Zamknij

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w akcji Zapal znicz pamięci

07:47, 26.10.2020 TPZK Aktualizacja: 07:50, 26.10.2020
Skomentuj

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej włączyło się w XII edycję akcji "Zapal znicz pamięci", organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Polega ona na zapaleniu zniczy pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

W ramach akcji, w imieniu TPZK, Aleksandra Szafrańska-Dolewska zapaliła znicze w czterech miejscach na kutnowskim cmentarzu parafialnym:

Na grobie Basi i Rysia Rosiaków - rodzeństwa mieszkającego przy ul. Matejki, które zginęło we własnym domu podczas bombardowania przez niemieckie lotnictwo dworca kolejowego i najbliższej okolicy w pierwszych dniach września 1939 roku.

Na grobie Kazimierza Adamiaka - urzędnika kutnowskiego magistratu. Pracował on w biurze Zarządu Miasta, gdzie zajmował się sprawami wojskowymi i obronnością. W lipcu 1936 roku został mianowany na stanowisko referenta wojskowego. 18 października 1939 roku Adamiak został aresztowany przez Niemców po raz pierwszy - miejscowi ewangelicy zarzucili mu, że wskazał policji miejsce zainstalowania niemieckiej radiostacji i pisał raporty na ewangelików. Dzięki braku dowodów, staraniom rodziny i wstawiennictwu tymczasowego burmistrza miasta, Waleriana Krzemińskiego - został wypuszczony i mógł wrócić do pracy. 26 lutego 1940 roku gestapo aresztowało go ponownie. Tym razem Niemcy mieli już dowody na jego przedwojenną działalność - znaleźli meldunki i dokumenty policyjne, których nie zdążono zniszczyć. Mimo brutalnego śledztwa Adamiak nie przyznał się do niczego. 28 lutego 1940 roku wraz z kilkoma mieszkańcami Kutna został wywieziony do lasu w Kraśnicy pod Gostyninem, rozstrzelany i tam pochowany w zbiorowej mogile. Po wojnie rodzina dowiedziała się o zajściu od świadka. W czasie ekshumacji żona rozpoznała szczątki męża po ubraniu i wiecznym piórze, które przy sobie nosił.

Na grobie Stanisława Tomczaka i Ignacego Lewandowskiego - rozstrzelanych 16 września 1939 roku.

Na pomniku poświęconym ofiarom wojen, m.in. mieszkańcom Kutna i okolicy, którzy zginęli podczas bombardowań miasta we wrześniu 1939 roku.

(TPZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%