Zamknij

Licheń. Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski

03:25, 04.05.2022 Sanktuarium w Licheniu Aktualizacja: 03:26, 04.05.2022
Skomentuj Sanktuarium w Licheniu Sanktuarium w Licheniu

Jeśli zastanawiamy się nad przyszłością naszej Ojczyzny, to odpowiedź jest w wizerunku Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, tulącej orła białego do serca, w którym jest Jezus. Polska będzie bezpieczna, jeśli będzie blisko Jezusa – mówił 3 maja ks. Janusz Kumala MIC w bazylice licheńskiej.

W Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja południowej Mszy św. w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.

W słowie do wiernych ksiądz kustosz przypomniał gest ucałowania polskiej ziemi przez św. Jana Pawła II. – Papież wyjaśnił, że ten pocałunek jest jak pocałunek ręki matki, bo Polska jest naszą matką. Tym gestem uczył nas miłości Ojczyzny i miłości drugiego człowieka, solidarnej i pełnej poświęcenia. Dlatego na Polskiej ziemi zrodziła się „Solidarność”, która przyczyniła się, by Polska na nowo zyskała niepodległość – stwierdził ks. Kumala.

Wytłumaczył też symbolikę wizerunku Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski z orłem białym na piersi. – Maryja przytula również nas do swojego serca, do Jezusa. Polska będzie bezpieczna, jeśli będzie blisko Jezusa. To klucz do zrozumienia naszej codzienności, która ma wyrażać się w miłości do Polski. By odpowiedzialnie troszczyć się nie tylko o własne sprawy, ale o dobro wspólne. Wizerunek wzywa nas, by odrzucić egoizm na rzecz miłości solidarnej – podkreślił.

Co oznacza tytuł Bolesna Królowa Polski? Ks. Janusz Kumala wyjaśnił, że królowanie Maryi polega na służeniu Bogu i ludziom. – Gdy służę drugiemu człowiekowi, służę też Chrystusowi. Dziś Polska służy potrzebującym, Polacy otwierają serca dla tych, którzy uciekają przed cierpieniem i śmiercią. To miłość wymagająca, pełna poświęcenia, takiej właśnie miłości uczy nas Maryja, która prowadzi pod krzyż swojego Syna. Matka Boża przyjmuje cierpienie, ale jednocześnie wiedzie do Źródła naszego zbawienia i uzdrowienia. – Przyjmijmy Maryję świadomie do swojego życia, spełniając testament Chrystusa. Dobrze, że tu jesteśmy, że ten ważny dzień świętujemy w bazylice licheńskiej. To znak naszej wiary. Papież Jan Paweł II modlił się o umocnienie wiary. Również i my módlmy się, by nasza ojczyzna była mocna wiarą – zachęcił ks. Kumala.

Po sakramencie Eucharystii pielgrzymi modlili się słowami modlitwy ks. Piotra Skargi: „Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniu Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości (…)”.

Najbliższa Niedziela Dobrego Pasterza 8 maja to dzień szczególnej modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapraszamy te osoby i ich krewnych oraz znajomych na Mszę św. o godz. 12.00.

(Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%