Zamknij
REKLAMA

Najpiękniejsze polskie kolędy w Katedrze – 23. Płockie Kolędowanie

18:07, 27.12.2017 | Kultura
REKLAMA
Skomentuj

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na wspólne kolędowanie z Olgą Borys, Chórem Minstrel, Łódzką Grupą Kreatywną i zespołem Turnioki. XXIII Płockie Kolędowanie odbędzie się w dniach 5-7 stycznia 2018 roku w Bazylice Katedralnej. Wstęp wolny.

W piątkowy wieczór 5 stycznia najpiękniejsze polskie kolędy usłyszymy w wykonaniu Olgi Borys i Chóru Minstrel.

Olga Borys to polska aktorka i wokalistka. W latach 1997-99 występowała w Teatrze Studio w Warszawie, w latach 1999-2001 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od lat znana jest polskim telewidzom z udziału w popularnych serialach. Grała między innymi w "Klanie", "Na Wspólnej" czy w "Magdzie M.". Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wcieliła się w rolę Zuzi w popularnym sitcomie "Lokatorzy". Aktorka wzięła udział w szóstej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

Oldze Borys towarzyszyć będzie Chór Minstrel, czyli chór działający przy najstarszej polskiej szkole - Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Powstał w 1992 roku i obecnie liczy ok. 86 chórzystów – uczniów Liceum. Założył go i od początku prowadzi nauczyciel Małachowianki - Sławomir Gałczyński. Współprowadzącą chóru jest Eliza Łochowska, a przy fortepianie zespołowi towarzyszy Dariusz Petera. Minstrel skupia uczniów i absolwentów liceum. W czasie 24-letniej działalności zespół dał około 520 koncertów w kraju i za granicą. Śpiewał w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

6 stycznia, czyli drugiego dnia Płockiego Kolędowania, w Katedrze wystąpi Łódzka Grupa Kreatywna z projektem „Z kolędą przez Polskę – wersja płocka”.

Muzycy Łódzkiej Grupy Kreatywnej przedstawią program kolęd i pieśni regionalnych związanych z obrzędowością świąteczną. Projekt specjalny „Z kolędą przez Polskę – wersja płocka” to unikalne w skali kraju wydarzenie literacko-muzyczne oparte o pieśni ludowe wywodzące się z ziem jednej z dawnych głównych siedzib Królestwa Polskiego, wsparte najbardziej znanymi kolędami w odświeżonych aranżacjach. Klimatyczne kompozycje wprowadzą publiczność w ciepły i rodzinny nastrój świąt, dając radość ze wspólnego kolędowania, zaś znajdujące się w drugiej części repertuaru muzyczne formy ludowe wzbogacone intrygującymi improwizacjami ukażą bogactwo dawnej muzyki.

W repertuarze, obok znanych kompozycji takich jak "Cicha noc" czy "Dzisiaj w Betlejem", znajdą się również te regionalne, zaczerpnięte z tomów pieśni spisanych przez Oskara Kolberga.

Kwartet wystąpi w składzie: Konrad Michalak – wokal, Szymon Szyszka – pianino elektryczne, Kamil Biadała – kontrabas, Karol Szczygieł – perkusja.

23. edycję Płockiego Kolędowania niedzielnym koncertem zakończy zespół Turnioki.

Turnioki to zespół grający muzykę polskich i słowackich gór we własnych, współczesnych aranżacjach. Zespół istnieje od 2000 roku i zagrał do tej pory blisko 900 koncertów w Polsce i za granicą reprezentując nasz kraj na festiwalach m.in. w Meksyku, Indiach, Niemczech, Czechach na Ukrainie i Słowacji.

W Płocku grupa wykona program „Na to Boze Narodzyniy – koncert kolęd i pastorałek po góralsku”.

XXIII Płockie Kolędowanie odbędzie się w dniach 5-7 stycznia 2018 r. w płockiej Bazylice Katedralnej. Koncerty odbywać się będą o godzinie 19. Wstęp wolny.

Patronat medialny: Tygodnik Płocki, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, KRDP.

POKiS


 

(Kultura)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone