Zamknij

77 lat od powstania znaku Polski Walczącej

10:00, 24.03.2019 mjr Arkadiusz Rubajczyk Aktualizacja: 10:42, 24.03.2019
Skomentuj

20 marca minęło 77 lat od dnia kiedy na ulicach okupowanej stolicy po raz pierwszy pojawiła się „Kotwica" – znak Polski Walczącej, symbol walki i wyzwolenia. Tego dnia w 2018 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, na jej mocy „Kotwica" stała się symbolem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autorką „Kotwicy" była harcerka Anna Smoleńska. Znak łączył w sobie literę „P" jak Polska i „W" jak walka. Kotwica miała pokazać okupantowi, iż Polska żyje i nadal walczy. Symbol stopniowo rozpowszechnił się w całym kraju, malowany na murach i budynkach. Za uwiecznianie znaku Polski Walczącej groziło aresztowanie lub wywiezienie do obozu.

„Kotwica" 20 marca obchodziła swoje 77 „urodziny", od blisko roku jest symbolem rozpoznawczym piątego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), które są ważnym elementem wzmacniania potencjału obronnego państwa.

19 czerwca 2018 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa weszła w życie po dwóch tygodniach i od 3 lipca 2018 roku orzeł i flaga WOT wyróżniają się „Kotwicą". Jak napisano w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy „znak Polski Walczącej podkreśla fakt, że obrona Ojczyzny jest sprawą i obowiązkiem wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Ten symbol walki Narodu Polskiego z hitlerowskim okupantem, nawiązuje do dziedzictwa tradycji, do którego odwołują się współcześni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, jak też Żołnierzy Wyklętych".

Symbolika „Kotwicy" znajduje się teraz na Orle i Fladze WOT i także łódzcy Terytorialsi z dumą noszą ją nie tylko na oliwkowych beretach oraz oznace rozpoznawczej, ale także w swoich sercach odwołując się tym samych do swych bohaterskich poprzedników.

Znak Polski Walczącej jest prawnie chroniony ustawą z dnia 10 czerwca 2014 r. o ochronie Znaku Polski Walczącej, stanowi on dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.  Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

( mjr Arkadiusz Rubajczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%