Zamknij

czytaj z ekutno.pl: Dostajesz tajemniczy telefon i ...

09:15, 12.09.2018 Marek Wasiński Aktualizacja: 09:17, 12.09.2018
Skomentuj

Akcja, tajemnica, mafia i policjanci próbujący dorwać mordercę. Brzmi jak dobry przepis na kryminał, prawda? Tylko teraz trzeba to wszystko jakoś poukładać w składną całość i zarzucić kuszącą przynętę na czytelnika. Zadanie niełatwe do wykonania, które udało się Katarzynie Bondzie dzięki nieustraszonej profilerce Saszy Załusce.

Wyżej wspomniana postać jest główną osią wydarzeń tetralogii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, która przyniosła autorce ogromną popularność. Wchodzi ona w skład kolekcji „Mistrzynie polskiego kryminału” wydawnictwa Muza SA. A Wszystko zaczyna się od „Pochłaniacza. Część I”.

Dostajesz tajemniczy telefon. Szybko orientujesz się jednak z kim rozmawiasz i że ta rozmowa nie doprowadzi do niczego dobrego. W taki sposób Katarzyna Bonda zaprasza nas do swojej powieści, by za chwilę wrzucić nas w wir historii, które na pierwszy rzut oka wydają się nie być ze sobą powiązań, by z czasem nasze szczęki opadły na ziemię. Autorka przenosi nad do zimy 1993 r. Tam poznajemy jedną z tych mrocznych historii, które często mają miejsce gdzieś poza naszym spojrzeniem. Spotykamy młodych chłopaków, których życie ma za chwilę zupełnie się odmienić. Tragedia nadchodzi z najmniej oczekiwanego kierunku, czyli własnej rodziny.

Zarysowane na kartach książki lata 90. przywodzą na myśl najlepsze sensacje tego okresu takie jak „Ekstradycja”, czy nawet „Psy”. Miejscem wydarzeń powieści jest Gdańsk, który został tak wiernie odwzorowany jak to tylko możliwe. Ze wszystkich stron da się odczuć brak zasad, a raczej brak strachu przed nagminnym ich łamaniem. Autorka potrafi utrzymać czytelnika na krawędzi jego siedzenia. Cały czas utrzymuje się pewien poziom tajemniczości. Gdy przeskakujemy 20 lat do przodu, poznajemy nowe postaci i nowe historie, które z czasem w pewien sposób zaczynają uzupełniać wydarzenia sprzed dwóch dekad.

Jednak nie tylko miasto zostało wiernie odwzorowane, ale także same procedury działania policji oraz zachowania mundurowych i gangsterów w konkretnych sytuacjach. Czytelnik dowiaduje się jak przebiega śledztwo, ile zaangażowania wymaga oraz jak wiele zmiennych na nie wpływa. Czasem jeden przypadek może zadecydować o rozwiązaniu sprawy.

Pełno tu postaci o mocno zarysowanych charakterach. Główna bohaterka musiała w życiu radzić sobie z wieloma przeszkodami. Nieważne czy chodziło o jej rodzinę, wewnętrzne problemy, czy śmierć bliskich. Zawsze była w stanie iść do przodu, nie zapominając jednak o swojej przeszłości. Jest tu także boss mafii, Jerzy Popławski pseudonim "Słoń", genialny aktor który potrafi utrzymać pozory normalności. Gdy jednak pokazuje swoje prawdziwe oblicze, okazuje się być brutalny i bezwzględny, co zaskakuje i mrozi krew w żyłach. Znajdzie się też ksiądz, który wydaje się być idealnym przykładem tego o co chodzi w religii katolickiej. Ale tych ludzi z właściwej strony barykady, nieskalanych łamaniem prawa jest tu mniejszość. Czytając książkę, szybko można dojść do wniosku, że każdy coś ukrywa i nikt nie jest bez winy.

Przy całej powadze historii o śledztwie prowadzonym przez trójmiejską policję, autorka stara się poświęcać wiele miejsca losom poszczególnych bohaterów, ich konfliktom, ich miłości, ich przywiązaniu. Przeczytamy choćby o policyjnym psie, który wydawał się być stracony, ale zyskał zupełnie nowe życie. Albo o kwestiach czysto naukowych dotyczących kryminologii i profilowania przestępców. Każdy poruszony temat jest dopracowany w szczegółach, a czytelnik od pierwszych zdań przenosi się do świata, który jednocześnie jest mu obcy i bliski zarazem.

Historia tajemnicy trójki przyjaciół z dzieciństwa odsłania się na naszych oczach, a my chcemy więcej i więcej. Bohaterka z którą nietrudno się utożsamić, wartka akcja i możliwość podjęcia przez czytelnika samodzielnej próby rozwikłania tajemniczego morderstwa, czynią z I części "Pochłaniacza" lekturę nie do ominięcia!

 

(Marek Wasiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%