Zamknij

Nowe miejsca na badania RM i TK w Łódzkiem

16:21, 01.07.2019 Anna Leder Aktualizacja: 17:26, 01.07.2019
Skomentuj

Od 1 lipca Łódzki OW NFZ podpisał umowy z 10 nowymi pracowniami badań obrazowych. Mieszkańcy Łódzkiego jeszcze w lipcu skorzystają z około 4 tys. badań, które wykonają nowe pracownie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Fundusz nie limituje badań finansowo – płaci za każde.

5 nowych pracowni RM i 5 pracowni TK od 1 lipca br. zaczyna pracę z kontraktem z NFZ na badania w trybie ambulatoryjnym. Nowe pracownie tomografii komputerowej są m.in. w Pabianicach i Łasku, gdzie dotąd pacjenci nie mogli korzystać z tych badań ambulatoryjnie. Jeden z rezonansów znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej. W tym ośrodku leczą się dzieci chore na nowotwory z naszego województwa i z innych części Polski. Od 1 lipca lekarze będą mogli kontrolować leczenie i planować terapię, korzystając z diagnostyki w trybie ambulatoryjnym, w Centrum. Dotąd rezonans dostępny był wyłącznie dla pacjentów SOR i oddziałów szpitalnych.

Łódzki NFZ szacuje, że jeszcze w lipcu pracownie przyjmą około 4 tys. pacjentów. Pozwoli to na dalsze skrócenie kolejek oczekujących na diagnostykę.

Pierwsze efekty nielimitowania badań są już widoczne. Porównując maj 2018 - maj 2019, z tomografii skorzystało o 700 pacjentów więcej. Wzrosła także liczba badań RM w tym samym okresie – o 31% , przyjęto o 1700 pacjentów więcej.

ŁOW NFZ na podstawie liczby dotąd wykonywanych badań (w 2018 r. 72 tys. RM i 95 tys. TK) i kwoty (62 mln w 2018 r. ), którą przeznacza na badania obrazowe, prognozuje w tym roku wzrost o 9 mln złotych kosztów nielimitowanych badań obrazowych.

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przekazała 25 czerwca do konsultacji projekt zarządzenia Prezesa NFZ, które przewiduje dodatkowe premie finansowe dla świadczeniodawców, którzy umożliwią pacjentom szybki dostęp do badań. W uzasadnieniu projektu podkreślono: aktywizacja świadczeniodawców do podejmowania działań prowadzących do wykonywania większej liczby badań w trybie ASDK (ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych), jest niezbędna z uwagi na dużą liczbę chorych  oczekujących. Daje także możliwość zwiększenia racjonalizacji wydatkowanych środków finansowych, poprzez unikanie zbędnych hospitalizacji diagnostycznych, których celem jest wyłącznie wykonanie tych badań.

(Anna Leder)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%