09:25, 21.05.2018


MilenkaMilenka

13 1

obserwuję to wszystko z oddali bo 6 lat mieszkam na wyspach ale Kutno nic sie nie zmieniło poza stałą wieczną władzą . Hejt was zabija moralnie trole. Pozdrawiam mame i Janka. 08:49, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MalwinaMalwina

11 2

Normalnie sie wstydzę za niektórych kutnian. Ludzie czy hejt ,zawiśc i nienawiśc to wasze drugie imię? 08:52, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jo annajo anna

2 8

Ostatnio wcale nie było do śmiechu... Toteż organizatorom i uczestnikom marszu wolności należy się podziękowanie, za to, że tak błyskawicznie poprawili nam wszystkim humor.

Śmiech wrogom Ojczyzny!

Bo teraz,
jak na to patrzę?
wątpliwość się rodzi

?O JAKĄ WOLNOŚĆ

tym razem
maszerującym chodzi?

Ale sądząc po VIP-ach,
co idą na przodzie?
jest to wolność z gatunku:
?Co wolno wojewodzie??

Takie okolicznościowe niepoprawne wierszydło. Pozdrawiam zadżumionych WOLNOŚCIĄ!?... Róbta co chceta! Alleluja i do przodu! Szkoda, że ja nie chcem ale muszem na to wszystko patrzeć.... "Że tesz was skurw...y hejciaże szlag nie trafi bydl..ki. Jesteście zerami że tak zmyslacie i ublizacie . karma wróci padalce !!!!" Dobranoc aniołeczki! Dobranoc!

Nie chcemy już od Was uznania
Ni Waszych mów, ni Waszych łez!
Skończyły się dni kołatania
Do Waszych serc! Je**ł Was pies!
23:19, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

WacekWacek

3 8

Wypina błazen brzuch razem z MAZGUŁOM. Czy czyn to bohaterski będzie jak razem *%#)!& 12:58, 21.05.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do Wackado Wacka

7 3

jak to sie stało że tu jesteś ? przecież jak sie odlałem to cie schowałem flejtuchu do rozporka :) 14:45, 21.05.2018


wacek jesteswacek jestes

7 3

zwyklym trolem , smieciem i odpadem 14:49, 21.05.2018


EwelinaEwelina

2 6

Ja widzę na zdjęciach wykastrowanego OSŁA!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 13:07, 22.05.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

tak się tak się

5 0

zastanawiam czy pani postu "pani Ewelino" nie zabezpieczyć dla prokuratora za obrażanie w przestrzeni publicznej porządnego człowieka 15:19, 22.05.2018


abxabx

4 0

Wydaje mi się, że najwyższy czas powiedzieć STOP takim hejterom! Tego juz za dużo, aby móc tolerować! 15:24, 22.05.2018


REKLAMA
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone