Zamknij

ŁOW NFZ podsumowuje świadczenia wspierające niepełnosprawnych

11:55, 07.03.2019 Anna Leder Aktualizacja: 10:45, 10.03.2019
Skomentuj

Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podsumowuje realizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności w Łódzkiem.

- Od 1 lipca 2018 roku osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mogą korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych, w szpitalach, z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz ze świadczeń rehabilitacji leczniczej, zgodnie ze wskazaniami medycznymi - informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.

Świadczenia opieki zdrowotnej  dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności udzielane są poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonych w placówkach medycznych list oczekujących, co oznacza, że: 

  • placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,
  • w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących,
  • świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

W 2018 roku w Łódzkiem ze szczególnych uprawnień w zakresie rehabilitacji leczniczej skorzystało 4145 pacjentów. Najwięcej - 1889 pacjentów - z zabiegów fizjoterapii ambulatoryjnej. Łódzki OW NFZ sfinansował taką nielimitowaną rehabilitację kwotą niemal 3,5 miliona złotych. Ze szczególnych uprawnień w poradniach specjalistycznych skorzystało 194 niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Wyroby medyczne na zlecenie (np. wózki) od 1 lipca są niepełnosprawnym wydawane do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych, według wskazań medycznych, bez uwzględnienia okresów użytkowania, natomiast o ilości zaopatrzenia comiesięcznego (np. pieluchomajtek) decyduje każdorazowo osoba uprawniona do wystawiania zlecenia. W II półroczu 2018 roku ŁOW NFZ potwierdził łącznie1 533 zleceń na wyroby medyczne na kwotę 1 119 653 zł.

- Na realizację zadań wynikających z ustawy Łódzki OW NFZ otrzymał pieniądze z rezerwy ogólnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Łódzki Fundusz na bieżąco analizował i monitorował dostępność do świadczeń rehabilitacji, a dzięki obowiązkowi rejestrowania świadczeń udzielanych szczególnie uprawnionym, mógł szybko i elastycznie reagować na potrzeby tej grupy chorych, zwiększając finansowanie - dodaje Anna Leder.

Pacjenci ze znaczną niepełnosprawnością trafili na rehabilitację szybciej, placówki medyczne potrafiły dostosować się do zwiększonej liczby pacjentów, a niektóre z nich spodziewały się nawet, że będzie ich więcej. Wiem, że wielu pacjentów ucieszyło to, że mogą szybko zużywający się sprzęt wcześniej wymienić na nowy, z dopłatą NFZ – Agata Wróblewska fizjoteraputa, łódzka przedstawicielka Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

ŁOW NFZ zaangażował się w edukowanie i informowanie środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów o korzystnych dla nich zmianach. Pracownicy Oddziału uczestniczyli w spotkaniach z organizacjami pacjenckimi, które zrzeszają osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. W pierwszym półroczu działania ustawy do ŁOW NFZ trafiło zaledwie 6 sygnałów dotyczących nierespektowania praw niepełnosprawnych – placówki medyczne skutecznie pouczono.

 

(Anna Leder)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

aaaaaaaaaannnnaaaaaaaaaannnn

0 0

co za bełkot... faktem jest że niewiele można uzyskać od instytucji, które mają służyć niepełnosprawnym 08:41, 11.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%