Zamknij

30 lat tradycji. We wtorek inauguracja XII Festiwalu Szaloma Asza

19:43, 04.10.2021 Kultura Aktualizacja: 12:14, 05.10.2021
Skomentuj

Jak mówi Magdalena Konczarek dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie w tym roku mamy 15. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza i 12. edycję Festiwalu. Od 5 do 9 października codziennie biblioteka proponuje różne wydarzenia festiwalowe. To już 30 lat tradycji literackiej pamięci o pisarzu z Kutna. 

- Zaczynamy promocją pierwszego polskiego wydania powieści Szaloma Asza z 1911 roku, która przełożona była z jidysz tylko na hebrajski, podczas gdy inne jego teksty tłumaczone były na wiele języków świata. Po 110 latach kutnowska biblioteka udostępnia powieść Reb Szlojme Bogacz polskim czytelnikom. Myślę, że jest to duże wydarzenie literackie. Celem działań biblioteki oscylujących wokół kultury żydowskiej, mając na uwadze współczesnych mieszkańców Kutna, jest popularyzacja twórczości Szaloma Asza. Możemy oczywiście o nim opowiadać, możemy tworzyć panele dyskusyjne. Jeżeli jednak utwory Asza nie będą dostępne dla polskich czytelników, jego twórczość nie będzie znana. Ta powieść jest ważna również dla nas ze względu na walor regionalny. Często pojawiają się w niej nazwy okolicznych miejscowości: Gostynina, Żychlina, Krośniewic, Gąbina. Pod postacią głównego bohatera kryje się ojciec Szaloma Asza, i wiele wskazuje na to, że akcja toczy się w Kutnie. Dla mieszkańców interesujących się polsko-żydowską przeszłością Kutna to będzie ważna pozycja. Nad książką pracował cały sztab ludzi, pani profesor przetłumaczyła ją z wielkim pietyzmem – mówi M. Konczarek. - Książka jest ładna, bo przecież miło jest czytać ładną, estetyczną książkę. 

Na jutrzejsze spotkanie z tłumaczką prof. Moniką Adamczyk – Garbowską i historykiem dr. Jackiem Saramonowiczem obowiązują wejściówki. 

6 października  w godz. 13:00-14:00  w I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego Opowieść rodzinna Davida Mazowera czyli spotkanie online w j. angielskim z prawnukiem Szaloma Asza. 

Z kolei tego dnia o 18:00 w czytelni Biblioteki  Audiencja u Króla… Nie lada gratka dla tych, którzy znają twórczość Szczepana Twardocha czyli spotkanie wokół serialu Król z aktorką Leną Górą, aktorem Piotrem Packiem i scenarzystą Łukaszem M. Maciejewskim. Spotkanie prowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński.

Dla młodzieży ważnym punktem programu festiwalu jest edukacyjna gra miejsca na smartfony Szalom (Asz) z miasta róż. Jak mówi dyrektor młodzież i nauczyciele wręcz dopominali się tej formy przekazania wiedzy o pisarzu. Gra rozpoczniesię o 10.00  

Jednym z wydarzeń XII Festiwalu Szaloma Asza jest Wystawa „Wieloformy. Brama”. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 7 października o godz. 18.00 w Galerii Okno na Sztukę Kutnowskiego Domu Kultury.

Autorzy wystawy: Elżbieta Czerniec-Jaworska, Dariusz Kaca, Witold Kaliński, Halina Kamińska, Anna Krzemińska, Renata Mieszkowska, Agata Nowak, Joanna Paljocha, Grzegorz Stemplewski, Danuta Wieczorek.

W programie wernisażu czytanie fragmentów powieści Reb Szlojme Bogacz Szaloma Asza w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Nr 3 im. W. Grabskiego przy akompaniamencie Pawła Zielaka (saksofon). Organizatorem festiwalowego wydarzenia jest Stowarzyszenie Dom Pracy Twórczej – Nowa Wieś. Wstęp wolny.

8 października, w piątek w godz.18:00-20:00 Wieczór żydowski w Hotelu i Restauracji Rondo. Bilet 100 zł.  W programie żydowska kolacja, minirecital Kornelii Baranowskiej (skrzypce) oraz występ niespodzianka.

Na koniec Festiwalu w Kutnowskim Domu Kultury o godz. 18.00 wręczenie nagród laureatom XV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza. 

- Na konkurs nadesłano 214 prac, z których 197 spełniło formalne kryteria zawarte w Regulaminie, w składzie Jury Cezary Łazarewicz (przewodniczący), Agata Tuszyńska, Agnieszka Żółkiewska - mówi M. Konczarek. - Opowiadania przyszły z całej Polski, ale i świata, były na przykład z Londynu. Nie zabrakło prac z Kutna. Po wręczeniu nagród występ zespołu Kroke. 

Jury przyznało nagrody pieniężne:

I miejsce (ex aequo) – Karolina Borowiecka, „Martwa natura”, Kraków (godło: Noc), Marek Karczmarzyk, „Skorupy”, Gdańsk (godło: A. Zajezdna)

III miejsce – Piotr Pazdej, „Golec”, Pabianice (godło: ROK2501)

Ponadto jury wyłoniło 7 prac, które zostaną wyróżnione publikacją w pokonkursowej antologii:

Sebastian Bartosz Opryszek, „Babcia. Państwo Zdybiccy”, Kraków (godło: znak graficzny – łoś)

Justyna Ociepa, „Drejdel”, Londyn (godło: Canis)

Aleksandra Koroluk, „Drzewo”, Szczecin (godło: Janka) Zakrzewska

Monika Katańska, „Intercity”, Gdańsk (godło: Troya)

Kamila Szmigiel, „Mejdl mit a szmejchl”, Działoszyn (godło: Kamyk)

Krzysztof Martyna, „Ostatnia noc w Ivry”, Kalisz (godło: Avenue of Longing)

Szymon Wegner, „Uśmiech prezydenta”, Poznań (godło: Stoję z kamyczkiem w ustach)

Koncert zespołu Kroke o godz. 18.00.Bilety w cenie 40 zł do zakupu w kasie Kutnowskiego Domu Kultury oraz online 

Zapraszamy na literackie wydarzenie z 30. letnią tradycją i na stronę festiwalu https://aszfestiwal.pl/

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ale gratkaale gratka

3 0

O lala na sekretarza gminnego wejściówki .Twardoch to ten co nie lubi Polski bo jest Ślązakiem? No faktycznie będzie to nie lada gratka. 07:14, 05.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolakPolak

0 0

A to nie wolno mu uważać się za Ślązaka? Coś Ty taki poprawny/a politycznie? Podobno prawicowcy brzydzą się poprawnością polityczną, więc o co chodzi? Facet uznał, że jest Ślązakiem i ma do tego pełne prawo. A to, że przy okazji pisze świetną prozę, to fakt. Ty pewnie masz większe osiągnięcia... Szkoda tylko, że wyłącznie w wypisywaniu dyrdymałów na forach. 21:55, 06.10.2021


reo
0%