Zamknij

Uchwały przeciw ideologii LGBT a wydanie pieniędzy unijnych. A. Bodnar pyta marszałka

08:27, 18.05.2021 Agnieszka Jędrzejczyk Biuro RPO Aktualizacja: 15:10, 18.05.2021
Skomentuj Grzegorz Schreiber Grzegorz Schreiber

Rzecznik Praw Obywatelskich za Komisją Europejską zwrócił się wczoraj do Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego w sprawie wydania środków unijnych. Pismo otrzymali marszałkowie  województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego.

Adam Bodnar prosi o wyjaśnienia czy fundusze Unii Europejskiej są i będą wydatkowane zgodnie z horyzontalną zasadą niedyskryminacji. Pismo związane było z faktem przyjęcia m.in. przez Sejmik Województwa Łódzkiego oraz niektóre gminy i powiaty z obszaru województwa łódzkiego uchwał w sprawie przeciwdziałania „ideologii LGBT” i „Samorządowych Kart Praw Rodziny”, które mogą być, zdaniem Komisji Europejskiej, uznane za niezgodne z zasadą równego traktowania.

Autorzy pisma zwrócili uwagę, że takie działanie organów władzy publicznej jest sprzeczne z wartościami określonymi w art. 2 TUE oraz może naruszać zakaz dyskryminacji i molestowania ze względu na orientację seksualną w zatrudnieniu, zawarty w dyrektywie Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz. U. UE L 303, 02/12/2000 P.0016-0022). Wyrazili tym samym obawę co do możliwego nierównego traktowania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) przez beneficjentów funduszy unijnej polityki spójności, co jest równoznaczne z ryzykiem wydatkowania tych środków w sposób niezgodny z prawem unijnym - czytamy w piśmie. -  Jak wynika z wysłanych do województw pism, Komisja Europejska stoi na stanowisku, że pięć samorządów wojewódzkich, które przyjęły uchwały „przeciwko ideologii LGBT” lub „Samorządowe Karty Praw Rodziny”, nie jest zdolna do zagwarantowania horyzontalnej zasady niedyskryminacji w implementacji funduszy unijnych.

RPO z niepokojem przyjmuje te informacje jako kolejne świadectwo ryzyka utraty zaufania ze strony instytucji Unii Europejskiej oraz państw członkowskich UE do polskich samorządów terytorialnych w związku z podjętymi uchwałami wymierzonymi w osoby LGBTI . Informacje te należy rozpatrywać w kontekście szeregu działań i wystąpień różnych instytucji unijnych dotyczących ww. uchwał, w tym dwóch rezolucji Parlamentu Europejskiego: rezolucji z 18 grudnia 2019 r. w sprawie dyskryminacji osób LGBTI i nawoływania do nienawiści do nich w sferze publicznej, w tym stref wolnych od LGBTI potępiającej przyjmowanie przez polskie samorządy uchwał o „przeciwdziałaniu ideologii LGBT”, wskazując na ich dyskryminujący charakter, oraz rezolucji z 11 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia UE strefą wolności osób LGBTIQ, ponownie wzywającej do uchylenia wspomnianych uchwał, oraz licznych wypowiedzi przedstawicielek Komisji Europejskiej. Na szczególną uwagę zasługują słowa Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, wygłoszone w ramach orędzia unijnego we wrześniu 2020 r.

Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że bycie sobą nie jest ideologią, jest tożsamością […] Strefy wolne od LGBTI są strefami wolnymi od człowieczeństwa i nie ma na nie miejsca w naszej wspólnocie .

Wkrótce odpowiedź G. Schreibera. 

(Agnieszka Jędrzejczyk Biuro RPO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%