Zamknij
REKLAMA

Naucz się pomagać chorym na depresję. Po prostu bądź…, zbliż się

12:56, 04.10.2017 | Redaktor
REKLAMA
Skomentuj

Po prostu bądź…, zbliż się…, bądź cierpliwy i wyrozumiały…, dbaj też o siebie…, skonsultujcie się ze specjalistą… To główne zalecenia, które Ministerstwo Zdrowia kieruje do osób z otoczenia cierpiących na depresję. Właśnie wystartowała ogólnopolska kampania „Depresja. Naucz się pomagać”. Kampania ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat uwarunkowań i przebiegu depresji. Projekt skierowany jest w szczególności do bliskich osób zmagających się z chorobą, których właściwa reakcja i wsparcie w decyzji o rozpoczęciu profesjonalnego leczenia mogą być kluczowymi czynnikami decydującymi o wyjściu z choroby.

Dziś w Kutnowski Domu Kultury obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak co roku Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Kutnie PRZYSTAŃ w ramach zadania publicznego wspieranego przez władze samorządowe przypomina społeczności o tym, jak ważny jest zdrowy duch. W tym roku obchody poświęcone są pomocy chorym na depresję. Ważne aby większość z nas umiała dostrzec, że ktoś potrzebuje pomocy, że zmaga się z tą chorobą. Działania Stowarzyszenia Przystań i specjalna ogólnopolska kampania pomagą w zrozumieniu cierpiących. 

- Objawy takie jak: niezrozumiały smutek czy obojętność, izolowanie się, przewlekłe zmęczenie, zaniedbywanie obowiązków mogą budzić różne uczucia u drugiej osoby. Może upłynąć dużo czasu, zanim bliscy poznają, że stan ten to nie jest zła wola czy lenistwo, ale depresja, choroba, porównywalna do chorób fizycznych – mówi dr n. med. Iwona Koszewska, specjalistka psychiatra z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu depresji. – Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat depresji. Umiejętność rozpoznania choroby, odpowiedniej reakcji i pomoc w podjęciu decyzji o udaniu się do specjalisty mogą znacznie przyspieszyć proces wychodzenia z choroby – dodaje.

W ramach kampanii powstała strona internetowa www.sposobynadepresje.pl. Można na niej obejrzeć 5 filmów stanowiących zbiór prostych instrukcji pokazujących, co dzieje się z osobą cierpiącą na depresję oraz co w tej sytuacji może zrobić bliski. W filmach w reżyserii Anny Kazejak zagrali Agnieszka Żulewska i Rafał Maćkowiak, a muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Materiał wizualny to wstęp do szkolenia e-learningowego, które w przystępny sposób tłumaczy czym jest depresja, jakie są jej objawy i przebieg, jak można jej zapobiegać oraz gdzie chory może szukać pomocy i jak wygląda terapia.

Poza e-learningiem zaplanowane są również szkolenia stacjonarne skierowane do przedstawicieli grup zawodowych zidentyfikowanych jako najczęściej stykający się z osobami dotkniętymi depresją, tj. do: pracowników urzędów pracy, opieki społecznej, jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, banków oraz nauczycieli szkół średnich. Głównym celem kursów jest nabycie umiejętności wykrywania osób zagrożonych depresją.

Szkolenia stacjonarne odbędą się w Poznaniu (16.10), Gdańsku (6.11) i Katowicach (20.11). Chęć udziału w szkoleniach można zgłaszać na adres mailowy: sposobynadepresje@info-systems.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Kampania „Depresja. Naucz się pomagać” potrwa do końca 2017 r. Projekt realizowany jest przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 w zakresie „Ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym”. Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii www.sposobynadepresje.pl 

Fabryka Komunikacji Społecznej

(Redaktor)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

bez depresjibez depresji

2 0

No to teraz musimy być wszyscy wyrozumiali i cierpliwi dla tych co zapewne popadli w depresję jak im stołki odcięli z pod siedzenia i cudowne ozdrowienia tych co błyskawicznie wychodzą z choroby jak dostają stołki.No cóż taki mamy klimat szczególnie w Kutnie. 13:37, 04.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bez głowybez głowy

2 0

Czy wszystko trzeba powiązać z polityką? Depresja może dopaść każdego. A jak ty sobie radzisz ze smutkiem po stracie rodziny, pracy, z chorobą? Jeśli cię nie dotknęły nieszczęścia to dziękuj Bogu 14:45, 04.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone