Zamknij
REKLAMA

II Motocyklowy Rajd Monte Cassino w Krośniewicach

15:30, 15.05.2018 | Julita Szczepankiewicz
REKLAMA
Skomentuj

Krośniewice na stałe wpisały się na mapę przejazdów motocyklowych podążających w maju na obchody rocznicowe bitwy o Monte Cassino. W tym roku 12 maja do miasta rodzinnego gen. Władysława Andersa zawitali motocykliści uczestniczący w II Motocyklowym Rajdzie Monte Cassino im. Komandora Wiktora Węgrzyna. Zmotoryzowanych uczestników rajdu podejmowała burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman.

W latach 2016-2017 w Krośniewicach gościli motocykliści uczestniczący w innym wydarzeniu o podobnym celu i charakterze – był to Międzynarodowy Rajd Motocyklowy Warszawa – Monte Cassino. Tegoroczna grupa uczestników liczyła około 40 osób. Kiedy wjeżdżała do naszego miasta, wzbudziła zainteresowanie mieszkańców. Cyklistom przewodził Patryk Borajkiewicz – komandor i organizator imprezy, nad którą patronat objęło Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Motocykliści przed oficjalnymi uroczystościami zwiedzili „Andersówkę” – dawną rządcówkę z II połowy XIX w. zbudowaną w stylu neoklasycystycznym oraz wysłuchali prelekcji historycznej dotyczącej generała Władysława Andersa i jego związku z Krośniewicami. Motocykliści obejrzeli odpisy aktów chrztu Władysława i jego rodzeństwa, pamiątki, fotografie i dokumenty związane z II Korpusem Polskim, w tym oryginalne dokumenty Józefa Rosłowskiego, mieszkańca Krośniewic i żołnierza armii Andersa. Przewodnikiem po ,,Andersówce”, w której wciąż żywa jest pamięć o dawnym jej mieszkańcu, patronie świetlicy i osiedla Błonie była Julita Szczepankiewicz – instruktor GCKSiR. Delegacja zapaliła znicze pod płytą upamiętniającą tego wybitnego generała broni i bohatera wojny polsko-sowieckiej. Następnie grupa odpoczęła chwilę, porozmawiała z mieszkańcami Błonia i zrobiła pamiątkowe zdjęcia. Motocykliści udali się na skwer miejski, gdzie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach. Wysłuchali tam informacji dotyczących służby wojskowej i dokonań Władysława Andersa. Tę część poprowadził pracownik Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Piotr Bielecki.

Delegacje złożyły wiązanki, zapalono znicze. Hołd bohaterskiemu dowódcy spod Monte Cassino oddali gospodarze i goście – burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman, reprezentanci rajdu motocyklowego oraz samorządowcy z sąsiednich gmin – radny Rady Miasta Kutna Rafał Jóźwiak i członek Rady Gminy Strzelce Łukasz Kujawa. Następnie odśpiewano hymn Polski. W uroczystościach uczestniczyła również Ksenia Stasiak – dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Przybyli także mieszkańcy miasta, by uczcić pamięć Generała. Po zakończeniu uroczystości motocykliści odwiedzili krośniewickie muzeum, które w tym roku obchodzi 40. rocznicę utworzenia placówki.

II Motocyklowy Rajd Monte Cassino im. Komandora Wiktora Węgrzyna zakończy się 26 maja. Przed grupą jeszcze tysiące kilometrów do przejechania. Za nimi Jasna Góra, Wiedeń, gdzie zatrzymali się na Kahlenbergu, by złożyć hołd Janowi III Sobieskiemu za zwycięstwo nad Turkami. Odwiedzili też obóz koncentracyjny Mauthausen - Gusen – miejsce, gdzie zamordowano gen. M. Rysia-Trojanowskiego, niegdyś również mieszkańca Krośniewic. Obecnie są w trakcie przejazdu przez Włochy. Odwiedzą polskie cmentarze wojenne w Bolonii i Loreto. Przed nimi Monte Cassino i Casamassima, zwiedzą Rzym i Watykan, by 18 maja znaleźć się na obchodach 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Dalej przemierzą szlak Andersa i aliantów w kierunku wschodniego wybrzeża Włoch do Monte San Angelo. Odwiedzą Sanktuarium św. Michała Archanioła oraz Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Dalej czeka ich przeprawa promem nocnym do Albanii. Następnie wyruszą na północ przez Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Węgry. Przejadą przez bałkańskie kaniony, jedne z najbardziej malowniczych „motocyklowych” dróg Europy oraz odwiedzą miejsca historyczne i klasztory. Stamtąd dalej przez Węgry wrócą do Polski. Rajd zakończy się w Rajczy mszą świętą.

Również motocykliści z powiatu kutnowskiego wybrali się na obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino. Wśród nich jest Piotr Kubiak z Krośniewic i Tomasz Janczak ze Strzelec.

Dziś, 14 maja wyruszyli na szlak. Na łamach eKutno zamieścimy relację z tej patriotycznej podróży śladem gen. Władysława Andersa.

Julita Szczepankiewicz
 

(Julita Szczepankiewicz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone