Zamknij
REKLAMA

Artysta Andrzej Wojtczak odebrał Nagrodę Starosty Kutnowskiego

13:22, 04.03.2021 | Starostwo Powiatowe w Kutnie
Skomentuj
REKLAMA

Dziś Starosta Kutnowski Daniel Kowalik w towarzystwie Tomasza Walczewskiego - Członka Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Iwony Kacy - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie oraz inspektor Wydziału EKiS Barbary Znajewskiej - Tomczak -miał zaszczyt wręczyć Nagrodę Starosty Kutnowskiego za 2019 rok Andrzejowi Wojtczakowi - kutnowskiemu malarzowi i rzeźbiarzowi. Nagroda została wręczona za całokształt twórczości artystycznej oraz za działalność na rzecz promocji Powiatu Kutnowskiego.

- Niezmiernie mi miło jest wręczyć Panu tę nagrodę. W imieniu całego urzędu oraz wszystkich mieszkańców Powiatu chciałbym Panu serdecznie podziękować za godne reprezentowanie naszego regionu na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej – mówił podczas uroczystości Starosta Kutnowski Daniel Kowalik.

Andrzej Wojtczak urodził się i wychował w Kutnie. Z wykształcenia jest ślusarzem-mechanikiem. Już w szkole podstawowej ujawniły się jego zdolności plastyczne i wrażliwość na sztukę. Jako dorastający chłopiec ulepił głowę z gliny – ten fakt można uznać za pierwsze zmaganie się z kształtowaniem materii. W 1975 roku Andrzej Wojtczak po raz pierwszy publicznie zaprezentował swoje prace na wystawie pokonkursowej w Muzeum w Łęczycy.

Początkowo wykonywał pojedyncze figurki o słupowej, stylizowanej formie, z płytko wyodrębnionymi i schematycznie modelowanymi elementami. Następnym etapem było tworzenie z nich kompozycji. Tworzące je wówczas postacie charakteryzowały się masywną, bryłowatą sylwetką. Zasadnicze zmiany nastąpiły po 1985 roku i dotyczyły tematyki prac, ale przede wszystkim odniosły się do warstwy stylistycznej, do sposobu opracowania rzeźb.

Rzeźby wykonane w ostatnim okresie odznaczają się coraz większą delikatnością, tworzą wręcz ażurową formę. W zasadniczy sposób zmienił się także sposób opracowania postaci. Przede wszystkim ich sylwetki uległy wysmukleniu. Od wielu lat Andrzej Wojtczak rzeźbi w drewnie lipowym ponieważ, jak uważa artysta, drewno jest „plastyczne” i najlepiej daje się formować.

Andrzej Wojtczak oprócz pamiątkowej tabliczki artysta otrzyma(ł) nagrodę pieniężną w kwocie 5000 zł.

(Starostwo Powiatowe w Kutnie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

miramira

9 0

Pan Wojtczak to bardzo porządny człowiek i rewelacyjny artysta. Gratulacje! 14:27, 04.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pelagia z AntracjąPelagia z Antracją

3 0

Więcej nam takich mężczyzn, a nie tylko pini , piwo , padł....3p, jechał to kot...!!! 21:17, 04.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reregregreregreg

0 0

stgerg 06:09, 06.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%