Zamknij
REKLAMA

Uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata

05:17, 22.11.2021 | Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
Skomentuj
REKLAMA

W przypadającą w tym roku 21 listopada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odnowiono Akt Poświęcenia Rodziny Ludzkiej Chrystusowi Królowi. Dzisiejsza uroczystość jest także patronalnym świętem liturgicznej służby ołtarza. To także ostatnia niedziela kończącego się roku liturgicznego.

Podczas Mszy św. o godz. 12.00 sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, zachęcał do spojrzenia na Jezusa Chrystusa jako na Króla – nie tylko wszechświata, ale także króla naszego serca. Wskazał na trzy postawy, jakimi powinniśmy się kierować w chrześcijańskim życiu. Pierwszą z nich jest postawa świadomego wyboru Jezusa Chrystusa za Króla.

- „Można uznać Jezusa Chrystusa za Króla. Poprzez chrzest to się w nas dokonało, gdyż wówczas zawieramy z Nim przymierze. Od tego momentu jesteśmy włączeni w Jego królowanie. Jednak trzeba także świadomie wybrać Jezusa na Króla. Dokonuje się to poprzez nasze nawrócenie, poprzez świadomą decyzję wyboru Chrystusa na Króla naszego życia.”

Druga postawa, zdaniem księdza kustosza, która przynależy do kogoś, kto wybrał Chrystusa za Króla, to postawa słuchania.

- „Pytanie, które się rodzi, brzmi: kogo słucham? Czy Chrystusa, mojego Króla, czy kogoś innego? Dlatego musimy uważnie i rozważnie spoglądać na nasze życie, a także na Tego, który ma słowo życia – Jezusa Chrystusa. Tylko Jego słowo może wskazać właściwą drogę, oświecić w chwilach zwątpienia, w ciemniści, tylko ono może nas umocnić”.

Jako trzecia została wskazana postawa służebna. – „Wobec Jezusa należy przyjąć postawę sługi. W jaki sposób? Dostrzegając Go w drugim człowieku, poprzez troskę o swojego bliźniego. Nasz Król, Jezus Chrystus, jest obecny w człowieku oszukanym, zagubionym, poszukującym. Możemy spojrzeć na imigrantów, który poszukują bezpiecznego miejsca na ziemi. Nie myślę tylko o tych, którzy dziś są na granicy polsko-białoruskiej, ale miliony innych, którzy cierpią prześladowania na całym świecie. Potrzeba byśmy patrzyli nie oczami polityków, ale oczami tych, którzy poszukują pomocy. Człowiek potrzebujący to ten, który potrzebuje i poszukuje miłości. Jeśli chcę służyć drugiemu człowiekowi, z którym Chrystus się utożsamia, to powinienem na niego patrzeć z miłością.”

Kończąc rozważania, ks. Kumala zachęcał do służby drugiemu człowiekowi na wzór Matki Bożej. - „Niech prowadzi nas każdego dnia, abyśmy odnajdywali pokój serca i radość życia, które jest tym piękniejsze, im więcej w nim miłości. Nie bójmy się przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla naszego życia.”

Przed zakończeniem Mszy św. ks. Janusz Kumala MIC odczytał Akt Poświęcenia Rodziny Ludzkiej Chrystusowi Królowi.

W trakcie Eucharystii wspominano także św. Cecylię, patronkę organistów i muzyki kościelnej, której uroczystość przypada w poniedziałek, 22 listopada. W związku z powyższym życzenia Chórowi Bazyliki Licheńskiej STABAT MATER, który uświetnił niedzielną sumę, złożył ksiądz kustosz życząc, aby „śpiewanie Panu Bogu było owocne, przybliżało do Niego i przynosiło wiele duchowych radości”.

(Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%