Zamknij

WOT rozpoczyna szkolenia w centralnej Polsce

09:55, 26.07.2018 Redaktor Aktualizacja: 10:02, 26.07.2018
Skomentuj

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Podobne szkolenia zostały wcześniej zainicjowane w brygadach wielkopolskiej i świętokrzyskiej.

Dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła - W tym roku szybciej rozpoczynamy jesienną kampanię szkoleniową. W jej ramach planujemy rozpocząć szkolenie około 5 tysięcy ochotników. Główny wysiłek będzie realizowany od połowy sierpnia do końca listopada.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Podobne szkolenia zostały wcześniej zainicjowane w brygadach wielkopolskiej i świętokrzyskiej.

Obecnie trzy brygady OT (na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu) weszły już w okres szkolenia specjalistycznego, trzy brygady (dwie na Mazowszu i jedna na Warmii i Maurach) kontynuują szkolenie indywidualne, a siedem kolejnych brygad w Polsce centralnej (na Pomorzu, Kujawach, Małopolsce, Wielkopolsce, Górnym Śląsku, w Łódzkiem i Świętokrzyskiem) rozpoczyna szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

Tworzenie WOT odbywa się zgodnie z zatwierdzoną w 2016 r. koncepcją. Założone tempo budowy formacji zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością, a ilością jak również uwzględnia wnioski po pierwszym roku funkcjonowania, m.in. aspektów  demograficznych.

Obecnie w WOT służbę pełni 11,7 tys. żołnierzy, w tym 9,6 tys. ochotników oraz 2,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników  na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. 

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.

 

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Office 365 MigrationOffice 365 Migration

0 0

Premium Office Apps with Exclusive, New Features Every Month
Get the latest premium versions of apps you know and trust like Word, Excel,
PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access.
When exclusive, new features are released every month, you’ll get instant access to them, so your apps are always
up-to-date. https://office-365-support.com/ 23:25, 25.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%