Zamknij

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

11:38, 27.01.2020 TPZK Aktualizacja: 21:22, 27.01.2020
Skomentuj fot. Piotr Szatkowski fot. Piotr Szatkowski

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej przypomina o Przesłaniu Sekretarza Generalnego ONZ z 27 stycznia 2020 r. Dziś członkowie TPZK wraz z mieszkańcami oddali hołd zamordowanym Żydom. Na budynku byłej cukrowni Konstancja, getta żydowskiego, od strony ulicy Mickiewicza wisi taka oto tablica. Pod nią zapłonęły dziś znicze. Zachęcamy mieszkańców Kutna do odwiedzenia tego ważnego dla obu narodów polskiego i żydowskiego miejsca w naszym mieście.

W tym Dniu wszyscy pamiętamy o najbardziej haniebnej zbrodni naszych czasów: systematycznym mordzie popełnionym na sześciu milionach żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieciach oraz milionach innych ludzi. Mordu tego dokonali naziści i ich kolaboranci.

 Przyrzekamy, że nigdy o tym nie zapomnimy. Obiecujemy, że opowiemy historie ofiar i będziemy składać im hołd, czego wyrazem jest obrona prawa każdego człowieka do życia w godności w sprawiedliwym i pokojowym świecie.    
Siedemdziesiąt pięć lat temu wyzwolenie obozów zagłady zakończyło rzeź, ale przeraziło cały świat, kiedy to ludzie dowiedzieli się o okropnościach zbrodni nazistowskiej. 
 
To właśnie te przerażające wydarzenia stały u podstaw utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, która skupia państwa wokół pokoju i naszego człowieczeństwa oraz zapobiega ponownym zbrodniom przeciwko ludzkości. 
 
Odrodzenie się nienawiści w ostatnich latach, począwszy od brutalnego ekstremizmu po ataki na miejsca kultu, pokazuje że antysemityzm, bigoteria, rasizm i uprzedzenia nadal głęboko w nas tkwią.
 
Minęło już siedemdziesiąt pięć lat od Holokaustu, a neonaziści i zwolennicy białej supremacji rosną w siłę. Nieustannie pomniejsza się znaczenie Holokaustu oraz bagatelizuje lub wręcz zaprzecza odpowiedzialności sprawców.   
Jednak tak długo jak trwa ta nienawiść, tak długo trwać będzie nasze postanowienie, by ją zwalczać.
 
W tym Dniu i każdego kolejnego dnia będziemy czcić pamięć ofiar Holokaustu, będziemy dążyć do prawdy, upamiętniać i nauczać poprzez budowanie pokoju i sprawiedliwości na całym świecie.
http://www.unic.un.org.pl/oionz/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu/3298

Członkowie TPZK co roku zapalają znicz pamięci pod murem getta Konstancja, w którym więziono około 7000 kutnowskich Żydów. Zostali oni w 1942 roku zamordowani w niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.

Na stronie Fundacji Shalom napisano: Nieodłączną częścią obchodów jest akcja „Płomień Pamięci”. Fundacja Shalom apeluje o zapalenie świec w oknie każdego domu i wirtualnie na Facebooku: Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło.

Podczas corocznych obchodów przywołujemy pamięć pomordowanych w gettach i obozach, widzimy cienie tych, których już nie ma. Chcemy, aby Dzień Pamięci o Holokauście stał się dniem dającym nadzieję, że świat może stać się domem dla wszystkich ludzi, miejscem wolnym od nietolerancji i uprzedzeń.

Sekretarz Generalny ONZ

(TPZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

raszewskaraszewska

2 2

Tak naprawdę to poza tymi tablicami i festiwalem Szaloma Asza, pamięć i atmosfera wokół żydowskich mieszkańców Kutna pozostawia wiele do życzenia. Temat okupacji niemieckiej jest marginalizowany. Budynki dawnej cukrowni niszczeją i nie ma pomysłu na zagospodarowanie terenu, a dawny cmentarz żydowski to od lat miejsce "rozrywki" mieszkańców. Kutno przed II wojną miało kilka tysięcy żydowskich mieszkańców i kilkanaście tysięcy ich polskich sąsiadów.Mieli swoje rodziny, mieszkania, pracę, rozrywki i polskich sąsiadów. Ile znamy przypadków pomocy i ucieczek z kutnowskiego getta...tej bezinteresownej, nie za złoto i pieniądze. Ilu mieszkańców Kutna ma swoje drzewko w Yad Vashem i tytuł "Sprawiedliwy..."? Ci kutnowscy Żydzi co ocaleli po wojnie i wrócili do Kutna i byli niechętnie widziani przez nowych lokatorów. 13:39, 27.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kutnowskakutnowska

3 2

Czy twoimi bliskimi na cmentarzu zajmują się inni ludzie niż ty? Nie tylko kamienice trzeba odzyskiwać ale i o swoje cmentarze dbać, prawda? 14:39, 27.01.2020


reo

Odnoszę wrażenie,Odnoszę wrażenie,

4 3

że w czasie II wojny światowej zginęli tylko żydzi, pomordowanych innych nacji nie było albo Ci "Inni" odnaleźli się po wojnie cali i zdrowi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14:31, 27.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

2 1

Smutne te obchody...wypada zadać pytanie, gdzie są poczty sztandarowe, władze samorządowe, posłowie? Przecież to byli mieszkańcy Kutna i obywatele Rzeczypospolitej...nasi sąsiedzi, znajomi. 08:17, 28.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%