Zamknij

Ekologiczny projekt „Nasze Czyste Powietrze” w województwie łódzkim

18:52, 20.06.2022 Aleksandra Stronkowska Aktualizacja: 13:45, 21.06.2022
Skomentuj

Każdy z nas chciałby oddychać czystym powietrzem. Aby jednak o nie zadbać, trzeba zacząć od działania lokalnego. Województwa mazowieckie oraz łódzkie jako jedne z pierwszych wprowadzają zakaz używania kotłów pozaklasowych. Uchwała wchodzi w życie 1 stycznia 2023.W miastach jest zdecydowanie większa świadomość niż w małych miejscowościach i wsiach. Jak zachęcić mieszkańców takich obszarów do zadbania o środowisko? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie zanieczyszczone powietrze? Jakie eko zmiany wprowadzić we własnym domu, by był ekonomiczny i ekologiczny? Jak pozyskać na nie dofinansowanie? Na te i inne pytania odpowie Fundacja Zwalcz Nudę w ramach projektu „Nasze Czyste Powietrze” –Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cel: pozbyć się smogu w małych miejscowościach

Polski Alarm Smogowy w raporcie z 2019 roku, powołując się na Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami podał, że około 4 mln domów jednorodzinny w Polsce posiada piece, które nie spełniają norm, tym samym odpowiadają za 52% emisji pyłów PM2.5 oraz aż 91% emisji WWA. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Trwanie Życia w 2019 r.”, ludzie z obszarów wiejskich żyją krócej niż z miast. W województwie mazowieckim różnica między długością życia mężczyzny z miasta a ze wsi wnosi najwięcej – 2,7 lat. Bezpośredni wpływ na tak dużą różnicę mają między innymi zanieczyszczenia powietrza spowodowane używaniem starych pieców. Polski Alarm Smogowy w swoim raporcie z 2019 r. podkreśla jakie ryzyko dla zdrowia niesie za sobą zanieczyszczone powietrze np.: problemy z oddychaniem, bezpłodność, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, nadciśnienie, a nawet zawał. Co mogą więc zrobić mieszkańcy małych miejscowości?

Chcesz oddychać czystym powietrzem? Chcesz mieć zdrową rodzinę i mniej płacić za ogrzewanie? Wymiana źródła ciepła na ekologiczne to już nie ekomoda, to konieczność. Z pomocą przychodzi program „Czyste Powietrze” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierając finansowo właścicieli domów. Celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Do końca maja 2022

Zacznij działać lokalnie!

„Nasze Czyste Powietrze” to kampania Fundacji Zwalcz Nudę, która ma na celu promocję programu „Czyste Powietrze” i wsparcie mieszkańców obszarów miejsko-wiejskich w modernizacji budynków mieszkalnych. W ramach tych działań od czerwca 2022 roku w województwie mazowieckim i łódzkim odbędą się ekologiczne pikniki i warsztaty, które Fundacja organizuje wspólnie z Lokalnymi Eko Liderami – czyli osobami działającymi na danym terenie. W ramach tych wydarzeń organizatorzy przewidują spotkania z ekspertem, który wyjaśni, jak poprawnie wypełnić wniosek i opowie, jakie korzyści niesie udział w programie „Czyste Powietrze”. Na piknikach oprócz wiedzy merytorycznej odbędą się animacje dla dzieci.

Od czerwca do sierpnia zaplanowano 14 pikników, których terminy i miejsca znajdują się na stronie www.zwalcznude.pl. W województwie łódzkim odbędą się pikniki w: Mieleszynie (powiat wieruszowski, 12 czerwca), Zapolicach (powiat zduńskowolski, 18 czerwca), Galewicach (powiat wieruszowski, 10 lipca), Adamowie (powiat opoczyński, 16 lipca), Borowej (powiat radomszczański, 23 lipca), Opocznie (powiat opoczyński, 30 lipca) i w Leszczynku (powiat kutnowski, 6 sierpnia).

Rocznie około 13% PKB – tyle Polskę kosztuje zła jakość powietrza. To drugi największy koszt w Europie. Nie możemy więc zwlekać z działaniem. Projekt „Nasze Czyste Powietrze” to kampania, która mówi co i jak możemy zmienić. Pomagamy też w składaniu wniosku o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto zadbać o naszą planetę, bo drugiej nie mamy – mówi Krystyna Radkowska, Prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Więcej informacji o projekcie oraz odbywających się w ramach niego wydarzeniach znajduje się tutaj: www.zwalcznude.pl/nasze-czyste-powietrze/. Kwota dofinansowania projektu to 1 250 000 zł, a wartość przedsięwzięcia wynosi 1 390 000 zł. Więcej informacji o programie „Czyste Powietrze” na www.czystepowietrze.gov.pl/.

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Zwalcz Nudę. W powiecie kutnowskim patronat medialny nad projektem objął portal e-kutno.pl.

(Aleksandra Stronkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

dejdej

3 0

trzeba palic polskim weglem a nie smieciami i tyle, ta cala ekolgia to wymysl ue, ci co kupili piece gazowe pluja sobie w brode, jak dziadek napalil w piecu kaflowym to dwa dni bylo cieplo, 22:07, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%