Zamknij

Łyżeczka, fragment Ratuszka, kontrola konserwatora i pytanie radnego o upamiętnienie ofiar

20:00, 16.05.2019 Redaktor Aktualizacja: 07:19, 17.05.2019
Skomentuj fot. Unibep fot. Unibep

Inwestor, Miasto Kutno reprezentowany przez wiceprezydenta Kutna Jacka Boczkaję, Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Marian Mróz, kierownik budowy prowadzonej przez firmę Unibep na cyklicznych konferencjach będą prezentować postępy prac na jednej z największych metamorfoz przestrzeni Kutna czyli budowy podziemnego parkingu na Placu Wolności.

Jak mówił Marian Mróz prace trwają drugi tydzień. Zaczęto od rozbiórki kamiennych murków, w których znaleziono kilkanaście macew-

- Po rozbiórce murów zaczęliśmy robić wykop pod wkłady fundamentowe budynku garażowo-parkingowego – mówił kierownik budowy. - Z kolei przez najbliższe dwa tygodnie chcemy wykopać wykop pod cały budynek i rozpocząć już typowe prace budowlane. 

Wkrótce ogrodzony zostanie Rynek Zduński i prace będą odbywały tam jednocześnie z tymi na placu. 

- W tym roku planujemy zrealizować trzy ulice. Najpierw Zduńską potem Teatralną. Trzeba zachować dojazdy do lokali czy posesji. Na ulicach czekają nas wymiany kabli, przyłączy, więc tam mogą występować trudności, ponieważ różnie jest z naniesieniem tego na podkłady geodezyjne - dodał Mróz.

Co do tej pory odkryto podczas badań archeologicznych?

Jak mówił Grzegorz Skrzynecki znaleziono łyżeczkę, fragment fundamentu Ratuszka i kilkanaście fragmentów macew. I to właśnie w sprawie macew Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi przeprowadzi kontrolę, po otrzymaniu informacji na temat odkrycia rzekomo 300 macew.

- Wczoraj nawet poszedł donos od anonimowego obywatela do Konserwatora Zabytków, że odkryto tu 300 macew - mówił Jacek Boczkaja. - Są to tak absurdalne zarzuty, że nie ma co z tym polemizować. 

Widoki Ratuszka. Muzeum Regionalne w Kutnie

Z kolei radny Rafał Jóźwiak z Klubu PiS kolejny raz pyta prezydenta o upamiętnienie  zabitych Polaków w 1941 roku na Starym Rynku, dzisiejszym Placu Wolności. Radny wnioskował już o to w 2016 roku. W 2017 roku Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna pozytywnie odniósł się do prośby radnego Jóźwiaka właśnie w związku z metamorfozą placu. Mówiono wówczas o tablicy. 

W 1941 roku 45-letni kolejarz Kalikst Perkowski,  52-letni Wilhelm Czernecki, oficer w stanie spoczynku i 46-letni Piotr Sand komendant policji kolejowej zostali straceni na ówczesnym Starym Rynku za przemyt mąki i cukru do Generalnego Gubernatorstwa. Na śmierć w czasie wojny skazał ich Sąd Specjalny we Włocławku. 

Na stronie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej czytamy: Na polecenie gauleitera i namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera egzekucja odbyła się w obecności burmistrza Wielfreda Schuermanna, przedstawicieli niemieckich władz i przymusowo spędzonych mieszkańców miasta. Wykonaniem wyroku kierował prawdopodobnie szef kutnowskiego Gestapo Eduard Schmidt. Ciała zamordowanych odcięto z szubienicy o godzinie osiemnastej, po czym wywieziono w nieznanym kierunku.  Z powojennych zeznań świadków wynika, że Perkowski, Sand i Czarnecki zostali aresztowani w maju 1941 roku. Sand przebywał w areszcie około 3 tygodni. W niemieckich aktach sądowych znajduje się informacja, że 15 maja 1941 roku Baltruschat przesłuchiwał podejrzanych o przestępstwa  gospodarcze. Niestety brak bliższych danych na ten temat – napisał Tomasz Stempowski  w książce „Kariera SS-Oberscharfuhrera Hermana Baltruschata 1939-1943”. Z zeznań powojennych niektórych  świadków wynika, że transportowali oni żywność do  Generalnej Guberni do Warszawy (niektórzy ze świadków twierdzili, że dla polskich  żołnierzy).

W kwietniu 2019 radny ponownie zapytał prezydenta o umieszczenie tablicy pamięci. Boczkai umknęła odpowiedź na ten temat. Jóźwiak dopytał więc w maju jeszcze raz. Wkrótce opublikujemy odpowiedź.

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

KapitanKapitan

4 2

Zamordowanych należy uczcić. Ja bym nie używał narracji niemieckiej jakoby "przemycali" żywność, oni byli konspiratorami z ZWZ i walczyli z nielegalną okupacją niemiecką ratując ludzi w Wawie przed głodem. 20:47, 16.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

nn

1 1

Przecież prezydent już uciął spekulacje w 2017 roku, uczczenie będzie po przebudowie. 21:27, 16.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Nie z nami takie numNie z nami takie num

2 2

Taaaa, uciął ino już zapomniał... 22:38, 16.05.2019


KrystynaKrystyna

2 1

Na środku nowego placu Wolności powinna być tablica poświęcona pomordowanym. 02:37, 17.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kutnowiakkutnowiak

2 2

Czy nie można tych drzew przesadzić zamiast wycinać? 09:01, 17.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%