Zamknij

Posłowie KO reagują na decyzję wojewody w sprawie kutnowskiego szpitala

08:57, 23.10.2020 Redaktor Aktualizacja: 09:13, 23.10.2020
Skomentuj fot. Marek Gołębiewski fot. Marek Gołębiewski

Posłowie z Koalicji Obywatelskiej z okręgu sieradzkiego reagują na decyzję Tobiasza Bocheńskiego Wojewody Łódzkiego o przekształceniu Kutnowskiego Szpitala Samorządowego sp. zo.o. w szpital jednoimienny - zakaźny.

Dariusz Joński poseł na Sejm RP napisał interpelację do Adama Niedzielskiego  Ministra Zdrowia: 

Z zaniepokojeniem obserwujemy gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirus. Sytuacja ta ma wpływ na podejmowanie przez wojewodów decyzji o przekształceniu niektórych szpitali powiatowych w szpitale jednoimienne przeznaczone na przyjmowanie chorych na COVID-19, a w dalszej tego konsekwencji pozbawia szpitale powiatowe realizowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.Szpitale powiatowe ze względu na dotychczasowe ich przeznaczenie, nie dysponują odpowiednim sprzętem jaki mógłby ratować życie chorym na COVID-19, bądź mają go w niewystarczającej ilości, by dobrze i płynnie diagnozować różne przypadki tej choroby.Jednym z takich szpitali jest Kutnowski Szpital Samorządowy, który z dniem 30 października br. ma zostać przekształcony w szpital jednoimienny, a którego zapotrzebowanie na sprzęt specjalistyczny pozostawia wiele do życzenia. Drugim jego wielkim problemem jest niewystarczająca liczba personelu medycznego, aby móc obsłużyć planowaną liczbę 241 łóżek.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Co stanie się z pacjentami przeznaczonymi do planowanych zabiegów operacyjnych, w sytuacji gdzie pozostałe szpitale w regionie są przepełnione i brakuje personelu medycznego?

2.Czy Pan Minister wie, że decyzja Pana Wojewody uderza wprost w zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kutnowskiego?

3.Czy przekształcenie Kutnowskiego Szpitala Powiatowego na szpital jednoimienny, nie wpłynie negatywnie na dalszą jego działalność, zwłaszcza po pandemii?

4.Czy zapewni się wystarczającą ilość personelu medycznego, do tego, aby opiekować się pacjentami w tym szpitalu?

5. Jaka będzie dalsza przyszłość oddziałów SOR, Nocnej Pomocy Lekarskiej w szpitalach, które przekształcono w szpitale jednoimienne, a które miały za zadanie świadczenie pomocy doraźnej?

Posłanka KO Agnieszka Hanajczyk swoje zapytania kieruje do Wojewody Łódzkiego:

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, która odbyła się 19 października, zapowiedział, że rząd przygotowuje się na możliwy wzrost liczby zakażonych koronawirusem. W każdym województwie mają powstać szpitale tymczasowe. Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Dodatkowo minister zdrowia oznajmił,że odbędzie się profilowanie szpitali regionalnych na te, które mają wypełniać funkcje covidowe. W wyniku takiego przekształcenia ma zostać powiększona infrastruktura o 10 tys. łóżek. Jak można było dowiedzieć się z konferencji, pracowano również nad kwestią przekształcenia części szpitali powiatowych na szpitale zajmujące się COVID19. W weekend trwały ustalenia z centralą NFZ i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądów szpitali powiatowych. Część szpitali powiatowych ma zostać przekształconych, dzięki czemu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentówz innymi schorzeniami, ma zostać zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego. Dodatkowo oznajmiono, że jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów.

W związku z powyższym chciałabym zadać następujące pytania:

Jakie szpitale w województwie łódzkim przewiduje Pan do zgłoszenia jako szpitali pracujących w trybie covidowym według zmian zaproponowanych przez ministra zdrowia? Szpitale powiatowe mają brać udział, kiedy w dwóch powiatach obok siebie są co najmniej dwie jednostki.

Czy władze powiatowe zostały już poinformowane i zostają przygotowywane na wypadek, kiedy to Pan lub minister zdrowia wskaże dany szpital jako szpital covidowy?

Z kolei do Daniela Kowalika Starosty Kutnowskiego pisze Martyna Stasiak asystentka posłanki Agnieszki Hanajczyk i zadaje takie pytania:

Co z pacjentami, którzy nie mają podejrzenia lub nie są zakażeni SARS-CoV-2? Jak i gdzie mają udawać się pacjenci? Gdzie mają się zgłaszać?

Jakie środki bezpieczeństwa zostaną podjęte?

Czy w szpitalu kutnowskim pracownicy, jak i personel szpitala mają zapewnione testy na COVID-19?

Czy zostanie wypłacony dodatek dla pracowników w tego rodzaju placówkach ze względu na podwyższone ryzyko pracy w związku z możliwością zachorowania?

Jaka jest ilość zużywanych środków ochrony do tej pory?

Ile środków ochrony jest zabezpieczonych? Skąd pozyskano środki?

Po otrzymaniu odpowiedzi wszystkie opublikujemy.

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

odpowiedźodpowiedź

1 0

Baseny zapewnione, przystanki ukwiecone. 06:11, 24.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%