Zamknij

Święto Niepodległości w Licheniu

14:31, 09.11.2019 Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu Aktualizacja: 14:32, 09.11.2019
Skomentuj

11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć co sprawiło, że przetrwaliśmy jako naród mimo 123 lat niewoli do odwiedzenia Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, mieszczącego się w licheńskiej bazylice, które będzie dostępne dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 15.00.

W sali Drogi do Niepodległości zobaczą Państwo pamiątki związane z walką Polaków o suwerenną Ojczyznę – m. in. świadectwa walki Polaków na frontach II wojny światowej oraz dokumenty i pamiątki ilustrujące życie na emigracji. Osobiste rzeczy polskich emigrantów mają niewielką wartość zabytkową, ale są nośnikiem ogromnego ładunku emocjonalnego. Są naocznymi świadkami czasów, w których Polacy zmuszeni byli opuścić własną ziemię ojczystą. Przekazują krzywdy, jakich doznali nasi rodacy i nadzieje, którymi żyli czekając na lepsze jutro. Zobaczymy tu historię polskich dążeń niepodległościowych, począwszy od powstania kościuszkowskiego. W Sali zgromadzono m. in. przedmioty pamiątkowe związane z powstaniem styczniowym i Romualdem Trauguttem, osobiste przedmioty Józefa Hallera, elementy umundurowania, ofiarowane głównie przez Kombatantów II Korpusu Wojsk Polskich. W Muzeum znajdują się także eksponaty pochodzące z łagrów i obozów koncentracyjnych.

W kolejnej sali staraliśmy się dać odpowiedź na pytanie, „Czy naród może istnieć bez Ojczyzny?” Odwiedzając ją dowiedzą się Państwo, dlaczego prześladowania ze strony zaborców nie zniszczyły w naszych przodkach ducha polskości.

Znajdujące się w budynku bazyliki Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC zajmuje dwa piętra ponad zakrystią w północnej części świątyni. Placówka istnieje w Licheniu Starym od 2010 roku, ale jej początki sięgają 1925 roku, kiedy to w Kolegium Bielańskim w Warszawie ks. Józef Jarzębowski MIC rozpoczął tworzenie przyszkolnego muzeum. Obecnie jedno piętro zajmują eksponaty poświęcone historii Polski (m. in. cenne kolekcje polskiej, europejskiej i egzotycznej broni białej czy pasy kontuszowe), a drugie skarbczyk starej książki, sala sztuki sakralnej a także galeria grafiki i rysunku. Do Muzeum można dostać się także z wózkiem, korzystając z windy. W placówce znajduje się kilka elementów interaktywnych, są to m. in. ekrany dotykowe pozwalające na obejrzenie w powiększeniu stronic zabytkowych Biblii, szabli i pasów kontuszowych oraz zdobycie informacji na ich temat. Szkoły mogą skorzystać z oferty lekcji muzealnych.

Od listopada Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających tylko po wcześniejszym umówieniu się (63 270 86 35 lub 697 959 083 oraz muzeum@lichen.pl lub lichen@lichen.pl)

(Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%