Zamknij
REKLAMA

Batalion łódzkiej brygady WOT będzie formowany w Kutnie

10:33, 01.02.2019 | mjr Arkadiusz Rubajczyk
REKLAMA
Skomentuj

29 stycznia br. żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkali się z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Spotkanie odbyło się na auli szkolnej i miało charakter zajęć teoretycznych z prezentacją wyposażenia wojskowego w ramach realizowanego programu dla klas mundurowych MON.

Podczas spotkania prowadzący zapoznali uczniów ze specyfiką piątego rodzaju sił zbrojnych – misją i zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strukturą WOT w województwie łódzkim. Przedstawiono także informacje ogólne dotyczące organizacji wojska w RP.
Następnie prowadzący zapoznali uczniów z budową i funkcjonowaniem nowoczesnego polskiego karabinka GROT. Uczniowie mieli możliwość poznania tej broni - rozkładania i składania karabinka, postaw strzeleckich itp.

Zajęcia tego rodzaju są realizowane w ramach Planu współpracy na rok 2019 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, do którego akces zgłosiło 9 szkół z terenu województwa łódzkiego.

Kandydatami do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat w korpusie szeregowych i do 63 lat w korpusie podoficerów i oficerów. Warto dodać, że służba jest ochotnicza.

Stałym Rejonem Odpowiedzialności 9ŁBOT jest województwo łódzkie.

Formowanie brygady rozpoczęło się w styczniu 2018 r. We wrześniu pierwsi ochotnicy rozpoczęli szkolenie podstawowe w 91 batalionie lekkiej piechoty w Zgierzu. W nowym roku w tym batalionie będą prowadzone następne przyjęcia i szkolenia ochotników.

Równocześnie zgodnie z planem następny batalion łódzkiej brygady będzie formowany w Kutnie.

Misją Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie będzie realizowane w czasie pokoju m.in. przez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

Obecnie w WOT służbę pełni 17 tys. żołnierzy.

(mjr Arkadiusz Rubajczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Zdziwiony Zdziwiony

0 0

CZY TO JEST WOJSKO CZY LEGALNA PARTYZANTKA ? 06:42, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zimny DrańZimny Drań

0 0

Si vis pacem, para bellum (dosł. ?Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny?). - Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Najgorsze robienie to nicnierobienie, prawda? Na bezrybiu i rak ryba. Lepszy rydz niż nic. Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu. Lepszy w wolności kęsek lada jaki niźli w niewoli przysmaki. Strzeżcie się chłopczyny i dziewczyny bo nie znacie dnia, miejsca ani godziny. Nigdy nic nie wiadomo. "Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz - Polskę, kiedy rzucą przed siebie grom, kiedy runą żelaznym wojskiem i pod drzwiami staną, i nocą kolbami w drzwi załomocą"... - "Zdziwiony"! Co wtedy zrobisz? Będziesz zastanawiał się CZY TO JEST BURDEL CZY LEGALNA PROSTYTUCJA ?... I masz babo placek. Zdziwionych nie sieją, sami się rodzą. I jak tu żyć Pani Redaktor? I jak tu żyć? "Są w ojczyźnie rachunki krzywd, obca dłoń ich też nie przekreśli, ale krwi nie odmówi nikt: wysączymy ją z piersi i z pieśni. Cóż, że nieraz smakował gorzko na tej ziemi więzienny chleb? Za tę dłoń podniesioną nad Polską - kula w łeb!" Pozdrawiam Zbuntowanego Anioła, Gang Marcela oraz wszystkich członków, sympatyków i wolontariuszy Oświeceniowej Służby Polsce "Reduta". Trzymajcie się mocno! Do zobaczenia! 14:40, 09.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone